Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bronisław Komorowski: W polskiej polityce jest od wielu lat. Pełnił prawie wszystkie ważne funkcje

Grzegorz Skowron
Bronisław Komorowski zapłacił za pasywną prezydenturę
Bronisław Komorowski zapłacił za pasywną prezydenturę Joanna Urbaniec
Bronisław Komorowski. Kończąca się właśnie prezydentura to ukoronowanie jego kariery. Przez prawie 20 lat był posłem, kierował Ministerstwem Obrony Narodowej, pełnił również funkcję marszałka Sejmu.

Bronisław Komorowski może się też pochwalić piękną kartą opozycyjną w czasach PRL. Angażował się w Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, organizował biblioteki pism z drugiego obiegu, zakładał Solidarność, został internowany w stanie wojennym.

B. Komorowski: Nie udało się tym razem. Gratuluję Andrzejowi Dudzie i życzę udanej prezydentury

Źródło: TVN24

Za działalność antykomunistyczną był też skazywany. Jeden z najsłynniejszych wyroków to miesiąc aresztu za zorganizowanie 11 listopada 1979 manifestacji przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Nie chodziło o samą manifestację, ale o to, że rozprawie odwoławczej przewodniczył sędzia Andrzej Kryże, wiceminister sprawiedliwości w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Gdy Komorowskiego atakowano, że w jego otoczeniu jest wielu ludzi establishmentu PRL, zawsze przypominał o roli sędziego Kryże za rządów PiS.

Polacy pamiętają Komorowskiego już tylko jako polityka. Tymczasem historyk z wykształcenia zaczynał jako… dziennikarz. Od 1977 do 1980 był stażystą w dzienniku "Słowo Powszechne", gazecie katolickiej, ale nieuznawanej przez władze kościelne. A gdy został wypuszczony z internowania, pracował jako nauczyciel w Niższym Seminarium Duchownym w Niepokalanowie.

Karierę w odrodzonej Polsce zaczynał jako dyrektor gabinetu ministra Aleksandra Halla, który odpowiadał za współpracę z organizacjami politycznymi i stowarzyszeniami. Zaledwie po roku został wiceministrem obrony narodowej. Choć kojarzony jest głównie jako szef MON, kierował nim tylko przez 16 miesięcy, za czasów premiera Jerzego Buzka. Dłużej był marszałkiem Sejmu, bo ponad 2,5 roku.

KOLOR NIEBIESKI - ANDRZEJ DUDA, KOLOR POMARAŃCZOWY - BRONISŁAW KOMOROWSKI.

Politycznie związany zawsze z konserwatystami. Zakładał np. Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe z Janem Rokitą. Ale potem coraz bliżej było mu do środka sceny politycznej. Gdy w Platformie mówiono o skrzydle konserwatywnym, nie wymieniano już w tej grupie Bronisława Komorowskiego.

Komorowski jest żonaty od 1977 roku. Anna Komorowska pojawiała się u jego boku podczas całej kampanii. Natomiast pięcioro jego dzieci unikało angażowania się w polityczną działalność ojca. Jednak po przegranej w pierwszej turze nagrały spot zachęcający do głosowania na prezydenta i rozpowszechniły go w internecie. Determinacja Komorowskiego w końcówce była tak ogromna, że pojawił się nawet na kanapie w programie Kuby Wojewódzkiego w TVN, który przed pierwszą turą nie zostawił suchej nitki na dotychczasowym prezydencie, a przed drugą zdecydowanie go poparł.

Komorowski próbował przeciągnąć na swoją stronę zwolenników kandydatów, którzy przepadli po pierwszej turze. Wyborcom Pawła Kukiza chciał się przypodobać zgłaszając pomysł referendum w sprawie JOW-ów, których wprowadzenie Kukiz uważa za jeden ze swoich sztandarowych postulatów. W kierunku elektoratu lewicowo-socjalnego prezydent mrugnął okiem, proponując zmiany w reformie emerytalnej. Na niewiele się to zdało. Wszystko wskazuje na to, że sam niedługo przejdzie na polityczną emeryturę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski