Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Święty odzyska rękę

Święty odzyska rękę

1/2

(© Fot. Adam Wojnar)

Konserwatorzy odtworzą rękę świętego i sprawdzą stan rzeźb.
Finanse. Dzięki m.in. oszczędnościom z przetargów będzie można zrealizować nowe zadania w obiektach zabytkowych. SKOZK rozdzielił właśnie ponad 3 miliony złotych.
- W tym roku, zwłaszcza w zakresie remontów elewacji, oferty rynkowe w wielu przypadkach są znacząco niższe od tego, co wynikało z kosztorysów. Jest taniej i ci, którzy otrzymali dotacje, zwrócili sporo środków - mówi Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

SKOZK rozdzielił na nowe zadania ponad 3 mln zł. Na tę pulę złożyły się oszczędności z przetargów, ale i kwoty dotacji, z których właściciele zabytków zrezygnowali, bo zmieniły się ich plany albo nie mogli zapewnić wymaganego wkładu własnego.

Które zabytki skorzystają? Między innymi święci z fasady kościoła św.św. Piotra i Pawła przy ul.
Grodzkiej. Niedawno odpadła ręka jednej z figur - św. Ignacego Loyoli. - Urwała się i spadła, z niewiadomych przyczyn. Nie wiemy, w jakim stanie są te figury, konserwacja fasady odbywała się 20 lat temu. Dlatego konserwatorzy dokonają przeglądu rzeźb, a ręka Ignacego Loyoli zostanie zrekonstruowana - mówi Wilamowski. Powstanie ekspertyza, a pośpiech jest wskazany, bo nie można dopuścić, by komuś spadły na głowę inne fragmenty rzeźb. SKOZK przyznał na to zadanie 60 tys. zł.

Dzięki 100 tys. zł dotacji będą prowadzone prace u Reformatów przy ul. Reformackiej. Ekspertyzy dowiodły fatalnego stanu kanalizacji deszczowej na terenie całych zabudowań klasztornych. Trzeba się tym zająć, zwłaszcza że w zabytkowych podziemiach zakonnicy borykają się z problemem wilgoci i niszczejących mumii.

Z kolei np. Fundacja im. ks. Siemaszki dostanie 168 tys. zł na prace w dwóch kamienicach: przy Floriańskiej i pl. Wszystkich Świętych. A dzięki 55 tys. zł odzyska blask duża aula Polskiej Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej 17.
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Bałwochwalstwo.

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krak@us (gość)  •

W Krakowie przy ul. Nowohuckiej między budynkami Krakowskiego TBS sp. z o.o., zaniedbanym parku, niszczeje zabytkowy Spichlerz "nieświęty". Bałwochwalstwo w Krakowie jest karygodne!

skomentuj

Potrzebna interwencja

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

J-23 (gość)  •

A czy wiadomo, kto jest właścicielem tego spichlerza i czy chodzi tu o spichlerz przy ul. Koszykarskiej 29, wpisany do rejestru zabytków pod nrem A-1102? Proszę wysłać maila z danym adresowymi obiektu i zgłoszeniem uwag do SKOZK-u i do Miejskiego Konserwatora Zabytków - będą musieli podjąć interwencję i dać odpowiedź.

odpowiedzi (0)

skomentuj