Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści na "4" plus

Katarzyna Hołuj
I LO im. Tadeusza Kościuszki. Tutaj zdawalność matur była najwyższa wśród wszystkich szkół w powiecie.
I LO im. Tadeusza Kościuszki. Tutaj zdawalność matur była najwyższa wśród wszystkich szkół w powiecie. fot. Katarzyna Hołuj
Edukacja. W tym tygodniu poznaliśmy wyniki matur. W powiecie myślenickim tak zwany procent sukcesu, czyli odsetek uczniów, którym się powiodło i zdali egzamin dojrzałości jest lepszy niż w ubiegłym roku o ponad pięć punktów.

Na 941 kandydatów, którzy przystąpili do matury zdało 713. To oznacza, że zdawalność w powiecie (75,7 proc.) jest wyższa niż w całym kraju (74 proc.), ale niższa niż średnia wojewódzka dla Małopolski (77 proc.).

Najlepszym wynikiem, podobnie jak przed rokiem, może pochwalić się I LO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach (92 proc.). Tutaj, tak samo jak w innych liceach ogólnokształcących, uczniowie zdawali matury według nowej formuły.

Kościuszko dwa punkty niżej, ale ciągle prowadzi
Choć jest w tym sukcesie kropla goryczy - wynik jest gorszy od ubiegłorocznego, gdy za pierwszym razem maturę zdało w tek szkole 2 procent więcej piszących.

- Nie słyszałam, aby ktoś z mojej klasy nie zdał. Ja sama jestem zadowolona z wyników. Przedmioty podstawowe zdałam na poziomie 80-90 proc. a rozszerzone: biologię i chemię w granicach 70 proc. - mówi nam jedna z uczennic "Kościuszki", tegorocznych maturzystek.

W tej szkole, podobnie jak we wszystkich pozostałych w powiecie, uczniowie najczęściej "wykładali się" na matematyce. - Faktycznie, było dość ciężko. Miałam okazję rozwiązywać zadania matematyczne z lat poprzednich i moim zdaniem tegoroczne były trudniejsze. Inni też tak twierdzą. Wiele osób już wychodząc z egzaminu liczyło się z poprawką - dodaje nasza rozmówczyni.

Najbardziej do wyniku "Kościuszki" udało się zbliżyć Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych - Małopolskiej Szkole Gościnności na Zarabiu. Tu w technikach zdało 90 proc. uczniów. Był to pierwszy rocznik, który zdawał tu maturę.

Licealistom z Zarabia, czyli z II LO, poszło nieco gorzej, bo zdało 88 proc. z nich. Istotne jest jednak w przypadku obydwu tych ogólniaków (I i II), że wszyscy uczniowie, którym powinęła się noga na egzaminie, mają szansę na poprawkę w sierpniu. Czyli, jeśli zawalili, to tylko jeden przedmiot, a nie więcej. Szkoły te mają więc, przynajmniej teoretyczne, szanse na to, że zdawalność skoczy do... 100 proc.

W sierpniu wielu maturzystów podejdzie do poprawek
W ostatnim z "ogólniaków" i technikach już tak nie było. Są tutaj tacy - w zależności od szkoły, od kilku do kilkunastu - którzy nie zaliczyli więcej niż jednego przedmiotu.

Technika odróżnia jeszcze coś. Jeśli w liceach możemy mówić o zbliżonym poziomie (przynajmniej tych myślenickich), to w technikach zdawalność matur wypadła bardzo różnie.

Najwięcej powodów do radości, obok Małopolskiej Szkoły Gościnności, ma Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach. Zdało tu 81 proc. uczniów. Co więcej - z 37 osób, którym się nie udało, 32 ma szansę na poprawkę w sierpniu.

- Nauczyciele są zadowoleni, to dlaczego ja miałbym narzekać - mówił Jerzy Kosiński, dyrektor ZSTE.
Powód do satysfakcji to nie tylko ten dobry wynik, ale też fakt, że zdawalność jest tu wyższa niż przed rokiem (wtedy wyniosła 78 proc.).

Po ZSTE długo, długo nic
Potem ustawiają się kolejne szkoły. Sułkowicki Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących ma zdawalność na poziomie 55 proc. Identyczny wynik uzyskał Zespół Szkół im. Średniawskiego w Myślenicach. Dla szkoły w Sułkowicach to wynik lepszy niż rok temu (w lipcu 2014 - 40 proc.), a dla myślenickiej nieco gorszy (wtedy 60 proc.).

Następne są technika w ZS im. ks. Tischnera w Dobczycach (54 proc., a za nimi LO w tym samym ZS (50 proc.). Obydwa te wyniki: LO i techników są lepsze od ubiegłorocznych. Stawkę zamyka, podobnie jak przed rokiem Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, choć wynik tegoroczny

- 42 proc. jest lepszy niż 33 proc. z ubiegłego roku). "Poszło nieźle, choć oczywiście nie jest o szczyt naszych marzeń" - słyszymy w tej szkole. Słychać też usprawiedliwienie, że nie sposób porównywać jej do liceów, bo idą do nich lepsi uczniowie. Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego też jest wyrozumiały dla szkół, które osiągnęły gorsze wyniki. - Nasze szkoły są nastawione przede wszystkim na egzaminy zawodowe. To zdobycie kwalifikacji zawodowych i wynik tego egzaminu liczy się dla uczniów najbardziej - mówi Jan Wójcik, kierownik tego wydziału.

Zdawalność w szkołach

  • I LO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach
    Zdających: 301
    Zdało: 277 (92 proc.)
    Mają możliwość poprawki w sierpniu: 24
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych-Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach - technika
    Zdających: 51
    Zdało: 46 (90 proc.)
    Mają możliwość poprawki w sierpniu: 3
  • II LO w ZSP-MSG w Myślenicach
    Zdających: 119
    Zdało: 105 (88 proc.)
    Mają możliwość poprawki w sierpniu: 14
  • Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach
    Zdających: 193
    Zdało: 156 (81 proc.)
    Mają możliwość poprawki w sierpniu: 32
  • Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach
    Zdających: 95
    Zdało: 52 (55 proc.)
    Mają możliwość poprawki w sierpniu: 25
  • Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach
    Zdających: 38
    Zdało: 21 (55 proc.)
    Mają możliwość poprawki w sierpniu: 14
  • Zespół Szkół w Dobczycach - technika
    Zdających: 114
    Zdało: 67 (54 proc.)
    Mają możliwość poprawki w sierpniu: 31
  • Zespół Szkół w Dobczycach - Liceum Ogólnokształcące
    Zdających: 40
    Zdało: 20 (50 proc.)
    Mają możliwość poprawki w sierpniu: 17
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu
    Zdających: 33
    Zdało: 14 (42 proc.)
    Mają możliwość poprawki w sierpniu: 16

* wszystkie dane według
Wydziału Edukacji starostwa oraz szkół
Not. (KAR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski