Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-book może zasłużyć na miano książki

Urszula Wolak
Czytelnictwo. Skorzystają czytelnicy, którzy płaciliby mniej za elektroniczne wydanie.

Pojawiła się nadzieja, że Komisja Europejska może opowiedzieć się przeciw podatkowej dyskryminacji e-booków, czyli elektronicznych wydań książek. Możemy je czytać na specjalnych urządzeniach lub komputerach.

Teraz stawka VAT na e-booki wynosi 23 proc., a mogłaby, tak jak w przypadku wszystkich drukowanych książek, wynosić 5 procent. Co musiałoby ulec zmianie? Stanowisko Unii Europejskiej, która nie zalicza e-booków do książek. Traktuje je za to jak usługi elektroniczne.

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", sprawa opodatkowania wydawnictw elektronicznych będzie wzięta pod uwagę w projekcie nowego systemu VAT. Komisja ma przedstawić jego zarys w przyszłym roku.

Nadzieje na zniesienie dyskryminacji opodatkowania e-booków, jak pisze "Rzeczpospolita" rozbudza deklaracja europejskich urzędników o tym, że VAT powinien być, ich zdaniem, "technologicznie neutralny".

Zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy o VAT do katalogu towarów opodatkowanych stawką 5 proc. zostały zaliczone również książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach. Brakuje jednak wśród nich e-booków.

Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny Magazynu Literackiego "Książki", który związany jest z Polską Izbą Książki, uważa, że to nonsens, kompletnie nielogiczne prawo, które - w co głęboko wierzy - zostanie zmienione. Jeśli tak się stanie, w praktyce powinno doprowadzić to do spadku cen e-booków i przyczynić się do rozwoju w Polsce rynku wydawnictw elektronicznych. Działającego - dodajmy - dość prężnie.

Z raportu o rynku e-booków opracowanego pod patronatem merytorycznym Biblioteki Analiz (wydawnictwa i dwutygodnika o rynku wydawniczo--księgarskim), wynika, że wydawnictwa lub firmy sprzedające książki w wersji elektronicznej mogły zarobić w minionym roku nawet 40 mln zł.

"Z naszych obserwacji wynika, że sprzedaż na rynku e-booków wciąż charakteryzuje szybkie tempo wzrostu, co niezwykle nas cieszy. Nasza sprzedaż kształtuje się na poziomie satysfakcjonującym, ale oczywiście mamy apetyt na więcej" - stwierdza w raporcie Anna Juszkiewicz, specjalista ds. produkcji, dystrybucji i promocji e-booków i audiobooków z wydawnictwa Czarne.

Prognozy już na 2016 rok są optymistyczne. Firma Virtualo (należąca do sieci Empik), specjalizująca się w sprzedaży e-booków, szacuje bowiem, że e-zyski na rynku mogą wynieść nawet 80 mln zł.

E-book a czytelnictwo
Przeciętny e-czytelnik "konsumuje" 2,5 książki miesięcznie, czyli około 30 książek rocznie. Systematycznie rośnie popularność e-booków, audiobooków oraz dłuższych tekstów czytanych w formatach elektronicznych. E-booki i audiobooki znajdują się już w co dwunastej domowej biblioteczce. Przeczytanie dłuższego tekstu w formacie elektronicznym (a więc bez użycia papieru) deklaruje prawie co trzeci respondent (32 proc.), przesłuchanie audiobooka - co piąty (21 proc.). To dane z raportu o stanie czytelnictwa w Polsce w 2014 roku.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski