Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarka jak lekarz – ma wystawiać recepty i kierować na badania

Dorota Stec-Fus
Archiwum
Służba zdrowia. Od 10 lipca pielęgniarki i położne będą mogły samodzielnie ordynować leki. Ta nowość budzi jednak kontrowersje.

Pielęgniarki z tytułem magistra będą mogły decydować o podaniu pacjentowi wszystkich leków, z wyjątkiem środków odurzających, substancji psychotropowych i tzw. środków spożywczych specjalnego przeznaczenia.

Wzrosną też uprawnienia absolwentów studiów licencjackich. Na zlecenie lekarza wypiszą nam recepty w ramach kontynuacji leczenia. Ponadto pielęgniarki same zbadają pacjenta albo skierują go na badania. Z wynikami chory pójdzie do lekarza, który dzięki temu szybciej go zdiagnozuje.

Ministerstwo Zdrowia chce, by nowe zadania wykonywane były przez pielęgniarki za dotychczasowe wynagrodzenie. –_ Decyzja resortu w znaczącym stopniu podnosi prestiż naszego zawodu. Jednak milczenie urzędników na temat źródła finansowania dodatkowej pracy stawia pod __znakiem zapytania realizację zapisów tego rozporządzenia _– mówi Stanisław Łukasik, przewodniczący Małopolskiej Izby Pielęgniarek i Położnych. Podkreśla, że dodatkowe obowiązki oznaczają konieczność wygospodarowania dodatkowego czasu oraz dodatkową, także karną, odpowiedzialność za błędy.

Obawy Łukasika budzi również brak informacji na temat kursów podnoszących kwalifikacje pielęgniarek. – W programie naszych studiów nie ma przedmiotów, które przygotowywałyby nas do podjęcia nowych zadań z __marszu. Musimy zostać przeszkoleni – mówi z naciskiem. Przeszkolenie kilku tysięcy pielęgniarek i położnych, które zostaną objęte nowymi regulacjami to olbrzymie przedsięwzięcie i powinno być już zaplanowane. Tymczasem z uzasadnienia do projektu rozporządzenia wynika, że kursy rozpoczną się dopiero po 1 stycznia 2016 r., tymczasem już wcześniej absolwenci studiów pielęgniarskich będą nam mogli ordynować leki i wypisywać skierowania.

Najmniej obaw mają pielęgniarki, opiekujące się chorymi w domach. – Nowe prawo ułatwi życie nam i pacjentom _– ocenia Izabela Ćwiertnia, małopolski konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego. – _Teraz musimy staćw kolejce do lekarza, by wypisał receptę dla naszych podopiecznych, na przykład na refundowane opatrunki. Pacjent czeka, a my zamiast się nim zajmować, tracimy czas w __przychodni – dodaje.

Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie Andrzej Matyja podkreśla, że pielęgniarki już dziś są bardzo obciążone pracą, za którą otrzymują zbyt niskie wynagrodzenie. – Wyznaczanie im __kolejnych zadań bez podniesienia zarobków jest nieporozumieniem – mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski