Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolski Festiwal Smaku w Miechowie. Gra smaków i kolorów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Aleksander Gąciarz
Gospodynie z Zarogowa przyrządziły pulpety wegetariańskie.
Gospodynie z Zarogowa przyrządziły pulpety wegetariańskie. Fot. Aleksander Gąciarz
Wydarzenie. Do temperatury, jaka panowała w czasie wczorajszego Małopolskiego Festiwalu Smaku w Miechowie, najlepiej pasował imbirowy napój od gospodyń z Przesławic.

- Imbir ucieramy na tarce, zalewamy wodą i gotujemy. Potem dodaje się miód i cytrynę. Można podawać z wodą mineralną i miętą - tłumaczyły tajemnice imbirowego specjału Bogusława Szarek, Barbara Balicka i Marzena Stachiewicz z KGW w Przesławicach. Dodają, że napój można też przyrządzić również w wersji "zimowej", ale wczoraj nikt nie chciał o tym słyszeć.

Swoje produkty na miechowski półfinał Festiwalu Smaku przywieźli głównie miejscowi kuchmistrze. Nie mogło zatem zabraknąć kapusty w różnych wersjach. Agnieszka Malinowska z Jelczy serwowała staropolski farsz kapuściano-grzybowy z charsznickiej kapusty, Andrzej Pietrzyk ze Swojczan po prostu kapustę kiszoną, Agata Wołoch z Karczmy Siedlisko pierogi z kapustą, a KGW w Podlesicach - kapustę z pieczarkami. - Do kapusty kiszonej, dodaje się pieczarki, czosnek, dużo przyprawy w płynie. Jest bardzo smaczna, a najlepsza z golonką - zachęcała Gabriela Maj.

WIDEO: Małopolski Festiwal Smaku w Miechowie

Autor: Aleksander Gąciarz

Można było spróbować również czegoś na słodko- na przykład krówek produkowanych od roku przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Miechowie. - Smak jest ten sam, a opakowania się różnią, żeby było wesoło i kolorowo. Każdemu z kolorów odpowiada też inna sentencja - tłumaczy Monika Jacher.

Słodką szarlotkę zgłosiła do konkursu również Agnieszka Król z Niezwojowic w gminie Pałecznica. - To mój własny przepis, opatentowany. Jest domowa, ekologiczna, z własnych jabłek - mówi autorka przysmaku, reprezentująca zagrodę edukacyjną "Pszczółki".

Poza szarlotką panie z Niezwojowic przywiozły ze sobą również jajecznicę z jaj zielononóżki oraz... ponad 40 małych gąsiątek. Te ostatnie z wielkim zapałem dokarmiali mleczami najmłodsi uczestnicy imprezy. Z Niezwojowic pochodziły też gęsi, które były przyrządzane na miejscu m. in. przez wicemarszałka Wojciecha Kozaka. - Najlepsze gęsie żołądki jadłem u proboszcza miechowskiej bazyliki - zachwalał samorządowiec.

WIDEO: Małopolski Festiwal Smaku w Miechowie

Autor: Aleksander Gąciarz

Niektórzy z autorów potraw postawili na historię. Panie z miechowskiej Akcji Katolickiej częstowały ciastem, ale do konkursu zgłosiły ziemniaki a`la Jaksa, czyli gotowane ziemniaki, opiekane z boczkiem. Panie twierdzą, że wbrew powszechnej opinii ziemniaki były znane w Miechowie już w czasach rycerza Jaksy, który nimi właśnie częstował sprowadzonych tutaj bożogrobców. A że i zwierząt w zagrodzie księcia nie brakowało, pojawił się także boczek.

Potraw zgłoszonych do konkursu było blisko 20. Oceniało je kilkunastoosobowe jury, które pilnie zwracało uwagę na to, czy dania są wykonane z tradycyjnych produktów. O tym, które smakowały sędziom najlepiej i trafiły do finału Festiwalu Smaku, napiszemy jutro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski