Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękna podłoga, służąca na lata

Anastazja Bezduszna
Jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie, powinniśmy położyć deski w poprzek
Jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie, powinniśmy położyć deski w poprzek Fot. Kronopol
Materiały wykończeniowe. Podłogi dobieramy bardzo starannie, biorąc pod uwagę aranżację, charakter i funkcję pomieszczenia

Projektując wnętrze bierzemy pod uwagę kolor ścian, zasłon, mebli. Ale to nie wszystkie elementy, które powinniśmy mieć na względzie. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na podłogę. Podejmując decyzję o jej zakupie, powinniśmy kierować się nie tylko walorami estetycznymi. Na podłogę warto spojrzeć także pod względem technicznym. Jak połączyć ze sobą piękno i funkcjonalność?

Wzornictwo i atmosfera
Projektanci promują dziś kolory: biały, jasne szarości oraz kolory ziemi. Jednak aby móc sprostać wymaganiom klientów, oferta paneli musi nie tylko dotrzymywać kroku najnowszym trendom aranżacyjnym, ale również spełniać inne oczekiwania klientów pod względem wzornictwa. To właśnie przez ten aspekt wyrażamy nasze emocje, styl i upodobania.

Format i ułożenie paneli
Jakie inne elementy mają również wpływ na wygląd wnętrza? Z całą pewnością istotne znaczenie dla aranżowanej przestrzeni ma długość i szerokość panelu. Podstawowym formatem paneli jest 193x1380 mm. Jednak w zależności od funkcji danego pomieszczenia oraz tego, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć, powinniśmy wybrać długie lub krótkie deski.

Na rynku dostępne są zarówno wąskie klepki (159x1380 mm) inspirowane pokładem statku, jak i duże deski (188x1845 mm), które ze względu na bardzo mocny system łączenia polecane są w przypadku dużych, otwartych przestrzeni.

Sam format to nie wszystko. Pamiętajmy, że przy urządzaniu przestrzeni pod uwagę należy także wziąć to, iż istotny wpływ na wygląd pomieszczenia ma sposób ułożenia paneli, który może zmienić jego proporcje. Zasadniczo producenci zalecają układać panele wzdłuż głównego źródła światła w pomieszczeniu. Natomiast względy indywidualne sprawiają, że wiele osób decyduje się na inne rozwiązania.

Jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie, powinniśmy położyć deski w poprzek. Natomiast wnętrze wizualnie pomniejszymy, jeśli wybierzemy duże wzory i różne materiały wykończeniowe w poszczególnych pomieszczeniach.

Klasa ścieralności paneli
Wybierając panele podłogowe powinniśmy kierować się nie tylko aspektem wizualnym, ale również funkcjonalnością oraz wytrzymałością. Panele należy dobierać odpowiednio do charakteru pomieszczenia - to, jakie deski najlepiej sprawdzą się w danej przestrzeni, w dużej mierze zależy od funkcji, jaką ma ona pełnić.

W przypadku pomieszczeń mieszkalnych wystarczą panele o niższych klasach niż AC5, które wykorzystywane są w przypadku sklepów czy restauracji.

Grubość paneli
Ważnym aspektem przy wyborze laminowanych paneli podłogowych jest także ich grubość. Na rynku znajdziemy deski o grubości od 6 do 12 mm. Jednak podejmując decyzję o zakupie paneli, powinniśmy mieć na względzie, że te najcieńsze są mniej wytrzymałe, szybciej się zużywają i odkształcają (panele o grubości 6-7 mm można stosować jedynie w pomieszczeniach o umiarkowanym użytkowaniu).

Dlatego jeśli chcemy, aby podłoga pozostała estetyczna przez 20, a nawet 30 lat, powinniśmy postawić na panele o grubości od 8 do 12 mm.

Deski z tego zakresu są bardziej stabilne, trwałe, a co najważniejsze, z powodzeniem możemy je układać zarówno w gabinetach, hotelach, jak i w pomieszczeniach domowych takich jak jadalnia, salon czy pokój dziecięcy.

Na uwagę zasługują również panele 12 mm, które można układać na dużych powierzchniach. Bez dodatkowych listew dylatacyjnych pokryjemy nimi nawet 120 mkw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski