Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monitoring natężenia ruchu pieszych i likwidacja zbędnych przejść

Anna Koział-Ogorzałek
Przy przejściu na ulicy B. Czecha w Limanowej nie ma chodników.
Przy przejściu na ulicy B. Czecha w Limanowej nie ma chodników. Fot. Anna Koział Ogorzałek
Powiat limanowski. Komenda policji i zarządca dróg weryfikują przejścia dla pieszych. Te, które nie spełniają wymogów, zostaną zlikwidowane.

Na limanowszczyźnie dwa przejścia dla pieszych zostały zlikwidowane, a jedno przeniesione. Wszystko w ramach dwuletniego projektu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, dotyczącego ochrony pieszych w 2015 roku.

Dotychczas w wyniku kontroli policji i zarządcy dróg usunięto przejście na drodze wojewódzkiej w Kamienicy przy szkole podstawowej i gimnazjum i na drodze powiatowej w Limanowej na skrzyżowaniu ulicy Łososińskiej i Młyńskiej. Jak się dowiadujemy od asp. Jacka Kurzei, z wydziału ruchu drogowego Powiatowej Komendy Policji w Limanowej, przy tych drogach powstała nowa infrastruktura i przejście nie spełnia wymogów.

Przeniesione zostało natomiast przejście położone przy drodze powiatowej w Łososinie Górnej obok remizy OSP. - Teraz znajduje się ono kilka metrów dalej i jest bardziej widoczne - tłumaczy asp. Jacek Kurzeja.

- To początek prac, skontrolowane zostaną wszystkie przejścia dla pieszych w powiecie limanowskim - mówi asp. Stanisław Piegza, rzecznik Powiatowej Komendy Policji w Limanowej. - Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych.

Aktualnie sprawdzane są drogi krajowe i wojewódzkie. Potrwa to do października. O stanie przejść na drogach powiatowych dowiemy się dopiero wiosną 2016 roku.

Jak informuje rzecznik Powiatowej Komendy Policji w Limanowej, w ubiegłym roku na drogach powiatu limanowskiego doszło do 75 wypadków drogowych, w których 13 osób poniosło śmierć. Wśród tych ofiar było 10 pieszych. W tym roku w 22 wypadkach drogowych zginęły 2 osoby; byli to piesi.

Artur Kliszczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przyznaje, że w województwie małopolskim dochodzi do wielu wypadków z udziałem pieszych. - Statystyki są przerażające, dlatego chcemy zinwentaryzować wszystkie przejścia dla pieszych - wyjaśnia.

Sprawdzana jest infrastruktura wokół "zebr". Monitorowane jest również natężenie ruchu pieszych w godzinach szczytu, porannych i południowych. Jak się okazuje, w niektórych miejscach jest on niemal zerowy.

Tak było na przykład w Mszanie Dolnej, gdzie rok temu zlikwidowano jedno z przejść. - Rozumiem, że ludzie są przyzwyczajeni, ale trzeba brać pod uwagę użyteczność i bezpieczeństwo tego przejścia. Miały być petycje, strajki, obeszło się bez, a mieszkańcy po jakimś czasie przyzwyczaili się do nowej sytuacji - tłumaczy Kliszczyk.

W miejscach, gdzie nie ma chodnika i oświetlenia, znikną pasy lub zostanie wybudowana infrastruktura. - Nie może być przejść dla pieszych prowadzących donikąd - wyjaśnia Artur Kliszczyk.

W Limanowej trwa przebudowa drogi krajowej przy ulicy Piłsudskiego. - To bardzo ruchliwa ulica, powstaną nowe ronda. Będzie bezpiecznie - dodaje Kliszczyk.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Marek Urbański potwierdza, że weryfikacja przejść dla pieszych na drogach powiatowych odbędzie się w późniejszym terminie. - Wszystkie przejścia na drogach powiatowych były opiniowane i są zgodne z przepisami - podkreśla. Przyznaje jednak, że na drogach dochodzi do wielu wypadków, dlatego takie działania są uzasadnione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski