Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O psach, które lubią (?) być czyste

Dorota Dejmek
Zwykle po spacerze wystarczy wymyć psie łapy, ale co jakiś czas kąpiel będzie nieodzowna
Zwykle po spacerze wystarczy wymyć psie łapy, ale co jakiś czas kąpiel będzie nieodzowna FOT.123RF
Higiena. Częstotliwość kąpieli psa jest zależna od rodzaju jego szaty. Zdecydowanie częściej będziemy kąpać rasy o długiej sierści, np. yorkshire terriera, maltańczyka niż rasy krótkowłose. Do kąpieli należy zawsze używać kosmetyków przeznaczonych tylko dla zwierząt.

Jak często kąpać psa? I czy w ogóle jest to potrzebne? Pomijając sytuację, kiedy pies na spacerze wytarzał się w czymś brzydko pachnącym – co jest bezwzględnym wskazaniem do potraktowania pupila prysznicem i szamponem – opiekunowie zwierzaków prezentują dwie skrajne opinie.

Jednak argument, że dziko żyjące zwierzęta, np. wilki nie potrzebują kąpieli, wobec czego i naszego czworonoga nie trzeba poddawać temu zabiegowi jest błędny. Wilki się kąpią, lubią wodę i pływają bardzo dobrze, bez względu na jej temperaturę.

Kąpiel dla higieny

Pływać potrafi również każdy pies, choć oczywiście domowa kąpiel higieniczna to nie wesoła zabawa w rzece lub jeziorze. Jest jednak konieczna, a tę konieczność powinna wyznaczać potrzeba – i to nie tylko ta nagła. Zwykle po spacerze wystarczy wymyć lub wytrzeć psie łapy, ale co jakiś czas (raz na pół roku albo nawet co miesiąc) kąpiel będzie nieodzowna. Wszystko zależy od rasy, typu włosa, wieku, środowiska, w którym zwierzak żyje. Szczególnie narażone na zabrudzenia są psy długowłose i niskie.

Epoka mycia psa w szarym mydle czy szamponie dla dzieci dawno już minęła. Skóra psów ma inne pH niż ludzka, dlatego ważne jest, aby stosować preparaty przeznaczone właśnie dla nich. Na rynku jest ich duży wybór, w różnych cenach i różnej klasy. Można dobrać szampon i odżywki do każdego rodzaju włosa, a nawet wieku i rasy.

Kąpiel urządzamy wieczorem, po ostatnim spacerze. Wcześniej psa szczotkujemy i usuwamy ewentualne kołtuny. Do wanny wstawiamy matę antypoślizgową. Po kąpieli psa dokładnie wycieramy, nakładamy odżywkę, która ułatwi rozczesywanie i suszymy suszarką do włosów.

Szampony i odżywki

Włos yorków, shi-tzu i maltańczyków wymaga szczególnej pielęgnacji. Aby się nie sfilcował, należy kąpać psiaka co 1–2 tygodnie. Używamy szamponów do włosa długiego lub mocno nawilżających, zawierających jedwab lub olejek norkowy.

Po kąpieli nakładamy odżywkę do włosa długiego – z jedwabiem, silikonem, olejkiem nor­kowym lub aloesem. Rozczesujemy na mokro, a po rozczesaniu suszymy. Pamiętajmy, aby psiaków ras długowłosych nie rozczesywać na sucho. Użyjmy wtedy odżywki w spray’u, aby nawilżyć włos i dopiero dokładnie rozczeszmy.

Psy ras szorstkowłosych mogą być kąpane raz w miesiącu w szamponach do sierści szorstkiej. Po kąpieli nakładamy odżywkę głęboko nawilżającą, sierść rozczesujemy i suszymy.

Psy ras krótkowłosych wystarczy kąpać raz na 2-3 miesiące. Stosujemy szampony i odżywki do sierści krótkiej. Regularne kąpanie i nakładanie odżywek zminimalizuje gubienie włosa.

Psy wymieniające sierść, takie jak np. husky, bernardyn, malamut i berneńczyk, najlepiej kąpać w okresie linienia, co przyspieszy ten proces. Używajmy szamponów głęboko oczyszczających i szamponów do sierści szorstkiej. Psy po kąpieli należy wysuszyć i dokładnie wyczesać, bowiem nasiąknięty wodą, zbity i niedosuszony pod­szerstek może spowodować odparzenia skóry.

Możemy także stosować szampony przeznaczone dla konkretnych kolorów sierści (białych, czarnych, brązowych, rudych). Taki szampon nie zafarbuje włosa czy sierści, a jedynie wysyci kolor. Szamponów wybielających czy tzw. szamponów niebieskich, nie wolno stosować zbyt często – wysuszają włos, który staje się łamliwy.

Na sucho

Jeśli nasz pupil nie lubi kąpieli i przypłaca zabieg wielkim stresem, rozwiązaniem mogą być tzw. kąpiele suche. Szampony do suchych kąpieli kupimy w gabinecie weterynarza lub w sklepach zoologicznych. Jednak suchych szamponów na bazie talku nie należy zbyt często używać. Nie zastąpią prawdziwej kąpieli, a u niektórych psów mogą wywołać podrażnienia skóry.

Pudry służą zwykle do wykończenia psiej fryzury, np. na wystawę i nie nadają się do codziennej pielęgnacji. Aby jednak nie dopuścić do sytuacji, że kąpiel to dla psa stres, oswajajmy czworonoga z wodą i szamponem od szczenięcia.

Oddzielnym zagadnieniem są kąpiele lecznicze z zastosowaniem odpowiednich preparatów, zaordynowane przez lekarza weterynarii w niektórych schorzeniach skóry.

Uszy i pazurki

Pamiętajmy, aby po kąpieli osuszyć psie uszy – zabieg wykonujemy delikatnie nawiniętym na palce gazikiem. Gdy w uchu stwierdzimy nadmiar woskowiny, usuńmy ją bardzo delikatnie miękkim wacikiem. Do pielęgnacji uszu mogą się również przydać specjalne płyny, dostępne w gabinetach weterynaryjnych lub sklepach zoologicznych.

Kąpiel to także okazja to sprawdzenia stanu pazurów – u psów, które dużo biegają, zwłaszcza po piaszczystych i betonowych nawierzchniach, nie ma potrzeby ich obcinania. Kontrolować jednak trzeba tzw. piąty pazur – jeśli nie jest obcinany, potrafi rosnąć w kółko i boleśnie uwierać.

Pazury psów, które mają mniej ruchu wymagają stałej pielęgnacji. Należy je często obcinać specjalnymi cążkami, by nie dopuścić do przerostu. To zabieg delikatny, wzdłuż pazura biegnie bowiem naczynie krwionośne i zbyt krótkie obcięcie może spowodować ból i krwawienie. Jeśli boimy się, że wyrządzimy psu krzywdę, lepiej powierzyć zabieg weterynarzowi.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: O psach, które lubią (?) być czyste - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski