Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Duda kontra Bronisław Komorowski. Jakie są ich atuty, a jakie słabości

Włodzimierz Knap
Wybory prezydenckie 2015. Kiedy punktuje się wady i zalety kandydatów na prezydenta Polski, należy zdawać sobie sprawę z podstawowego faktu: nasza wiedza o nich jest rażąco nierówna – podkreśla profesor Tadeusz Borkowski, socjolog z UJ i Akademii Ignatianum.

Będzie prezydent z Krakowa?

Ostateczne starcie bez decydującego ciosu

Prof. Borkowski przypomina, że oceniać Bronisława Komorowskiego możemy na podstawie licznych i pewnych obserwacji z jego życia publicznego. Ważne stanowiska zajmował (z przerwami) od ćwierćwiecza. Racjonalnie zatem można uzasadniać jego plusy i minusy.

- Jeśli zaś ktoś Andrzeja Dudę zachwala pod niebiosa albo gani, to na ogół nie ma dostatecznie twardych danych, bo kandydat PiS nadal jest politykiem o niemal czystej karcie - twierdzi prof. Borkowski.

Kij ma dwa końce

Duże doświadczenie na niwie publicznej jest z reguły przedstawiane jako mocny atut kandydata PO. Jego konkurentowi wytyka się natomiast braki w tym zakresie. Tak tę kwestię widzi prof. Marek Bankowicz, politolog z UJ.

- Jednak i w tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że każdy kij ma dwa końce - mówi prof. Bankowicz. Po stronie plusów Komorowskiego stoi prezydentura, biorący się z niej autorytet instytucjonalny, cenny bagaż doświadczeń, przewidywalność, zwłaszcza w kontekście konfliktu za wschodnią granicą. Duda nie może pochwalić się takimi dokonaniami.

Ale z drugiej strony, według prof. Bankowicza, słabością kandydata PO jest to, iż był biernym prezydentem, niewiele rzeczy inicjował, nie potrafił wchodzić w zwarcie z rządem, a nieraz powinien był to uczynić. W konsekwencji urząd Prezydenta RP przestał być drugim, formalnie równorzędnym organem władzy wykonawczej.

Prof. Bankowicz wytyka również urzędującemu prezydentowi, że zbyt często mylił się, robił gafy, niekiedy kompromitujące. Słabo wypadał w polemikach, sprawiał wrażenie, jakby zasiadanie na fotelu prezydenta było dla niego celem samym w sobie. Prof. Borkowski dorzuca, że Komorowski nie wykazał się talentem dyplomatycznym na arenie międzynarodowej.

Z kolei prof. Kazimierz Kik, politolog z PAN, choć nie kryje, że prezydent nie brylował na zagranicznych salonach, to jednak potrafił dobrać sobie doradców: prof. Romana Kuźniara w sprawach zagranicznych, a gen. Stanisława Kozieja w kwestiach dotyczących obronności.

- Dobór doradców to silny punkt prezydenta Komorowskiego, choć i słabych punktów w jego kancelarii nie brakuje - mówi prof. Kik.

Biografia i demografia

- Mocną i piękną stroną Bronisława Komorowskiego jest jego biografia. W opozycji antykomunistycznej działał od lat 70., gdy wymagało to prawdziwej odwagi - mówi prof. Bankowicz. Przypomina, że tym atutem - z racji wieku - nie może pochwalić się Andrzej Duda.

- Bronek pokazał patriotyzm w działaniu, nie w słowach czy krzykach - podkreśla Jerzy Fedorowicz, poseł PO. - Jest też autentycznym katolikiem, a nie takim na pokaz. Pochwalić się też może patriotyczną rodziną - dodaje. Prof. Kik uważa, że rodzina jest też atutem Dudy. Jego rodzice to krakowska profesura, a teść prof. 9Julian Kornhauser jest wybitnym poetą.
Warto porównać obu kandydatów przez pryzmat demografii, bo ona jest dla przyszłości Polski sprawą o fundamentalnym znaczeniu. - Na tym polu Komorowski pokonuje Dudę wysoko, bo 5 (ma tyle dzieci) do 1 (kandydat PiS ma jedno) - mówi prof. Bankowicz.

Równie nijacy
Prof. Bankowicz stawia tezę, że w jednej kwestii obaj rywale cierpią na ten sam deficyt: - Nie posiadają charyzmy. Są pozbawieni formatu męża stanu - twierdzi. Zastanawia się, czy Duda powinien być politykiem, czy raczej urzędnikiem lub doradcą politycznego przywódcy. Przyznaje, że kandydat PiS potrafi przemawiać do tłumu: - Wszak jest prawnikiem, lecz brakuje mu umiejętności zjednywania ludzi, nie ma w sobie magnetyzmu, mocy uwodzenia - twierdzi prof. Bankowicz.
Dr Sergiusz Trzeciak, znawca marketingu politycznego, przypomina jednak, że na tym polu Komorowski wypada jeszcze gorzej. - Gdy mówi, często nie wiadomo, o co mu chodzi. Rzadko jest precyzyjny, a dość często notuje wpadki - uważa dr Trzeciak. Zaznacza jednak, że w pierwszej debacie z kandydatem PiS pokazał, że jak chce, jest dobrze przygotowany i potrafi być skuteczny.

Wiesław Gałązka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu stwierdza, że dużym mankamentem Dudy jest brak odporności na stres. - Patrząc na jego twarz i w jego oczy, widać w nich zwykle napięcie, lęk, niezależnie od tego, czy kandydat PiS ma słodkawy uśmiech czy grzmi srogim tonem - ocenia Gałązka. Zgryźliwie jednak dodaje, że gdyby Komorowski był porywającym mówcą i cechował się wybitną inteligencją, Donald Tusk nie przystałby na to, by ubiegał się on o prezydenturę.

Samodzielność

Oprócz braku doświadczenia Andrzejowi Dudzie nagminnie wytyka się brak samodzielności. Faktem jest, że o jego starcie w wyborach zdecydował Jarosław Kaczyński. Nawet politycy PiS nie próbują udawać, że numerem "jeden" w stronnictwie nie jest prezes.

- Duda to pionek w rękach Kaczyńskiego - twierdzi Gałązka. Politycy PO i wielu znawców sceny politycznej również tak uważają. Dr Trzeciak zwraca jednak uwagę, że realia panujące w PiS są jasne. - Na plus Dudy zaliczyć należy to, że cieszy się zaufaniem prezesa, a w partii nie ma wielu wrogów - mówi autor książki "Coaching marki osobistej, czyli kariera lidera".
- A Bronek Komorowski jest w pełni samodzielny - podkreśla poseł Fedorowicz. - Gdy był w PO, szanował przełożonych, ale zawsze swoje zdanie miał i potrafił go bronić, nawet przeciw wszystkim.

Fedorowicz przypomina, że Komorowski mógł zagłosować w sprawie WSI jak reszta polityków PO i PiS, ale zachował się inaczej. Zwraca uwagę, że jego głos w sprawie rozwiązania WSI kompletnie nic nie znaczył, ale uznał, że rozwiązanie służb wojskowych jest sprzeczne z interesem państwa polskiego.

Dr Trzeciak po stronie zalet Dudy widzi jeszcze dobre wyczucie mediów społecznościowych. - Pod tym względem urzędujący prezydent jest jego przeciwieństwem - mówi.

Plusy i minusy kandydatów

Bronisław Komorowski

  • Duże doświadczenie na scenie politycznej i w życiu publicznym, przewidywalność.
  • Piękna biografia w okresie PRL.
  • Dobrzy doradcy, zwłaszcza w zakresie polityki zagranicznej i obronnej.
  • Bierność w czasie pierwszej kadencji.
  • Brak charyzmy.

Andrzej Duda

  • Dobre wykształcenie (doktor prawa).
  • Wyczucie mediów społecznościowych.
  • Umiejętność przemawiania na wiecach.
  • Niesamodzielność. Ma nad sobą prezesa Jarosława Kaczyńskiego.
  • Brak charyzmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski