Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Forum Przedsiębiorców. Podatki muszą być proste i niezmienne [ZDJĘCIA, RELACJA, RAPORT]

Grzegorz Skowron
Podczas III Forum Przedsiębiorców Małopolski wyróżniliśmy liderów naszego regionu. Grand Prix zdobyła firma Smay
Podczas III Forum Przedsiębiorców Małopolski wyróżniliśmy liderów naszego regionu. Grand Prix zdobyła firma Smay Fot. Michał Gąciarz
Biznes fatalnie ocenia polski system podatkowy. Skomplikowane i niezrozumiałe przepisy, coraz częściej i szybciej zmieniające się prawo, a także niepewność co do jego interpretacji – to bolączki, z którymi na co dzień boryka się polski biznes.

ZOBACZ RAPORT Z KONFERENCJI

III Forum Przedsiębiorców Małopolski, zorganizowane przez „Dziennik Polski” w centrum Expo Kraków, było okazją do dyskusji na ten temat, w której starli się przedstawiciele administracji rządowej z przedsiębiorcami i doradcami podatkowymi.

PRZECZYTAJ NASZ KOMENTARZ: Przedsiębiorcy jako podejrzani

Czy podatki mogą być proste? – pytali uczestnicy Forum. Wiceminister finansów Jarosław Neneman nie dawał nadziei. – Życie jest skomplikowane, więc i podatki muszą być skomplikowane. Także dlatego, że muszą być też sprawiedliwe – przekonywał, bo proste podatki to brak ulg np. na dzieci i jednakowa stawka dla biednych i bogatych.

– Podatki powinny być przede wszystkim proste – ripostował Andrzej Zdebski, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Według niego można by np. wprowadzić powszechną 9-procentową stawkę PIT, skoro dziś jest to średnio 8,34 proc. (po odliczeniu wszystkich ulg i zwolnień).

– Przecież każdy by się na to zgodził – mówił Andrzej Zdebski. A wiceminister Nene­man przyznawał, że dla 60 proc. społeczeństwa zniknąłby problem składania zeznań podatkowych. – Ale na to nie będzie zgody w Sejmie – dodawał.

– Ze sztuką opodatkowania jest tak jak ze skubaniem gęsi: trzeba tak je skubać, by jak najwięcej pierza uzyskać przy najsłabszym syku ptaka – radziła Irena Ożóg z Business Centre Club, która wcześniej przez 15 lat pracowała w Ministerstwie Finansów. Ale przyznawała, że jest to trudno osiągnąć, bo interesy budżetu państwa i podatników są z sobą sprzeczne.

– Ministerstwo Finansów patrzy na podatki przez pryzmat kraju, w skali makro, firmy patrzą w skali mikro, poprzez własną kieszeń. Dla państwa upadek dwóch tysięcy firm z powodu zmiennych interpretacji prawa podatkowego to niezauważalny błąd przy 2,5 miliona działających przedsiębiorstw – tłumaczyła.

Według Małgorzaty Piszczek, doradcy podatkowego, w Polsce prawo uchwalane jest niechlujnie. – Chyba tylko po to, by zaspokoić populistyczne postulaty, bo nie rozwiązuje żadnych problemów tylko mnoży kolejne – podkreślała.

– Dlatego posłom należy zabronić wprowadzania poprawek do projektów opracowanych przez specjalistów – postulował Andrzej Zdebski.

By budżet był syty i firma cała

Potrzebne są nowe przepisy podatkowe. Te obowiązujące są niejasne, sprawiają kłopot i firmom, i urzędnikom. Ministerstwo Finansów pracuje nad nową ordynacją podatkową, ale trzeba na nią długo czekać, więc od kłopotów szybko się nie uwolnimy.

Z tworzeniem prawa w Polsce nie jest najlepiej, drugi problem to jego stosowanie. Mówili o tym uczestnicy dyskusji panelowej ,,Jak zmienić system podatkowy, by budżet był syty i firma cała” podczas III Forum Przedsiębiorców Małopolski ,,Dziennika Polskiego”.

– Prawo jest stanowione niedbale. Chyba po to, by zaspokoić populistyczne hasła. Np. ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych miała ulżyć przedsiębiorcom, ale wprowadzono ją tak niechlujnie, że od 2,5 roku urzędnicy i podatnicy się z nią borykają, a ona nadaje się do uchylenia – mówiła Małgorzata Piszczek, doradca podatkowy.

Kazimierz Czekaj, przedsiębiorca z Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych opowiadał, jak sam doprowadził do zmiany stawki VAT. – Miałem 15 minut na rozmowę z wiceministrem finansów. Przekonywałem go, że VAT nie może być wyższy na wyroby o terminie przydatności do spożycia do 14 dni. Proponowałem 60 dni, minister chciał zgodzić się na 30, krakowskim targiem ustalono 45 – opowiadał.

– Jeżeli nie zmienimy nastawienia do tworzenia prawa, nie powiemy, że konieczne jest jego unowocześnienie, nic się nie zmieni. Prawa nie powinni pisać posłowie. To powinno być gdzieś zadekretowane. Tylko mogą głosować tak lub nie, a nie zgłaszać poprawki, które psują często dobre projekty – postulował Andrzej Zdebski, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej. Według niego problemem jest też to, że biznes nie ma wspólnej reprezentacji. – Braliśmy udział w wielu konsultacjach, ale nikt nas nie słucha od 25 lat – mówił szef IPH.

– Prawo może być twarde, ale nie może niszczyć firm. Uczciwe państwo szanuje swoich wszystkich kontrahentów – podkreślała Irena Ożóg z BCC. Jej zdaniem trudno wierzyć w dobre intencje administracji podatkowej, bo ta nie ponosi żadnej odpowiedzialności za swoje błędy. Np. Sejm właśnie wprowadził instytucję asystenta podatkowego dla rozpoczynających działalność gospodarczą. – Jeśli jego rady okażą się złe, konsekwencje poniesie tylko podatnik. Z drugiej strony jak asystent doradzi na korzyść podatnika, może potem przez kilka lat tłumaczyć się służbom specjalnym – dodała ekspertka BCC.

Na ten drugi problem zwracał uwagę Emil Chojnacki, wicedyrektor Izby Skarbowej w Krakowie. – Mówi się o ofiarach złych decyzji podatkowych wśród przedsiebiorców. Znam przypadek, że za korzystne wyjaśnienie wątpliwości dla jednej z firm w Małopolsce urzędnicy tłumaczyli się przez 4 lata. Uzyskali wyrok uniewinniający, ale na pewno następni pamiętają o tym, co się działo – przypominał Emil Chojnacki.

Według niego tak forsowana obecnie zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika powinna dotrzeć też do instytucji kontrolujących skarbówkę. – By nie w każdej decyzji doszukiwać się dziury w całym – przekonywał przedstawiciel skarbówki.

– Urzędnicy starają się być mili, życzą miłego dnia, ale rozliczani są z efektów, czyli ile przysporzą pieniędzy w formie kar i podatków. Dlatego stosują prawo instrumentalnie. Na przykład uporczywe niepłacenie podatku to już dwa spóźnienia. Choć ktoś zapłacił podatki z odsetkami, ale dostaje domiar – nie kryła oburzenia Małgorzata Piszczek.

Emil Chojnacki podkreśla, że prowadzone są działania zmierzające do poprawy wizerunku administracji podatkowej. – Ale nigdy taki urzędnik nie będzie osobą mile widzianą, nie łudźmy się – przyznawał. I zapewniał, że wytyczne z góry wcale nie mówią o tym, by łupić firmy, tylko im pomagać.

LIDERZY MAŁOPOLSKI

SMAY (Grand Prix, Lider Innowa­cyjności) – za wciąż rzadkie w naszej części Europy zrozumienie, że tylko mądre i odważne inwestowanie w badania i rozwój nowych technologii pozwalają skutecznie konkurować na zglobalizowanym rynku.

ELEKTROTERMIA (Lider Inwestycji) – za znakomicie przemyślaną rozbudowę mocy wytwórczych przy pomocy środków własnych i unijnych.

FTT WOLBROM (Lider Eksportu) – za dynamiczny rozwój nowoczesnych i świetnych produktów podbijających rynki na całym świecie.

SCHRONISKO GÓRSKIE PTTK w DOLINIE PIĘCIU STAWÓW POLSKICH (Lider Ochrony Środowiska) – za wybitną troskę o narodowe skarby przyrodnicze, za wzorcowe, od­ważne i świetnie przemyślane inwestycje służące ochronie polskich cudów natury.

OPTYK KOWALCZYK (Lider Mecenatu) – za niezwykłą wrażliwość na sztukę i jej materialne potrzeby, a zwłaszcza za ofiarne wspieranie krakowskiej Filharmonii.

GOLD DROP (Lider Dobroczynności) – za wielkie serce otwarte na potrzebujących, za ogromną pomoc udzielaną od wielu lat mieszkańcom ziemi limanowskiej i Małopolski.

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 w GORLICACH (Lider Edukacji) – za nadzwyczaj owocne połączenie wierności tradycji z patrzeniem w przyszłość, otwartość na pomysły i emocje młodych ludzi.

ALMA MARKET (Lider Marki Małopolskiej) – za wskrzeszenie najlepszych polskich tradycji kupieckich i promocję wspaniałych małopolskich smaków.

[email protected]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski