Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź - Chengdu. Łódzcy biznesmeni i studenci coraz bliżej Chin

Agnieszka Magnuszewska
W otwarciu biura Chengdu wzięła udział delegacja z tego miasta, ambasador Chin w Polsce (3 z lewej) i marszałek Stępień
W otwarciu biura Chengdu wzięła udział delegacja z tego miasta, ambasador Chin w Polsce (3 z lewej) i marszałek Stępień Grzegorz Gałasiński
Chińskie Chengdu otworzyło swoje przedstawicielstwo w Łodzi a Henański uniwersytet wyśle studentów na łódzki uniwersytet.

Prowincja, która była centrum starożytnych Chin i miasto z chińską bazą hodowlaną pandy wielkiej zacieśniają współpracę z Łodzią. W jaki sposób?

Uniwersytet Łódzki podpisał w tym tygodniu umowę o współpracy z czwartą już uczelnią w prowincji Henan, a Chengdu (prowincja Syczuan) stało się dwudziestym miastem partnerskim Łodzi i otworzyło u nas swoje przedstawicielstwo przy ulicy Narutowicza 34. Oba wydarzenia towarzyszyły III Forum Polska - Chiny, które zorganizowano w Łodzi.

- W ciągu ostatnich pięciu lat współpraca z Chinami nabrała dużej dynamiki. Nie jest przypadkiem, że III Forum Polska - Chiny zorganizowano właśnie w Łodzi, bo to miasto i województwo łódzkie są najbardziej aktywnymi partnerami współpracy polsko-chińskiej w ostatnich latach - podkreśla Tadeusz Chomicki, ambasador Polski w Chinach. - Z drugiej strony prowincja Syczuan i miasto Chengdu najdynamiczniej rozwijają współprace z Polską. Jej osią jest połączenie kolejowe między Łodzią a Chengdu. Wokół niego jest szansa rozwinięcia konkretnej współpracy gospodarczej.

Promocją tego kolejowego połączenia towarowego wśród przedsiębiorców z Łodzi i regionu ma się zająć biuro miasta Chengdu.

Jego pracownikiem jest Wang Kai pochodzący z Chengdu. W Łodzi mieszka od czternastu lat i skończył studia na wydziale prawa Uniwersytetu Łódzkiego. O tym, że przedstawicielstwo chińskiego miasta w Łodzi ułatwi współpracę gospodarczą przekonany jest Xu Jian, ambasador Chin w Polsce oraz władze Łodzi.

- Od samego początku wiedzieliśmy, że pociąg między Łodzią a Chengdu to dobry pretekst do aktywności na forum gospodarczym - podkreśla Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi. - Jeszcze nigdy w historii porozumień z miastami partnerskimi nasza współpraca nie przebiegała tak dynamicznie jak z Chengdu. Co świadczy o tym, że obie strony chcą sensownie ze sobą współpracować, a nie tylko podpisać dokument o wzajemnym wsparciu.

Według Luo Xia, specjalnej przedstawicielki Chengdu na otwarciu chińskiego biura w Łodzi, placówka powinna się też przyczynić do rozwoju logistyki w obu miastach.

- Chciałabym też zaprosić biznesmenów do inwestowania w Chengdu, a innych łodzian do zwiedzania naszego miasta - mówi Luo Xia.

A jest co zwiedzać, bo w Chengdu znajduje się baza badawczo-hodowlana pandy wielkiej, a samo miasto postrzegane jest jako główny ośrodek kuchni syczuańskiej. Zresztą, działa w nim Syczuańska Akademia Kulinarna. To jedna z niewielu uczelni w Chengdu, na której łódzcy studenci nie mogą jeszcze liczyć na stypendium finansowane przez stronę chińską.

Za to wsparcie finansowe w wysokości od 20 do 30 tysięcy juanów rocznie łódzcy studenci mogą otrzymać między innymi na: Chengdu University, University of Electric Science and Technology, Southwest University of Finance, Chengdu University of Technology, Chengdu University of Information Technology czy Sichuan University of Music.

W ubiegłym rokuna studia w Chengdu zdecydowało się kilku studentów Uniwersytetu Łódzkiego, który współpracuje z blisko dwudziestoma uczelniami wyższymi w Chinach. W samej prowincji Henan są to cztery uczelnie. Ostatnią umowę prof. Włodzimierz Nykiel, rektor Uniwersytetu Łódzkiego podpisał w poniedziałek z profesorem Lou Yuangong, prezydentem Uniwersytetu Henańskiego.

- Uczelnie chińskie stanowią dla nas priorytet, współpracujemy z nimi owocnie od jakiegoś czasu. Zresztą, prowincja Henan podpisała w poniedziałek porozumienie z polskim Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które będzie sprzyjało rozbudowie naszej współpracy. Jej skutki będą widoczne bardzo szybko, bo już w przyszłym roku akademickim przyjeżdża do nas 36 studentów z prowincji Henan, w tym sześciu z Uniwersytetu Henańskiego. Tym samym uniwersytet ten włączymy do podstawowych chińskich partnerów.

Dwa lata temu UŁ podpisał umowę o współpracy z Zhengzhou University, również w prowincji Henan.

- Z uczelnią tą współpracuje Wydział Ekonomiczno - Socjologiczny na kierunku Ekonomia. Studenci dwa lata studiują w Chinach i dwa na Uniwersytecie Łódzkim. Otrzymują dyplomy obu uczelni - podkreśla prof. Zofia Wysokińska, prorektor UŁ ds. współpracy z zagranicą. - Poza tym chińskich studentów interesuje biotechnologia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska, kierunek international marketing na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych czy business management na Wydziale Zarządzania. Wszystkie w języku angielskim.

Ten ostatni kierunek studiuje od dwóch lat w Łodzi Jiaxiu Feng z Zhengzhou University.

- Czuję się tu bardzo dobrze, bo podczas studiów w Łodzi studenci mogą poczuć wolność i otwartość - przyznaje student z Chińskiej Republiki Ludowej.

CZYTAJ TEŻ: Łódź będzie współpracować z Chengdu

Polska - Chiny w Łodzi. Źródło: NTL/X-News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki