Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy proponują dłuższą Superścieżkę i wspólne planowanie parku Grzegórzeckiego

Piotr Tymczak
Podczas warsztatów mieszkańcy planują ścieżkę na Grzegórzkach
Podczas warsztatów mieszkańcy planują ścieżkę na Grzegórzkach FOT. PIOTR TYMCZAK
Grzegórzki. Krakowianie, którzy biorą udział w projektowaniu Super­­ścieżki z ronda Mogilskiego do ronda Grzegórzeckiego, sugerują jej wydłużenie. Chcieliby także zaplanować park Grze­górzecki. Władze miasta widzą taką możliwość.

Superścieżka to przestrzeń miejska, którą zaaranżują sobie sami mieszkańcy i w której będzie można się zatrzymać, by odpocząć, poczytać gazetę, posurfo­wać w internecie itp.

Dotąd odbyły się dwa szkolenia dotyczące Super­ścieżki. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy są zadowoleni, że wspólnie z planistami mogą projektować kawałek przestrzeni miasta. Mają też swoje przemyślenia.

– Po warsztatach jesteśmy jeszcze bardziej utwierdzeni w przekonaniu, że Grzegórzki potrzebują parku z prawdziwego zdarzenia – komentuje Ilona Ma­łysz z Grzegórzek. Dodaje, że projekt Superścieżki uświadomił mieszkańcom skalę inwestycji, jakie powstaną przy tej trasie. – W ciągu kilku lat w okolicach rond Mogilskiego i Kotlarskiego wyrosną wielkie biurow-
ce. Przybędzie aut i ludzi – mówi Ilona Małysz.

Mieszkańcy walczą o park Grzegórzecki w sąsiedztwie bulwarów wiślanych. Obawiają się, że Superścieżka to temat zastępczy. – Mieszkańcy nie powinni mieć takich obaw. Park Grze­górzecki powstanie, jest w planach – zapewnia Elżbieta Koter­ba, wiceprezydent Krakowa.

Zaznacza, że pozostaje tylko kwestia, jaką powierzchnię będzie miał park. To zależy od tego, jak duży teren miasto pozyska pod budowę.

Wiceprezydent Koterba zapowiada też, że mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w planowaniu parku, jak i innych, nowych terenów zielonych. Nie ma też nic przeciwko temu, by w przyszłości Superścieżkę poprowadzić dalej. – Powinna ona zostać przedłużona od ronda Grzegórzeckiego przez ul. Grze­górzecką do bulwarów wiślanych – proponuje Grzegorz Fi­nowski, radny Dzielnicy II.

Natomiast miejski radny Grzegorz Stawowy sugeruje, że trakt można wydłużyć także o al. Beliny-Prażmowskiego i dalej do rzeki Białuchy.

Koszt opracowania koncepcji Superścieżki między dwoma rondami, kampanii medialnej oraz przeprowadzenia warsztatów oszacowano na 300 tys. zł. Wezmą go na siebie prywatne firmy realizujące inwestycje na trasie ścieżki oraz osoby zaangażowane w projekt. Przygotowanie koncepcji i przedstawienie jej władzom miasta planowane jest na listopad 2015 r. Zakończenie prac nad pierwszym etapem, uwzględniającym zagospodarowanie skweru im. Mariana Eilego (przy hotelu Chopin), wyznaczono na październik 2016 roku.

Warsztaty dotyczące Super­ścieżki prowadzone są przez krakowską Fundację Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. Kolejne zaplanowano 30 maja (sobota) o godz. 10, w rejonie przebiegu Super­ścieżki – na terenie Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego (al. Powstania Warszawskiego 6).

Tam odbędzie się piknik rodzinny, podczas którego pomysły z poprzednich warsztatów będzie można skonfrontować z rzeczywistością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski