Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2015. Andrzej Duda prezydentem! [SONDAŻ EXIT POLL]

red., (GEG, MAPI)
Wyniki wyborów prezydenckich 2015. Kandydat z Krakowa, według badań sondażowych IPSOS, zdetronizował wielkiego faworyta, Bronisława Komorowskiego, w wyścigu o funkcję głowy państwa.

Według sondażu late poll, Andrzej Duda zdobył 52 proc. głosów. Na jego kontrkandydata Bronisława Komorowskiego swój głos oddało 48 proc. wyborców. Według tego samego sondażu frekwencja wyniosła 55.5 proc. Sondaż late poll oparty jest na wynikach wywieszonych przez komisje na lokalach wyborczych po podliczeniu głosów.

Wcześniej, tuż po zakończeniu ciszy wyborczej opublikowano sondaż exit poll. Wedługniego Duda otrzymał 53 proc., zaś Komorowski 47 proc. głosów. Badanie zostało przeprowadzone przez Ipsos dla TVN, TVP i Polsatu.

Wybory prezydenckie. Wyniki sondażu exit-poll | Create infographics

Sondaż late poll: A. Duda 52 proc., B. Komorowski: 48 proc.

Źródło: TVN24

KOLOR NIEBIESKI - ANDRZEJ DUDA, KOLOR POMARAŃCZOWY - BRONISŁAW KOMOROWSKI.

Powyborcze opinie:

Prof. Antoni Dudek, Politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie:
Nie mam wątpliwości, że wygrana Andrzeja Dudy to początek nowej epoki politycznej. To po prostu wstęp do przejęcia przez obóz Prawa i Sprawiedliwości pełni władzy jesienią. Nie sądzę bowiem, żeby po przegranej Bronisława Komorowskiego Platforma Obywatelska była w stanie wygrać wybory.

Prezydent Komorowski w ostatnich tygodniach popełnił mnóstwo błędów, które w dużym stopniu przyczyniły się do jego wyborczej porażki. Przede wszystkim uśpiły go miażdżące sondaże poparcia społecznego. Jeszcze dwa miesiące temu wydawało się, że wszystko rozstrzygnie się w pierwszej turze. Sam uważałem, że rozmowy o możliwej porażce urzędującego prezydenta są absurdem. Doświadczony polityk, taki jak Bronisław Komorowski, nie może jednak myśleć w podobny sposób.
Patrząc na ogólny bilans tej prezydentury trzeba sobie powiedzieć, że nie była ona wyjątkowo udana, ale nie była też katastrofalna.

Bronisław Komorowski wprawdzie nie szukał konfliktów, ale też nie za bardzo miał się z kim kłócić, bo przez cały ten okres rządziła Platforma. Mógł być jednak bardziej aktywny na wielu polach, na przykład polityki historycznej.
Wynik tych wyborów nie jest jednak tylko porażką Bronisława Komorowskiego. To jest porażka całego obozu Platformy Obywatelskiej. Prezydenta mocno obciążał bilans ośmioletnich rządów tej partii. Andrzej Duda wygrał przede wszystkim dzięki odrzuceniu Bronisława Komorowskiego i Platformy.

E. Kopacz: Będziemy bardzo dobrze współpracować z prezydentem

Źródło: TVN24

Prof. Marek Bankowicz, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego:
Wynik wyborów nie jest żadnym zaskoczeniem. Wygrana w pierwszej turze sprawiła, że Andrzej Duda z kandydata skazanego na porażkę nagle stał się zdecydowanym faworytem.

Na jego zwycięstwo złożyło się kilka rzeczy. Przede wszystkim słaba, nijaka i defensywna prezydentura Bronisława Komorowskiego, która w całości była podporządkowana rządowi. Prezydent niczym się nie sprzeciwił Platformie, podpisywał wszystkie ustawy po kolei. A prezydent powinien myśleć jednak kategoriami ponadpartyjnymi, istotą tej funkcji jest wzniesienie się ponad jedno środowisko polityczne.

Jeżeli prezydent tego nie potrafi, to traci poparcie wyborców. Drugą przyczyną wygranej Andrzeja Dudy jest to, co początkowo wydawało się jedną z jego największych wad, a mianowicie, że jest politykiem mało doświadczonym, z tylnych szeregów partyjnych. Na tle mało popularnego prezydenta to zadziałało na jego korzyść. Przyszedł niejako z czystą kartą i wiele osób mogło pomyśleć, że skoro niewiele o nim wiadomo, a był w stanie dojść tak daleko, to może okazać się naprawdę dobrym prezydentem.

Trzecią istotną przyczyną wygranej Dudy jest słabnący stopniowo lęk przed PiS-em. Coraz mniej osób martwi się tym, że przyjdzie Kaczyński i uskuteczni rządy niemal dyktatorskie. To coraz słabiej trafia do wyborców.

Zwycięstwo Dudy niewątpliwie może przełożyć się też na wygraną PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych. Dzięki niemu może udać się przełamać tę serię kolejnych wyborczych porażek. Badania pokazują, że kiedy wybory są w niedużych odstępach czasu, to ludzie mają dużą skłonność do głosowania na tę samą partię. Tak się stanie pod warunkiem, że Duda nie powtórzy błędów swojego poprzednika i nie pokaże , że jest mocno związany z jedną partią i w pełni realizuje strategię PiS.

B. Szydło: To sukces całej drużyny. Ta fala dobrej energii poniesie nas do jesiennych wyborów

Źródło: TVN24

Dr Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego:
Wygrana Andrzeja Dudy to potwierdzenie odwiecznej maksymy, że największym wrogiem zwycięstwa jest przekonanie o jego nieuchronności. W wyborach nie ma litości, za błędy się płaci.

Platforma popełniała wszystkie te błędy, jakie do tej pory robiło Prawo i Sprawiedliwość. W kampanii PO atakowała kandydata PiS w taki sposób, jak kiedyś PiS atakowało Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego. I przegrywało. To samo spotkało teraz Platformę. Wpływ na wynik wyborów prezydenckich miało też niezadowolenie społeczne i samozadowolenie władzy oraz przekonanie działaczy PO, że armia przeciwników zawsze będzie rządzona przez głupców, więc nie ma się o co martwić.

Ważne jest, co stanie się teraz. Jeśli Platforma wpadnie w histerię, zacznie uderzać w tony o zagrożeniu demokracji zamiast przedstawić program naprawczy, to czekają nas w Polsce 8-letnie rządy PiS. Oczywiście Platforma może się jeszcze podnieść, więc wynik jesiennych wyborów parlamentarnych wcale nie jest przesądzony.

R. Tyszkiewicz: Nikt w PO nie spodziewał się takiego wyniku

Źródło: TVN24

Frekwencja do godz. 17:
Do piątej po południu 24 maja do lokali wyborczych przyszło 40,51 proc. uprawnionych do głosowania. Najwyższa frekwencja – 46,69 proc. – była w województwie podlaskim a najniższa w województwie opolskim – 34,56 proc. W gminach wiejskich karty do głosowania pobrało 39,99 proc. uprawnionych, w miejskich – 41,73 proc.. W pięciu największych miastach frekwencja w południe wynosiła od 41,83 (Łódź) do 47,21 proc. (Warszawa).

Frekwencja do godz. 17. Największe miasta w Małopolsce | Create infographics

Frekwencja w Małopolsce do godziny 12 (Porównanie) | Create infographics

Porażka Komorowskiego. "Trzeba poczekać na ostateczne wyniki". "Duda to zmiana, mam wątpliwości, czy na lepsze".

Źródło: AIP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski