Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania dla wszystkich

Grzegorz Skowron
Na razie najbardziej widoczny jest poseł Łukasz Gibała.
Na razie najbardziej widoczny jest poseł Łukasz Gibała. fot. Andrzej Banaś
Referendum. Ponad 150 partii, stowarzyszeń, fundacji i organizacji społecznych zgłosiło zamiar udziału w kampanii referendalnej. Dlaczego? Bo dzięki temu dostaną darmowy czas w TVP i Polskim Radiu i wskażą członków komisji.

Każdy obywatel, każda organizacja może przekonywać do udziału w referendum 6 września lub jego bojkotu oraz do odpowiedzi "tak" lub "nie" na trzy postawione w nim pytania. Ale 133 partie, stowarzyszenia i fundacje, które zgłosiły Państwowej Komisji Wyborczej swój udział w kampanii referendalnej, będą w uprzywilejowanej sytuacji. Dlaczego? Bo dzięki temu dostaną darmowy czas antenowy w Telewizji Polskiej i w Polskim Radiu oraz wskażą członków komisji, które będą przeprowadzać referendum, a potem policzą głosy.

Do PKW wpłynęło aż 155 wniosków, 22 z nich zostały odrzucone. Np. Towarzystwa Miłośników Rydułtów w Rydułtowach, Fundacji Bezpieczny Kraków, Ochotniczej Straży Pożarnej w Pajęcznie, Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota. Nieprzypadkowo podajemy te nazwy, bo z drugiej strony akceptację zyskały Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Zając Gminy Liw i Okolic, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Wietrzno czy Stowarzyszenie "Zielony Kraków", o którym głośno ostatnio z powodu protestu przeciwko budowie spopielarni zwłok. Takich organizacji działających lokalnie jest większość, duże partie stanowią mniejszość na liście uprawnionych do prowadzenia kampanii referendalnej.

Aby się znaleźć w takim wykazie, trzeba prowadzić działalność związaną z tematyką referendum, a więc z wyborami (pierwsze pytanie dotyczy okręgów jednomandatowych), aktywnością polityczną (drugie finansowania partii z budżetu państwa) lub rozwojem gospodarczym albo finansami (trzecie interpretacji przepisów podatkowych). - PKW bardzo liberalnie podchodziła do obszaru działań obywatelskich, wspomnienie o takim celu w statucie zazwyczaj wystarczało na uznanie organizacji za podmiot uprawniony do prowadzenia kampanii referendalnej - mówi Maria Kołtunowska z biura prasowego PKW, tłumacząc, dlaczego tak dużo jest lokalnych stowarzyszeń.

Nie chce jednak podać konkretnych powodów, dla których odrzucono zgłoszenia Bezpiecznego Krakowa i Nowosądeckiej Wspólnoty. - PKW nie chciałaby ingerować w ich prawo do zachowania dyskrecji - uzasadnia. Przyznaje przy tym, że najczęściej wnioski odrzucano z powodów formalnych, takich jak brak dokumentów czy przesłanie dokumentacji e-mailem (wymogi to: poczta, osobiście lub kurierem).

W gronie tych, których zgłoszenia PKW przyjęła, jest Fundacja im. Andrzeja Urbańczyka. Wojciech Filemonowicz, jej prezes, jest także przewodniczącym Socjaldemokracji Polskiej. - Jako partia nie zgłosiliśmy się do PKW, uznaliśmy, że kampanię referendalną powinny prowadzić organizacje obywatelskie, takie choćby jak nasza fundacja - zaznacza Wojciech Filemonowicz. Nie chce jednak mówić, jak Fundacja Andrzeja Urbańczyka włączy się w kampanię referendalną, bo zarząd dopiero w tym tygodniu o tym zdecyduje.

Na razie najbardziej widoczny w kampanii jest poseł niezrzeszony Łukasz Gibała i jego inicjatywa Kierunek Zmiana. To on jest autorem spotu "Nie dokarmiać polityków", który pokazuje, na co partie wydają budżetowe dotacje. Ale Kierunek Zmiana nie znalazł się na liście PKW. - Nie zgłosiliśmy się - przyznaje Renata Ropska z biura posła Gibały. Za to z jego inicjatywy pojawił się już w internecie trzeci film namawiający do głosowania w referendum. Tym razem Stowarzyszenie Kierunek Zmiana opowiada o tym, jak koledzy partyjni przyznają sobie i swoim krewnym intratne posady.

Tych spotów nie będzie można pokazać w ramach bezpłatnych audycji referendalnych. 9 godzin w TVP i 30 w Polskim Radiu zostanie podzielonych między 133 organizacje i partie, które dopełniły obowiązku zgłoszenia się do PKW.

Co nas czeka jeszcze przed referendum
Do 7 sierpnia można zgłaszać kandydatów do obwodowych komisji ds. referendum. Mogą to zrobić tylko organizacje i partie, które są na liście podmiotów uprawnionych do prowadzenia kampanii. Chcący dorobić przy referendum muszą szukać kontaktu z takimi podmiotami.
Do 16 sierpnia powołanie obwodowych komisji ds. referendum.
dO 21 sierpnia nieodpłatne rozpowszechnianie audycji referendalnych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych.
Do 22 sierpnia zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego.
Do 28 sierpnia składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
Do 1 września składanie wniosków o dopisanie do spisu w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.
Do 3 września zgłoszenia w sprawie wpisania do spisu w obwodach głosowania utworzonych za granicą.
4 września o godz. 24:00 zakończenie kampanii referendalnej.
6 września godz. 6:00-22:00 głosowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski