Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PiS stawia na kobiety

Agnieszka Maj
Czy Małgorzata Wassermann pójdzie także w polityczne ślady ojca?
Czy Małgorzata Wassermann pójdzie także w polityczne ślady ojca? fot. Anna Kaczmarz
Polityka. Małgorzata Wassermann może być "jedynką" krakowskiej listy prawicy w wyborach do Sejmu. Do tego miejsca przymierzany jest jednak także obecny poseł Andrzej Adamczyk. A Jarosław Gowin wystartuje z ostatniego.

Po tym, jak notowania Prawa i Sprawiedliwości poszły w górę, politycy tej partii liczą, że w Krakowie zgarną w jesiennych wyborach parlamentarnych 6 mandatów. Teraz mają ich pięć.

Największą niespodzianką listy Zjednoczonej Prawicy może być kandydatura Małgorzaty Wassermann, córki posła Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Małgorzata Wassermann jest adwokatem. Cztery lata temu nie chciała kandydować do Sejmu. - Teraz jednak się zgodziła - twierdzi jeden z najważniejszych krakowskich polityków PiS.

Sama zainteresowana nie potwierdza jednak tych informacji. - Nikt ze mną na ten temat nie rozmawiał - utrzymuje. A gdyby dostała taką ofertę? - To wtedy będę się nad nią zastanawiać - ucina rozmowę.

Nieoficjalnie wiadomo, że do pierwszego miejsca przymierzany jest także Andrzej Adamczyk, poseł, który po wygranej PiS ma szansę zostać ministrem infrastruktury. Obie te osoby mają być lokomotywami listy w Krakowie.

Trzecim kandydatem, który może zebrać sporo głosów, jest Marek Lasota, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Niedawno był typowany przez PiS na prezydenta Krakowa. O trzecie miejsce rywalizuje z nim obecny poseł (a były dyrektor IPN w Krakowie) Ryszard Terlecki.

Na kolejnych miejscach znajdą się także obecni parlamentarzyści: Barbara Bubula, Jacek Osuch i Piotr Ćwik. Ostatnie miejsce ma zajmować Jarosław Gowin, lider Polski Razem.

Krakowskiemu PiS zależało także na tym, aby na liście do Sejmu lub do Senatu znalazł się prof. Jan Duda, ojciec przyszłego prezydenta Polski. Politycy byli pod wrażeniem jego zwycięstwa w wyborach do sejmiku małopolskiego. Startujący z trzeciego miejsca profesor Akademii Górniczo-Hutniczej zdobył najwięcej głosów na liście (ponad 27 tys.).

Nie wiadomo jednak, czy naukowiec zgodzi się startować. Na liście może za to pojawić się konserwator zabytków Elżbieta Duda. Nie ma jednak nic wspólnego z prezydentem Andrzejem Dudą ani jego rodziną.

Z Krakowa nie będzie natomiast ubiegał się o mandat Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski. Walczy o to, aby dostać pierwsze miejsce w okręgu świętokrzyskim.

Nieoficjalnie wiadomo, że PiS ma problemy z kandydaturami kobiet. Zgodnie z parytetem wyborczym na listach powinno ich być 35 proc. - Trudno jednak znaleźć taką, która byłaby rozpoznawalna i mogłaby wzmocnić listę - mówi jeden z krakowskich polityków prawicy.

Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce (także zginął pod Smoleńskiem), która cztery lata temu startowała bez powodzenia do Senatu, teraz już nie jest zainteresowana kandydowaniem.

Wstępne listy PiS mają zostać ustalone do 15 lipca. Potem będą konsultowane w Warszawie. Oficjalne ogłoszenie nazwisk kandydatów nastąpi w sierpniu.

Wstępne listy przygotowywane są także w Platformie Obywatelskiej. "Jedynką" ma zostać Grzegorz Lipiec, szef małopolskiej PO. Na drugim miejscu znajdzie się posłanka Lidia Gądek, lekarka z Olkusza, albo poseł Ireneusz Raś. Na kolejnych mają zostać umieszczeni: Bogusław Sonik, były europoseł, oraz Józef Lassota, obecny poseł, a dawniej prezydent Krakowa. Miejsce w pierwszej dziesiątce dostanie obecny poseł Jerzy Fedorowicz. Najmłodszym kandydatem na liście ma być Aleksander Miszalski, 35-letni krakowski radny i przedsiębiorca. Inni radni na liście to: Tomasz Urynowicz i Andrzej Hawranek (szef klubu PO w Radzie Miasta). Kandydować nie będzie natomiast Katarzyna Matusik-Lipiec, żona Grzegorza Lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski