Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywają tajemnice bożogrobców

Magdalena Uchto
Ks. dr Andrzej Kwaśniewski mówił m.in. o ostatnich bożogrobcach
Ks. dr Andrzej Kwaśniewski mówił m.in. o ostatnich bożogrobcach Fot. Wojciech Rutczyński
Nauka i historia. Jest szansa, że powstanie zespół interdyscyplinarny do badań naukowych nad dziejami zakonu. Taka informacja pojawiła się podczas ogólnopolskiej konferencji "Bożogrobcy w służbie Sanktuarium Świętego Grobu Jerozolimskiego w Miechowie".

Przez dwa dni naukowcy z całej Polski rozmawiali o tradycjach zakonu, średniowiecznym księgozbiorze, godzinkach, o Grobie Bożym i o orderze miechowskim.

Od konferencji do publikacji

Pomysł zorganizowania tego typu wydarzenia powstał w Archiwum Diecezjalnym w Kielcach, a konkretnie w działającym przy nim Towarzystwie Przyjaciół AD im. bł. Wincentego Kadłubka.

W jego gronie są m.in. pracownicy naukowi. - Na terenie diecezji kieleckiej jest wiele miejsc, które zasługują na badania naukowe. Ale w Miechowie jest największe sanktuarium. T

o miejsce tradycji kultu Grobu Bożego. Tego typu konferencje mogłyby być organizowane co trzy lata.

Ich efektem byłoby wydawanie publikacji zawierających studia z dziejów bożogrobców - mówi ks. dr Andrzej Kwaśniewski, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach.

Burmistrz Dariusz Marczewski przypomina, że pierwsza konferencja poświęcona tematyce bożogrobców została zorganizowana 20 lat temu.

Wówczas wydano cieszącą się dużym powodzeniem książkę "Bożogrobcy w Polsce". - Każdy ma świadomość tego, że to bazylika z Kaplicą Grobu Bożego jest największym zabytkiem w regionie i magnesem, który przyciąga turystów. Każde działania związane z promocją tego miejsca, zgłębianiem historii, którą tworzyli tu bożogrobcy są cennymi inicjatywami - podkreśla burmistrz.

Ks. dr Kwaśniewski jest zwolennikiem stworzenia zespołu interdyscyplinarnego do badań nad dziejami bożogrobców.

- Jest pomysł, by poza dużymi konferencjami organizować odczyty referatów okolicznościowych o charakterze naukowym, na przykład przy okazji odpustów odbywających się w miechowskiej parafii - zauważa.

Jego zdaniem mogłyby się one odbywać m.in. w pomieszczeniach Muzeum Ziemi Miechowskiej. Przedstawiciele uczelni wyższych z całej Polski uznali, że powstanie takiego zespołu jest konieczne.

Dyskusje podczas konferencji pokazały, że wciąż można uzyskać wiele informacji na temat zakonu bożogrobców i wciąż sporo jest jeszcze do odkrycia.

Rycerze przybyli, a nie powrócili

Prof. Henryk Gapski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zwraca uwagę, że Polskie Zwierzchnictwo Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie jako swoją siedzibę uzyskało wspaniałe miejsce - Miechów.

- Nikt nie ma takiego miejsca, jeśli chodzi o tradycje bożogrobców. My, jako rycerze, tu przyszliśmy, a nie powróciliśmy. Przy zakładaniu polskiego zwierzchnictwa wielokrotnie różne osoby używały określeń "odnowienie" czy "powrót". Ale tu rycerzy nie było, byli kanonicy - podkreśla prof. Gapski.

Bractwo będzie śpiewać Godzinki?

Nikt nie ma wątpliwości, że tradycje, które istniały w Miechowie w czasach funkcjonowania zakonu należy utrzymywać.

O ile przetrwał m.in. zwyczaj organizowania dróg krzyżowych czy wyjątkowa Liturgia Wielkiego Piątku, o tyle nie ma już np. Bractwa Grobu Bożego czy tradycji śpiewania Godzinek o Grobie Bożym.

A te, jak przypomniał ks. dr hab. Jarosław Popławski z KUL, powstały w XVIII wieku. Ich autorem był Jakub Paweł Radliński, polski bożogrobca z Miechowa. Są one oparte na treściach ewangelicznych.

Uczestnicy konferencji nie mieli wątpliwości, że Godzinki o Grobie Bożym znów powinny rozbrzmiewać w miechowskiej bazylice.

W ostatnim czasie były wykonywane podczas rekolekcji wielkopostnych bożogrobców organizowanych w Częstochowie. Jest jednak plan, by wydać je w formie modlitewnika.

- Myślimy o tym, by znalazł się w nim tekst Godzinek, ale także drogi krzyżowej czy Gorzkich Żali. Taki miechowski modlitewnik służyłby i mieszkańcom i pielgrzymom - mówi ks. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz miechowskiej parafii.

Godzinki miałoby również śpiewać Bractwo Grobu Bożego, które w najbliższym czasie ma być utworzone w Miechowie.

Ks. Kaczmarczyk zdradza, że powstaje już nawet projekt stroju dla członków bractwa. Trwają też rozmowy i prace nad reaktywowaniem tzw. orderu miechowskiego.

To właśnie o tym odznaczeniu dyskutowano podczas konferencji, zastanawiając się, czy bractwo działające niegdyś w Miechowie miało charakter orderowy czy dewocyjny.

Są przypuszczenia, że początkowo było ono modlitewne, ale z czasem stało się bardziej elitarne. W literaturze pojawiają się bowiem informacje, że do bractwa przyjmowano poprzez nadanie orderu.

Podczas dyskusji okazało się, że wiele tematów związanych z zakonem bożogrobców wymaga badań naukowych.

Dlatego dr Andrzej Kwaśniewski nie bez powodu sugeruje, że powinien powstać zespół interdyscyplinarny, który tym się zajmie.

Podobnego zdania jest m.in. uczestnicząca w konferencji Krystyna Olchawa, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych "U Jaksy" w Miechowie. - Podczas konferencji dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy.

Zainteresował mnie na przykład temat tradycji o pustym grobie Jezusa, gdyż u nas w galerii znajduje się obraz ukazujący pusty grób - "Nie ma Go tu - Zmartwychwstał" , autorstwa wybitnego artysty Stanisława Stawiarskiego. Myślę, że artyści też powinni mieć swój udział w tego typu zespole - zaznacza Krystyna Olchawa.

W konferencji - obok prelegentów - uczestniczyli m.in. klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach należący do Koła Historycznego WSD, uczniowie miejscowych szkół, miechowianie.

Organizatorami konferencji byli: Parafia Grobu Bożego w Miechowie, Archiwum Diecezjalne w Kielcach, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach, Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka w Kielcach oraz Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Podczas dwudniowej konferencji można było usłyszeć wykładowców Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Archiwum Diecezjalnego w Kielcach.

Patronat nad konferencją objęli: bp Jan Piotrowski - ordynariusz kielecki, Karol Bolesław Szlenkier - Polski Zwierzchnik Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, starosta Marian Gamrat i burmistrz Dariusz Marczewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski