Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młynówka Królewska: wzdłuż Filtrowej ma być jak w parku

Małgorzata Mrowiec
W bezpośrednim sąsiedztwie Młynówki Królewskiej trwa budowa
W bezpośrednim sąsiedztwie Młynówki Królewskiej trwa budowa FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Bronowice. Wielkie wykopy budowy osiedla przy ul. Filtrowej i hałdy ziemi wysypanej na wały dawnej Młynówki Królewskiej w końcu zwróciły uwagę na to miejsce. Od połowy lat 90. jest tu odcinek parku, ale nieurządzony i zaniedbany.

Budowa firmy Atal przy ul. Filtrowej elektryzuje okolicznych mieszkańców od kilku miesięcy, odkąd pojawiła się pierwsza koparka. Ostatnio na brzegach koryta dawnej Młynówki Królewskiej zaczęła się piętrzyć ziemia z wykopów (rzeczka tam już od dawna nie płynie, ale rów pełni funkcję melioracyjną, tam trafia po deszczach woda z ulicy).

– Prace prowadzimy zgodnie z prawem i wydanymi zezwoleniami. Ziemia jest składowana tak, aby nie osypywała się do kanału, a my codziennie kontrolujemy, czy tak się nie dzieje. W razie potrzeby będziemy natychmiast reagować – zapewnia Paweł Rabantek, doradca zarządu Atal ds. PR.

Jednak na miejsce z kontrolą wybiera się inspektor Zarządu Infra­struktury Komunalnej i Transportu, a był tam już także Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, który od dziś zaczyna pracę. Co istotne, w rowie faktycznie ziemi z wykopów nie ma, za to są śmieci, połamane konary i łany wysokich traw oraz pokrzyw.

W najbliższym czasie miasto ma zadbać o wykoszenie i posprzątanie koryta Młynówki, zwłaszcza że jest traktowane jako rów melioracyjny. A co dalej? – Trzeba podjąć działania, żeby cały ciąg Młynówki Królewskiej przekształcić w park, domknąć go. Jeśli trzeba, będziemy się starali o wykup prywatnych działek. I mam nadzieję, że przynajmniej częściowo uda się odtworzyć dawną Młynówkę – mówi dyrektor ZZM Piotr Kempf.

Park Młynówka Królewska to trakt długości około 8,5 km. Od 1998 r. trwało jego urządzanie, zaczęto dbać o zieleń. Natomiast odcinek od osiedla Widok – czyli właśnie począwszy od Filtrowej – aż do mostku w rejonie Mydlnik do dziś jest zapomniany: nieurządzony, a częściowo przez większość sezonu zarośnięty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski