Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Małopolskiej Izby Rolniczej, Pustki przy urnach

Aleksander Gąciarz
Edward Fryt był członkiem MIR przez 3 kadencje
Edward Fryt był członkiem MIR przez 3 kadencje FOT. ALEKSANDER GĄCIARZ
W Proszowicach doszło do zmiany warty. Mandatu nie zdobył nawet dotychczasowy przewodniczący Rady Powiatowej MIR.

Rekomendowany przez Polskie Stronnictwo Ludowe Edward Fryt był członkiem rady od trzech kadencji, a od dwóch jej przewodniczył. Tym razem otrzymał 199 głosów, co nie wystarczyło do wyboru.

– Odchodzę z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Uważam, że choć izby rolnicze mają niewielkie możliwości realnego oddziaływania, sporo rzeczy udało nam się zrobić. A następcom zawsze mogę służyć radą i pomocą jeżeli tylko będą zainteresowani – mówi Edward Fryt.

Członkiem MIR nie została również druga z dotychczasowych radnych Barbara Gacek, którą poparło 177 osób.

Najwyższe poparcie – 309 głosów – otrzymał w gminie Norbert Kaczmarczyk. Drugi mandat przypadł Jacente­mu Miłkowi (253 głosy). Obaj nowi członkowie rady reprezentują Stowarzyszenie KPR Razem.

Wybory w Proszowicach cieszyły się pewnym zainteresowaniem, bo frekwencja przekroczyła 12 proc. (4 lata temu wyniosła 1,8 proc.) Nieco słabsza (poniżej 10 proc.) była w Pałecznicy, gdzie też o dwa mandaty rywalizowały cztery osoby. Wygrali dotychczasowi członkowie MIR, czyli bracia Adam i Michał Wójcikowie, zdobywając odpowiednio 113 i 83 głosy. Do rady nie weszli Józef Stefańczyk (38) i Mirosław Przeniosło (28).

W pozostałych gminach powiatu proszowickiego z frekwencją było znacznie gorzej. Trudno się temu dziwić, ponieważ liczba kandydatów była taka sama, jak liczba mandatów do zdobycia. W tej sytuacji wybory były formalnością.

Dobrze obrazuje to przykład Radziemic, gdzie do urn poszło... 16 osób z 1668 uprawnionych. Frekwencja wyniosła zatem poniżej 1 proc. Zbigniew Daros otrzymał 16 głosów, a Łukasz Gaweł – 10.

W Koniuszy również frekwencja nie przekroczyła
1 proc. (głosowało 31 osób), a członkami izby pozostaną Mieczysław Szopa (26 głosów) i Kazimierz Wiśniewicz (14).

W Koszycach głosowało niespełna 3 proc. Członkiem izby pozostanie Jolanta Ciochoń (30 głosów). Miejsce Szczepana Kopytkiewicza zajmie Łukasz Gorzałczany (25 głosów).

W domach pozostali też rolnicy z gminy Nowe Brzesko, gdzie frekwencja wyniosła 2,74 proc. Na kolejną kadencję został wybrany Krzysztof Ciesielski (45). Miejsce Krzysztofa Siwka zajmie Andrzej Kura (29).

Słabo z frekwencją było również w powiecie miechowskim. W samej gminie Miechów głosowało 4 proc. uprawnionych. Mandat zachował Andrzej Włudarz (118 głosów). Tomasza Czarneckiego zastąpi Marta Nowakowska (82).

Rolników z Charsznicy będą reprezentować Mieczysław Banach i Jan Niewiara, którzy dostali po 22 głosy. Mandat straci Stanisław Jodłowski, którego poparło 15 osób.

W Kozłowie mandaty uzyskały Magdalena Prokop-Pałka i Ewa Danioł. W Książu Wielkim w izbie pozostali Marek Boligłowa i Jarosław Musiał. W Gołczy mandat zdobył dotychczasowy członek izby Jacek Nowak, z kolei Andrzeja Studzińskiego zastąpiła jego córka Iwona. W gminie Słaboszów członkiem izby pozostał Stanisław Nowak, a Czesława Cabaja zastąpi Paweł Włudarz.

Na tle powiatu wyróżniają się Racławice, gdzie głosowało ponad 13 proc. uprawnionych. Tam jednak o 2 mandaty ubiegało się 4 kandydatów. Wybrani zostali do­t­­ych­­­cza­sowy przewodniczący Rady Powiatowej MIR Ryszard Jęd­ruch (82) i Grzegorz Placek (też członek rady, 79 głosów). Do rady nie weszli Mirosław Wolka (76) i Jerzy Duniec (68).

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski