Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie krople krwi! Terminy operacji planowych w Małopolsce są odraczane [WIDEO]

Dorota Stec-Fus
Szpitalom brakuje krwi wszystkich grup
Szpitalom brakuje krwi wszystkich grup Wojciech Matusik
Zdrowie. Krew wydawana jest przede wszystkim w przypadkach zagrożenia życia

Letni sezon, zaś nade wszystko okres wakacyjny, kiedy uczniowie i studenci - w miesiącach nauki regularnie oddający krew - wyjeżdżają na wypoczynek, to trudny czas dla centrów krwiodawstwa oraz szpitali.

Ale ten rok, jak podkreśla Jolanta Zatorska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Krakowie, jest wyjątkowo dramatyczny. Dlaczego tak bardzo brakuje krwi? Nie wiadomo, ale przyczyny będą z pewnością ustalane celem zapobieżenia podobnym sytuacjom w przyszłości.

Przedstawiciele małopolskich lecznic ostrzegają, że terminy operacji planowych mogą być w tej sytuacji przesuwane. Lekarze nie mogą bowiem przystąpić do zabiegu, jeśli nie mają zapewnionej wystarczającej ilości krwi. Ale potrzebującym możemy pomóc.

WIDEO: Krew potrzebna od zaraz!

Źródło: Tarnowska.tv

W najbliższą sobotę, tj. 25 lipca, odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Krew będzie można oddawać wówczas od godz. 8 do 15.

Ostatnie krople krwi!
- Jesteśmy wręcz zszokowani. Naprawdę bardzo niewiele brakowało, a musielibyśmy odmówić krwi pacjentowi bezwzględnie jej potrzebującemu. Czegoś takiego nie doświadczyłam przez 45 lat mojej pracy zawodowej! -- mówi wyraźnie zaniepokojona Jolanta Zatorska, dyrektorka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie (RCKiK).
Zwykle stacja pobiera ok. 400 jednostek krwi dziennie, natomiast od początków lipca zaledwie 100-150. A to nie pozwala sprostać potrzebom małopolskich szpitali.

Miesiące letnie dla stacji krwiodawstwa, i tym samym szpitali, już tradycyjnie są czasem bardzo trudnym. Studenci i uczniowie, czyli osoby regularnie oddające krew, wyjeżdżają na wakacje. Równocześnie tragiczne zdarzenia losowe, np. wypadki oraz katastrofy, nie mają wakacji i w okresie urlopów krew jest potrzebna w większej skali niż poza sezonem letnim.

Dlaczego jednak ten rok jest wyjątkowo dramatyczny? Ani dyr. Zatorska, ani dyrektorzy małopolskich lecznic nie znajdują odpowiedzi na to pytanie. Szpitale, chcąc przetrwać do rozpoczęcia nowego roku szkolnego i akademickiego, szukają różnych możliwości.

- Apelujemy do lekarzy o możliwie najbardziej racjonalne gospodarowanie bezcennym płynem. Namawiamy też pacjentów oczekujących na operacje planowe do wcześniejszego oddawania swojej krwi celem tzw. autotransfuzji, dokonywanej w trakcie zabiegu - wyjaśnia Maria Włodkowska ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jeśli jednak lekarze nie mają pewności, że niezbędna do planowej operacji ilość krwi jest zabezpieczona, wówczas zostaje ona przełożona na termin późniejszy.

Podobnie dzieje się w Szpitalu im. Rydygiera w Krakowie. Równocześnie jednak - jak podkreśla dyr. Bożena Kozanecka - wszyscy pacjenci, dla któych podanie krwi jest zabiegiem ratującym życie, tj. przede wszystkim chorzy onkologiczni, krew otrzymują.

Regionalne centrum krwiodawtswa robi, co w jego mocy, by uzupełnić zapasy krwi i pomóc szpitalom, zaś nade wszystko pacjentom. Za pomocą SMS-ów oraz Facebooka centrum poinformowało swoich stałych krwiodawców o dramatycznej sytuacji w Małopolsce i zachęcało do pojawienia się w stacji krwiodawstwa pomimo wakacyjnych planów. Efekt jest: we wtorek liczba dawców wzrosła do 250!

Potrzebne są wszystkie grupy krwi. Warto pamiętać, że można ją podać pacjentowi dopiero po 48 godzinach od pobrania. Termin ważności krwinek czerwonych wynosi 35 dni, krwinek płytkowych 5 dni. Jeśli nie zostaną w tym czasie wykorzystane, trzeba je zniszczyć.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Rzeźniczej 11 w Krakowie od 1 lipca do 30 września 2015 r. rejestruje dawców w siedzibie centrum w dni robocze od 7.30 do 17.30.

Dawcą może być osoba pełnoletnia, przed ukończeniem 65. roku życia. Każdy kandydat powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany, po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.

Musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim. Kandydat na dawcę nie może spożywać alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.

Bardzo trudna sytuacja występuje w większości regionów kraju. Ale najgorzej jest w Warszawie, gdzie stołeczne RCKiK wydało dramatyczny wręcz apel, prosząc o zgłaszanie się do punktów pobrań.

Możemy być dawcami, pielgrzymując do Łagiewnik
25 lipca, tj. w najbliższą sobotę, odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Organizowana jest po raz dziewiąty.

Podczas uroczystości i spotkań modlitewnych w godzinach od 8 do 15 będzie można oddać krew. Na chętnych będą czekać krwiobusy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz Terenowej Stacji Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

"Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia. Niech dawcy krwi, którym się należy wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata".

Jan Paweł II, Światowy Dzień Krwiodawców, 2004 rok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski