Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie od lipca ruszają Centra Aktywności Seniorów

Paulina Szymczewska
Seniorzy będą mieli okazję m.in. poprawić swą kondycję
Seniorzy będą mieli okazję m.in. poprawić swą kondycję fot. 123rf
Inicjatywy. Osoby starsze nauczą się tam nowych rzeczy, poprawią kondycję, będą też mogły działać jako wolontariusze.

Wycieczki, gimnastyka, wolontariat, kursy komputerowe, nauka angielskiego – to tylko niektóre propozycje, jakie przygotowały dla osób w wieku 60+ Centra Aktywności Seniorów – CAS-y.

Jest to nowy program gminy Kraków. CAS-y będą prowadzone przez krakowskie organizacje pozarządowe. Seniorzy nauczą się tam nowych rzeczy, poprawią kondycję psychiczną i fizyczną, będą też mogli działać jako wolontariusze. Wszystkie zajęcia mają być bezpłatne.

_– W Krakowie powstaje mnóstwo inicjatyw dla seniorów, ale nie mamy pewności, czy docierają one do wszystkich zainteresowanych. Stąd właśnie pomysł na CAS-y. Chcemy stworzyć sieć tych centrów w całym mieście. To pozwoli realizować potrzeby seniorów _– wyjaśnia Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej i inicjatorka programu CAS-ów.

Pierwsze sześć miejskich CAS-ów rozpocznie działalność już 1 lipca (ich adresy i telefony w ramce obok), a docelowo cała sieć ma liczyć 54 kluby – po trzy w każdej z 18 dzielnic Krakowa.

Jak tłumaczy Anna Okońska-Walkowicz, program jest tak pomyślany, by zapewnić wszechstronny, harmonijny rozwój osób starszych, a dla tej harmonii potrzebny jest rozwój intelektualny, duchowy i fizyczny. – To nie mają być świetlice do bawienia seniorów, tylko miejsce, w którym oni wiele zyskają – podkreśla doradca prezydenta miasta.

Po pierwsze więc – gdy chodzi o rozwój duchowy – CAS-y będą zachęcać seniorów do działania na rzecz innych. _– Chcemy podjąć współpracę z Centrum Wolontariatu, by część seniorów podejmowała poważniejsze wyzwania wolontaryjne, jak np. praca w szpitalach, czytanie dzieciom, pomoc w __świetlicach szkolnych itp. – _wymienia Anna Okońska-Walkowicz.

W drugim z obszarów – to rozwój intelektualny – nacisk będzie położony m.in. na oswajanie seniorów z nowoczesnymi technologiami (komputery, smartfony, obsługa bankomatów i innych urządzeń elektronicznych).

– Mamy też plany, by upowszechniać wiedzę z zakresu telemedycyny. To ogromnie ważne, żeby osoby starsze i ich rodziny wiedziały o możliwości skorzystania z urządzeń, które monitorują stan zdrowia – mówi inicjatorka programu CAS-ów.

Jeśli zaś chodzi o rozwój fizyczny – CAS-y będą organizować zajęcia typu pływanie, gimnastyka czy Nordic Walking. Prócz tego nie zabraknie wycieczek, spacerów po parku, a także zajęć poświęconych zdrowemu odżywianiu.

_– Zależy nam, by rozwijać zainteresowania i pasje seniorów, więc oczywiście będziemy dostosowywać swą ofertę do ich potrzeb. Chcemy, by byli oni współtwórcami programu zajęć – _podkreśla Alina Brożyna z Kościoła dla Miasta Krakowa, który poprowadzi CAS przy ul. Berka Joselewicza.

_– Bardzo ważna jest aktywizacja seniorów, by nie byli oni tylko beneficjentami _– zwraca uwagę Józef Grzybczyk, dyrektor biura Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Dlatego w CAS-ie przy ul. Sienkiewicza seniorzy będą m.in. pomagać w dystrybucji żywności dla najuboższych. Oczywiście nie zabraknie tam różnych ciekawych zajęć, wycieczek, wyjść na basen, zajęć klubowych itd.

Z kolei w CAS-ie przy ul. Krupniczej ma działać klub rowerowy, zaplanowano też np. spotkania integracyjne z dziećmi, projekcje filmów, kursy tańca i wycieczki po Małopolsce. A seniorzy, którzy przyjdą do CAS-u na os. Słonecznym, nauczą się angielskiego, obsługi komputera czy decoupage’u. Prócz tego przewidziano np. warsztaty zdrowego żywienia. Co ważne – zajęcia będą tam mogli prowadzić sami seniorzy (na zasadzie wolontariatu).

Jak skorzystać z oferty centrów? Wystarczy, że senior zadzwoni do dowolnie wybranego CAS-u i zgłosi chęć udziału w zajęciach. Pracownicy klubu zapiszą go i poinformują o terminie pierwszego spotkania.

CAS-y, które zaczną działać od 1 lipca, to dopiero początek. Kolejnych sześć ma ruszyć we wrześniu. _– Właśnie trwa drugi nabór dla organizacji pozarządowych zainteresowanych prowadzeniem CAS-ów. Zachęcamy do udziału, liczymy na to, że napłynie dużo zgłoszeń (czekamy na nie do 6 lipca) – _uzupełnia Anna Okońska-Walkowicz.

Gdzie działają CAS-y

Dzielnica I

CAS Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, ul. Krupnicza 38, tel. 12 422-84-71.

CAS „Senior w centrum” Kościoła dla Miasta Krakowa, ul. Berka Joselewicza 28, tel. 502-314-995.

Dzielnica II

CAS Akademii Pełni Życia, ul. Rzeźnicza 2, tel. 12 294-81-35.

Dzielnica V

CAS Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, ul. Sienkiewicza 2a, tel. 12 634-51-57.

Dzielnica VI

CAS Stowarzyszenia „Lajkonik”, ul. Bandtkiego 19, tel. 12 637-29-44, wew. 202.

Dzielnica XVIII

CAS Fundacji Nowe Centrum, os. Słoneczne 14, tel. 698-138-948.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski