Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Knurów: Piece gazowe zamiast węglowych po wielkiej modernizacji osiedla w Starym Knurowie

Paweł Pawlik
wizualizacja
Modernizacja zakłada likwidację niskiej emisji, poprawę estetyki i stanu technicznego budynków. Remont ruszy jeszcze w tym roku i pochłonie 6 milionów złotych.

Wymiana drzwi, okien, ocieplenie i nowa elewacja, a przede wszystkim wymianę pieców węglowych na nowoczesne piece gazowe zasilane z miejskiej sieci - wszystko to przewiduje plan modernizacji budynków mieszkalnych Starego Knurowa zlokalizowanych na III Kolonii wzdłuż ulicy Dworcowej.

Kapitalny remont budynków zakłada bardzo szeroki zakres prac. W wielu przypadkach budynki są w bardzo złym stanie technicznym. Mieszkające tam osoby mają do czynienia z wilgocią, nieszczelnymi instalacjami i i wieloma innymi mankamentami związanymi z technologią w jakiej wznoszono budynki mieszkalne przed laty.

Plan modernizacji osiedla wspierać będzie procesy rewitalizacyjne zakładające m.in. poprawę estetyki otoczenia i przestrzeni publicznej wraz z likwidacją niskiej emisji poprzez wymianę istniejących źródeł ciepła (indywidualne piece węglowe) na piece gazowe zasilane z miejskiej sieci.

- Projekt przewiduje wymianę stolarki drzwiowej, okiennej, docieplenie ścian elewacyjnych, wykonanie wewnętrznej instalacji grzewczej wraz z robotami towarzyszącymi takich jak wymiana posadzek, likwidacja zawilgocenia, budowa pionów spalinowo - wentylacyjnych, ocieplenie przegród zewnętrznych, zagospodarowanie terenu, w tym realizacja przyłączy infrastruktury - opisuje Krzysztof Stryczek z biura ds. funduszy strukturalnych UM w Knurowie.

Remont jednego budynku powinien trwać około 6 miesięcy. Z uwagi na wysokie koszty oraz konieczność zapewnienia lokatorom remontowanych budynków ewentualnych mieszkań zastępczych na czas remontu. - Zadanie realizowane będzie sukcesywnie, w miarę postępu prac na poszczególnych kwartałach oraz możliwości pozyskiwania zewnętrznych źródeł dofinansowania - mówi Krzysztof Stryczek. Po wykonaniu szczegółowej analiz, projektu architektonicznego i dokumentacji budowlanej, pierwsze prace ruszą w tym roku w zespole 8 budynków zlokalizowanych w kwartale ulic Dworcowej i Ogrodowej.

Orientacyjny koszt przebudowy osiedla to ok. 6 milionów złotych. Miasto będzie chciała część kosztów uzyskać z Unii Europejskiej w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Plany miasta nie wszystkim jednak przypadły do gustu. Mieszkańcy obawiają się, że to co do tej pory zrobili na własną rękę, zostanie potraktowane jako "samowolka budowlana". Część z lokatorów wykonała np. łazienki w swoich mieszkaniach. Często takie przeróbki zostały wykonane bez odpowiedniej zgody. Mieszkańcy zarzucają urzędnikom, że chcą zniszczyć to co zrobili sami. Z drugiej strony pojawiają się wątpliwości co do ogrzewania miejskiego. To według części niezadowolonych zrujnuje budżety mniej zamożnych mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!