Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie miejska wypożyczalnia aut

Agnieszka Maj
O tym się mówi. Krakowski magistrat planuje zakup około 50 małych elektrycznych samochodów. Wypożyczalnia mogłaby zacząć działać w 2017 roku dzięki funduszom unijnym.

Wypożyczalnia miejskich samochodów miałaby działać podobnie jak rowerowa.

Mieszkańcy mogliby z niej korzystać za niewielką opłatą, zabierać samochód z jednej stacji i zostawiać w innej.

Tego typu udogodnienia funkcjonują w wielu zachodnich miastach, m.in. w Paryżu. Od 2016 roku podobny system wprowadzić ma także Warszawa.

– Mieszkańcy, którzy muszą skorzystać z samochodu np. raz w miesiącu, nie musieliby utrzymywać własnego auta. Mogą wypożyczyć samochód jedynie w razie potrzeby – uważa radny Aleksander Miszalski (PO), który złożył interpelację do prezydenta Jacka Majchro­wskiego w tej sprawie. Apeluje w niej o uruchomienie podobnej wypożyczalni w Krakowie.

Filip Szatanik, wicedyrektor Wydziału Informacji Urzędu Miasta, informuje, że w ubiegłym roku miasto rozpoczęło rozmowy w sprawie uruchomienia wypożyczalni mikrosamochodów elektrycznych z przedstawicielami zainteresowanej firmy.

– Dalsze działania zależą od tego, czy firma, która chce założyć taką wypożyczalnię, zdobędzie homologację oraz certyfikaty, które umożliwiają dopuszczenie takich pojazdów do ruchu – tłumaczy Filip Szatanik.

Oprócz tego Kraków złożył wniosek o dofinansowanie unijne na założenie własnej wypożyczalni.

W ramach tego projektu planuje zakup ok. 50 małych samochodów elektrycznych. Koszt przedsięwzięcia to ok. 800 tys. euro, z czego połowa ma pochodzić z funduszy unijnych, a druga połowa – z pieniędzy firmy, która będzie operatorem systemu i zostanie wyłoniona w przetargu.

Na przełomie października i listopada tego roku dowiemy się, czy Kraków dostanie fundusze unijne na ten cel.

Miejska wypożyczalnia aut mogłaby zacząć działać w 2017 roku. – Zasady jej funkcjonowania jeszcze nie są znane. Będziemy je opracowywać w przyszłym roku. Wtedy wybierzemy także najbardziej korzystny system finansowania tego przedsięwzięcia – mówi Łukasz Szewczyk, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.

Tymczasem Warszawa już ogłosiła przetarg na budowę sieci wypożyczalni, która ma ruszyć wiosną 2016 roku.

Na początku będzie to około 600 aut spalinowych.

Kierowcy takich pojazdów będą mogli parkować za darmo w płatnych strefach czy poruszać się buspasami. Ceny za wypożyczenie mają być konkurencyjne w stosunku do przejazdów taksówkami.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski