Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Posłowie przyjmą dziś ustawę antysmogową

Posłowie przyjmą dziś ustawę antysmogową

Posłowie PiS zapowiadają, że nie zagłosują dziś za nowymi przepisami Posłowie PiS zapowiadają, że nie zagłosują dziś za nowymi przepisami

Posłowie PiS zapowiadają, że nie zagłosują dziś za nowymi przepisami (© Piotr Krzyżanowski)

Kontrowersje. Za zmianami, mającymi poprawić jakość powietrza, nie zagłosuje jedynie PiS.
Dzisiejsze głosowanie w sprawie tzw. ustawy antysmogowej ma być jedynie formalnością. Podczas wczorajszej dyskusji w Sejmie poparcie dla niej zadeklarowała większość klubów parlamentarnych.

W rozmowie z "Dziennikiem Polskim" głosowanie za zmianami już wcześniej zapowiedzieli posłowie PO i PSL. Wczoraj dołączyli do nich parlamentarzyści SLD i Twojego Ruchu.

Zmian mających umożliwić gminom skuteczniejszą walkę ze smogiem nie popierają jedynie posłowie PiS. - Na pewno nie zagłosujemy "za". Najpewniej wstrzymamy się od głosu - mówi nam poseł Krzysztof Maciejewski, który wczoraj w Sejmie przedstawiał stanowisko PiS ws. ustawy antysmogowej.

- Nikt z nas nie ma wątpliwości, że trzeba walczyć o czyste powietrze. Ale obawiamy się, że przez tę ustawę koszty tej walki zostaną przerzucone na najbiedniejszych mieszkańców - wskazuje poseł PiS.

Po zmianie ustawy na terenie gmin będzie można wprowadzić normy dla pieców i węgla, które pozwolą obniżyć emisję szkodliwych substancji. Mieszkańcy zobowiązani do wymiany palenisk będą mogli wciąż korzystać z dofinansowań, m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przykładowo, w Krakowie do końca roku można jeszcze starać się o 100-proc. dofinansowanie do wymiany palenisk. W innych małopolskich gminach dopłaty sięgają 85 proc.
Posłowie PiS chcieli jednak, żeby gwarancje rekompensat dla mieszkańców wymieniających piece zostały zapisane w ustawie. Mimo zapowiedzi nie złożyli jednak w tej sprawie poprawek.

- Gdybym dalej pracowała nad projektem, to pewnie zgłosiłabym jakieś poprawki. Ale przestałam się nią zajmować, bo mam jeszcze inne rzeczy na głowie - mówi o jednej z najważniejszych ustaw dla Krakowa i wielu innych gmin w Małopolsce posłanka Anna Paluch z Nowego Sącza.

Posłowie PiS z Krakowa tłumaczą za to, że pracują w innych komisjach i nie monitorują tej sprawy.

Po dzisiejszym głosowaniu projekt ustawy antysmogowej trafi do Senatu. Ten zajmie się nią najprawdopodobniej na posiedzeniu 2-3 września.

Później o tym, czy ustawa wejdzie w życie, będzie decydował już nowy prezydent Andrzej Duda. Jego współpracownicy tłumaczą, że jeszcze nie zna on treści ustawy i nie podjął w jej sprawie decyzji.
- Mam nadzieję, że prezydent podpisze ustawę. W końcu chodzi w niej przede wszystkim o zdrowie mieszkańców - mówi inny małopolski poseł Tadeusz Arkit (PO), jeden z twórców ustawy.
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Nie głosuje!

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kr@kus (gość)  •

Gdybym musiał głosować na PO- PSL, PiS, to wolałbym "targnąć się na linę!".

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zagłosuję

+7 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krakus (gość)  •

Ja zagłosuję w najbliższych wyborach na PiS. Nigdy więcej Partii Oszustów.

odpowiedzi (0)

skomentuj