Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby niedaleko Krakowa, stają się coraz bardziej znane

Ewa Tyrpa
W Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych odtworzono warsztat, na którym powstawały metalowe elementy, m.in. kłódki i zbroje
W Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych odtworzono warsztat, na którym powstawały metalowe elementy, m.in. kłódki i zbroje EWA TYRPA
Turystyka. W weekend warto wybrać się rowerem na ptasi koncert i do osady łużyckiej

Gminy powiatu krakowskiego mogą pochwalić się wieloma ciekawymi miejscami do zwiedzania. Oprócz znanych od dawna na północy powiatu - m.in. Ojcowskiego Parku Narodowego, Dolinek Krakowskich, ruin zamku Tenczyn w Rudnie

- jest wiele mniej znanych, ale równie interesujących obiektów; także na południu powiatu. Lokalna Grupa Działania "Blisko Krakowa", zrzeszająca obecnie cztery gminy: Czernichów, Mogilany, Skawinę, Świątniki Górne (niebawem dołączą Liszki i Zabierzów), istniejące miejsca nazwała "skarbami" i postanowiła je promować.

- W tym roku nie mamy już pieniędzy na organizowanie wycieczek do nich i warsztatów, podczas których można było poznać dawne tradycje, ale udało się nam rozpowszechnić te urokliwe miejsca. Nie są one już nieznane, a coraz częściej są odwiedzane przez turystów - mówi Daniel Wrzoszczyk, prezes "Blisko Krakowa" z siedzibą w Skawinie.

W tej gminie "skarbami" są m.in. zabytkowe drewniane kościoły w Krzęcinie i Woli Radziszowskiej, Pałacyk "Sokół" w mieście oraz Muzeum Regionalne, gdzie nie tylko można poznać historię od czasów jego lokacji w 1364 r. przez króla Kazimierza Wielkiego.

- To miejsce spotkań np. skawińskich rodów, warsztatów rodzinnych z różnych okazji, jak Dzień Matki i świąt - mówi Czesław Gąsiorowski, dyrektor Muzeum, które niebawem będzie organizować spotkania edukacyjne w Prehistorycznej Osadzie w Woli Radziszowskiej. Funkcjonuje ona pod skrzydłami Akademii Górniczo-Hutniczej. To rekonstrukcja wioski z epoki brązu.

Kilka lat temu krakowscy studenci archeologii odtworzyli hipotetyczną osadę łużycką sprzed 3000 lat. Wykonanymi przez nich narzędziami, jakie używano w tym okresie - z kości, rogu, drewna, brązu - zbudowali chaty i paleniska.

Nieco nowszą historię można poznać też w Jurczycach, gdzie urodził się gen. Józef Haller. Od lat w Izbie Pamięci są gromadzone pamiątki związane z nim, jego rodziną i Niebieską Armią.

Ciekawe zbiory są też w Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych, które rozkwit rzemiosła (płatnerstwa, kłódkarstwa) zawdzięczają królowej Jadwidze. Według jednej z legend za pomoc udzieloną jej w czasie podróży, mieszkańcy otrzymali przywilej pełnienia warty w katedrze wawelskiej.

W świątnickim Muzeum odtworzono m.in. warsztat metalowy. Mogilany mogą poszczycić się regionalizmem podtrzymywanym przez Zespół "Mogilanie" oraz zespołem dworsko-parkowym z zabytkowymi alejami grabowymi.

"Skarbami" są też miejsca do rekreacji. W Skawinie można poćwiczyć na Błoniach na plenerowej siłowni, na rowerze można wybrać się do Lasu Bronaczowa w Radziszowie, wałami Skawinki i Wisły do Tyńca lub przeprawić się promem z Kopanki do Jeziorzan wałami dotrzeć do Kamienia, gdzie jest Ścieżka Ornitologiczna z około 140 gatunkami ptaków. Warto przyjechać wczesnym rankiem: ptasie odgłosy mieszają się z rechotem żab, tworząc wspaniałą muzykę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski