Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mury kościoła Św. Barbary odkryto w Częstochowie [ZDJĘCIA]

Bartłomiej Romanek
W Częstochowie odkryto mury dawno zapomnianego kościoła Świętej Barbary
W Częstochowie odkryto mury dawno zapomnianego kościoła Świętej Barbary Janusz Strzelczyk/Dziennik Zachodni
Sensacyjne odkrycie archeologów na ulicy Nadrzecznej w Częstochowie. Odkopano tam mury zapomnianego kościoła św. Barbary, który spłonął w 1809 roku i od tej pory słuch o nim zaginął.

Mury dawnego zapomianego kościoła Świętej Barbary odkryto w Częstochowie.

Kiedy odkryliśmy mury, nie spodziewałam się, że są to pozostałości dawnego kościoła pw. św. Barbary – mówi archeolog Iwona Młodkowska-Przepiórowska o najnowszym odkryciu na ulicy Nadrzecznej.

Pod koniec kwietnia ekipy budowlane natknęły się w tym miejscu na ludzkie kości. Początkowo wydawało się, że są to pozostałości po dawnym cmentarzu cholerycznym, ale po odsłonięciu murów okazało się, że odkrycie jest znacznie ciekawszego z punktu poznawania historii Częstochowy. – Już wiemy, że prowadzimy badania nad murami dawnego kościoła pw. św,. Barbary i nad przyległym do niego cmentarzem parafialnym. W identyfikacji obiektu pomógł nam dr Juliusz Sętowski, który znalazł wzmiankę w Gońcu Częstochowskim, że ten kościół stał kiedyś u zbiegu ulic Nadrzecznej i Jaskrowskiej (dawnej Koszarowej) – mówi Iwona Młodkowska-Przepiórowska.

Odsłonięto fundamenty kościoła, a także wcześniejsze zabudowania, XIX-wiecznego.

Cmentarz jest już mocno zniszczony, zachowało się niewiele kości, prawdopodobnie większość pochówków zostało stąd usunięta już podczas prac budowlanych w XIX wieku.

Kościół spłonął razem z resztą drewnianej Częstochowy w 1809 w okresie wojen napoleońskich, po wejściu Austriaków do miasta. W Gońcu Częstochowskim jest wzmianka, że był on tak samo stary, jak kościół św. Zygmunta (XV wiek), choć to wydaje się mało prawdopodobne. Zapomnianym kościołem nikt się nie zajmował, bo nie było wiadomo, gdzie się znajdował.

Odkrycie murów kościoła oznacza, że prace archeologiczne potrwają dłużej niż oczekiwano. – Optymistyczny termin zakończenia prac to trzy tygodnie, zrobimy wszystko, aby ukończyć je jak najwcześniej – mówi Młodkowska-Przepiórowska.

Kości zostaną wybrane i ekshumowane na cmentarzu komunalnym, fragmenty architektury XIX-wiecznej przysypane, w sprawie kościoła decyzję podejmie konserwator zabytków. Być może będzie on chciał, aby podczas budowy drogi wyeksponować odkrycie.


*Uwaga na kleszcze! Jak rozpoznać i leczyć boreliozę? Sprawdż tutaj
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Koszmarny wypadek w aquaparku Nemo w Dąbrowie. Chłopak ma zmasakrowaną twarz
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!