Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

„Nie upychajmy 6-latków w szkole, jak w Indiach czy...

„Nie upychajmy 6-latków w szkole, jak w Indiach czy Pakistanie”. Rodzice chcą mieć wolny wybór

1/2

(© fot. Jakub Szymczuk)

Karolina i Tomasz Elbanowscy
Edukacja. Projekt ustawy opóźniającej wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków zaprezentowała wczoraj w Sejmie Karolina Elbanowska z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.
Według obowiązujących przepisów, uchwalonych za rządów PO, wszystkie 6-letnie dzieci powinny rozpocząć edukację szkolną od września 2015 r. Karolina Elbanowska apeluje, by na Dzień Dziecka posłowie zrobili dzieciom prezent, a rodzicom dali wybór.

– Ustawa nakazująca rozpoczęcie edukacji przez sześciolatków wchodzi w życie w najgorszym demograficznie momencie. Rocznik 2009 jest to najliczniejszy rocznik od kilkunastu lat – podkreśliła Karolina Elbanowska.


Dlatego założona przez nią Fundacja Rzecznik Praw Rodziców zaapelowała do parlamentarzystów, a w szczególności do szefów partii politycznych, o ustawowe przedłużenie możliwości decydowania przez rodziców o posyłaniu sześciolatków do szkół. – Od września mają do nich trafić obowiązkowo skumulowane roczniki, 650 tysięcy uczniów, zamiast 350 tysięcy jak w ubiegłych latach. System zmianowy w nauce sześciolatków jest normą w takich krajach, jak Indie czy Pakistan, o zupełnie innej strukturze demograficznej. Apelujemy do posłów, aby choć raz, dla dobra dzieci, byli ponad politycznymi podziałami – prosiła Karolina Elbanowska.

– Chcemy mieć tylko wolny wybór w kwestii edukacji naszych dzieci, bez konieczności przechodzenia przez żmudne, niekiedy wręcz upokarzające badania gotowości szkolnej. Chcemy, aby ten projekt był poddany pod głosowanie jako projekt poselski. Idziemy na ogromny kompromis, bo nie występujemy przeciw reformie, chodzi nam tylko o ten jeden, szczególny, przeciążony rocznik – zaznaczyła prezes.

Postulaty rodziców wsparła posłanka Marzena Wróbel. – Możliwość odraczania edukacji dzieci oceniono jako fikcyjną – powiedziała, przytaczając dane z raportu NIK dotyczące województwa lubuskiego. – To rodzice wiedzą najlepiej, czy ich dzieci są gotowe na szkołę, pod względem fizycznym i psychologicznym, nie tylko intelektualnym – uważa Marzena Wróbel.

Projekt ustawy zakładający postulowane zmiany został dzisiaj rozesłany do wszystkich klubów parlamentarnych. Posłanka Wróbel wraz z prezes Elbanowską tuż po zakończonej konferencji w Sejmie zapowiedziały indywidualne wizyty w siedzibach każdego z klubów w celu przekonania polityków do wspólnej inicjatywy.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się