Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą zamknąć szpital na pół roku. Gdzie będę leczyć się ludzie?

Malwina Szczygłowska
Szpital - Środa Śląska
Szpital - Środa Śląska Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Polski Holding Medyczny PCZ, właściciel m.in. szpitala w Środzie Śląskiej, ponad miesiąc temu wypowiedział umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia dotyczącą leczenia szpitalnego w Środzie Śl. W krótkich wyjaśnieniach, jakie otrzymało średzkie starostwo, firma poinformowała, że szpital ma zostać czasowo zamknięty w celu dokończenia remontu. Tyle, że zgodnie z ustawą o lecznictwie, o czasowym zamknięciu szpitala ostateczną decyzję podejmuje wojewoda, a ten do tej pory nie otrzymał żadnego wniosku o czasowe zamknięcie placówki.

Do dnia 22 maja 2015 r. do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego nie wpłynął wniosek o czasowe zamknięcie szpitala w Środzie Śląskiej. Jakiekolwiek decyzje mogą zostać podjęte po otrzymaniu dokumentu - informuje Michał Woźnica, z Biura Prasowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Właściciel szpitala ma jeszcze miesiąc na złożenie wniosku do urzędu wojewódzkiego - od 1 lipca wejdzie w życie wypowiedzenie umowy placówki z NFZ-em. Jednak przedstawiciele Polskiego Holdingu Medycznego PCZ nie chcą rozmawiać z mediami na temat jego zamknięcia. Jak twierdzą przedstawiciele starostwa średzkiego firma przyjęła taktykę "nic niemówienia" i nawet urzędnicy mają problem, żeby się z firmą skontaktować.

- Jak na razie szpital funkcjonuje normalnie i tak będzie działać do końca czerwca - informuje Sebastian Burdzy, starosta średzki. - Z korespondencji pomiędzy spółką a wrocławskim oddziałem NFZ-u dowiedzieliśmy się, że Polski Holding Medyczny PCZ chce zamknąć szpital na sześć miesięcy. Decyzja ta jest podyktowana koniecznością dokończenia remontu w szpitalu - tłumaczy starosta. Według owej korespondencji szpital zostałby zamknięty 1 lipca, a otwarty z dniem 1 stycznia 2016 roku.

Anna Wojtasińska-Żygadło, powiatowy inspektor sanitarny, twierdzi, że faktycznie wskazane jest częściowe wyłączenie szpitala. Do inspektoratu sanitarnego docierały bowiem skargi pacjentów na warunki panujące w szpitalu.

Gdyby czasowe zamknięcie średzkiej placówki doszło do skutku, pacjentów przyjmą ościenne szpitale z Wrocławia, Jawora, Świdnicy i Brzegu Dolnego. - W związku z czasowym zamknięciem szpitala NFZ ma do rozdysponowania prawie 4 mln zł. Jest więc o co walczyć - mówi Sebastian Burdzy.

Właściciele szpitala w Środzie Śląskiej obiecali, że w razie czasowego zamknięcia placówki, opieka nocna i świąteczna na czas remontu będzie zapewniona. Izba przyjęcia ma być otwarta od godz. 17.00/18.00.

Remont szpitala w Środzie Śląskiej trwa od kilku lat - od momentu sprzedaży go w prywatne ręce. Budynek ma ponad 100 lat i wymaga gruntownego remontu. W ciągu ostatnich pięciu lat wyremontowano klatki schodowe, windy, wykonano nową elewację. Otwarto również nową aptekę i unowocześniono salę operacyjną. Do 2016 roku PCZ ma zrealizować plan dostosowawczy.

PRZECZYTAJ WCZEŚNIEJSZE DONIESIENIA NA TEMAT SZPITALA W ŚRODZIE ŚLĄSKIEJ:
Prywatyzacja szpitala w Środzie Śląskiej na celowniku CBA
Środa Śląska/Komorniki: Będzie nowy szpital na 300 łóżek

Oprócz tego w Środzie Śląskiej ma zostać unowocześnione pogotowie. - Pogotowie w Środzie Śląskiej ma otrzymać nową karetkę. Planowana jest też budowa nowego budynku pogotowia. Realizatorem tej inwestycji będzie województwo dolnośląskie, czyli właściciel pogotowia - mówi starosta średzki. - Ma to nastąpić w ciągu półtora roku - dodaje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kompletnie pijany lekarz w szpitalu w Środzie Śląskiej. Wrócił jako pacjent (FILM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska