Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Betoniarnia jednak powstanie?

Łukasz Bobek
Czarny Dunajec. Inwestor ponownie dostał zgodę na budowę betoniarni i zakładu produkcji pelletu w obszarze chronionym Natura 2000 na Baligówce.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie drugi raz pozytywnie zaopiniowała projekt budowy dwóch zakładów przemysłowych w Czarnym Dunajcu. Mają one stanąć na prywatnej działce, która leży w obszarze Natura 2000.

To teren tzw. Torfowisk Orawsko-Nowotarskich, objętych ochroną z uwagi na występujące tam gatunki zwierząt.

Są tam siedliska 13 chronionych gatunków ptaków, w tym czterech wpisanych do polskiej "Czerwonej księgi zwierząt", czyli na listę zagrożonych gatunków. Chodzi przede wszystkim o cietrzewia (w okolicach Czarnego Dunajca jest jego największe siedlisko w Polsce), głuszca, puchacza i włochatkę.

- Uznaliśmy, że ta budowa nie wpłynie znacząco na obszar chroniony - mówi Anna Suwalska z RDOŚ. - Działka ta nie leży bezpośrednio na torfowiskach, ani na siedliskach zwierząt objętych ochroną. Dlatego ponownie zaopiniowaliśmy ten projekt pozytywnie.

Wcześniejszą opinię zaskarżyli sąsiedzi planowanej betoniarni, m.in. Iwona Gruszka. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że inwestor musi uzupełnić swój wniosek. Według RDOŚ zrobił to wystarczająco dobrze.

Teraz gmina Czarny Dunajec ma zielone światło, by wydać inwestorowi decyzję środowiskową, która pozwoli mu starać się o pozwolenie na budowę.

- I najprawdopodobniej taką decyzję wydamy - stwierdza Michał Jarończyk, sekretarz gminy. - Pozytywna opinia RDOŚ to jeden powód. Drugi to fakt, że zanim na tym terenie został ustanowiony obszar Natura 2000, działka pod inwestycję była w strefie przemysłowej.

Gdybyśmy teraz odmówili wydania decyzji środowiskowej, narazilibyśmy gminę na odszkodowanie dla inwestora.

Pani Iwona zapowiada, że nie złoży broni. Zamierza się znów odwołać. - Takie zakłady wpłynęłyby niekorzystnie na przyrodę i na nasze życie - przekonuje kobieta.

Dodaje, że nie tylko ona może na tym stracić, ale i 40 innych właścicieli działek sąsiadujących z planowaną inwestycją. - Będziemy się odwoływać aż do skutku - zapowiada Iwona Gruszka.

Inicjatywę popiera Stanisław Harbut, sołtys Czarnego Dunajca. Zamierza naciskać na władze gminy, by nie dały zgody na nowe zakłady przemysłowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Betoniarnia jednak powstanie? - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski