Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokładniej zmierzą, gdzie jest smog [WIDEO]

Paulina Szymczewska
Stacja przy al. Krasińskiego
Stacja przy al. Krasińskiego FOT. ANDRZEJ BANAŚ
POWIETRZE. Krakowska sieć monitoringu powietrza zostanie rozbudowana. Dzięki temu będzie można precyzyjniej określić, które rejony miasta mają największy problem ze smogiem, a tym samym skuteczniej z nim walczyć.

Miasto za ok. 400 tys. zł sfinansuje zakup stacji mobilnej do pomiaru różnych zanieczyszczeń (m.in. pyłu, rakotwórczego benzoalfapirenu i tlenków azotu) oraz dwóch pyłomierzy stacjonarnych.

W czwartek prezydent Krakowa podpisał w tej sprawie porozumienie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, który będzie używał tych urządzeń do badań, oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, który pokryje koszty ich napraw, konserwacji itp. (to ok. 150 tys. zł rocznie).

Jak wyjaśnił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, jeśli chcemy walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, to musimy wiedzieć, gdzie ono jest, jakie i czy spada, czy nie. Dlatego trzeba rozbudować sieć stacji monitoringu.

Obecnie mamy w Krakowie tylko trzy stacje stałe (przy ul. Bujaka na Kurdwanowie, na al. Krasińskiego i ul. Bulwarowej w Nowej Hucie) oraz jedną mobilną, która ostatnio była wykorzystywana m.in. na ul. Dietla i w rejonie ul. Podwale.

WIDEO: Podpisanie porozumienie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska

Autor: Paulina Szymczewska

– Dzięki nowym urządzeniom będziemy mogli dokładniej badać zanieczyszczenia w całym mieście, w kilku miejscach na raz. Mam nadzieję, że wypracowane wyniki pomogą w zarządzaniu jakością powietrza w Krakowie, a przede wszystkim zweryfikują program walki z niską emisją – mówi małopolski inspektor ochrony środowiska Paweł Ciećko.

– Chodzi nam głównie o to, by miasto było lepiej opomiarowane – wyjaśnia Małgorzata Mrugała, szefowa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak podkreśla, jest to szczególnie istotne, jeśli miasto chce nakłaniać mieszkańców do likwidacji pieców na węgiel i innych działań mających na celu poprawę jakości powietrza. – Przykładowo postawimy w danym rejonie miasta stację monitoringu i zmierzymy zanieczyszczenie powietrza. Wtedy będzie można powiedzieć: Drodzy państwo, jest tu u was naprawdę bardzo źle, mamy dla was taką oto ofertę, która pozwoli poprawić jakość powietrza – tłumaczy Małgorzata Mrugała.

WIDEO: Małgorzata Mrugała, szefowa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Krakowie

Autor: Paulina Szymczewska

WIOŚ chce rozpocząć badania przy użyciu nowego sprzętu jeszcze w tym roku. Wtedy sieć monitoringu powietrza zwiększy się z czterech do siedmiu urządzeń. – W tej chwili ustalamy lokalizację nowych stacji. Postawimy je tam, gdzie możemy się spodziewać najgorszego wyniku – zapowiada Paweł Ciećko.

– Jedna stacja mobilna ma nam dodatkowo służyć tam, gdzie będą wskazywane (również i przez mieszkańców) punktowe zanieczyszczenia, żebyśmy mogli tych trucicieli powietrza zobligować do poprawnego działania – dodaje.

WIDEO: Paweł Ciećko, małopolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska

Autor: Paulina Szymczewska

Dodatkowe stacje stanowią jeden z elementów systemu zarządzania jakością powietrza, w ramach którego prowadzona jest inwentaryzacja wszystkich możliwych źródeł emisji zanieczyszczeń w Krakowie, wskazanie miejsc oraz przyczyn ich powstawania, a także tego, w jaki sposób te zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się po naszym mieście.

***

Nowe urządzenia dla WIOŚ to nie wszystko. Miasto zamierza również kupić tzw. ekobus (za 400 tys. zł) na potrzeby Inspekcji Transportu Drogowego. To urządzenie – wraz z zakupionymi dla policji analizatorami spalin – pozwoli na skuteczniejsze ograniczanie emisji zanieczyszczeń z komunikacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski