Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Elektrycznych nr 1 - tworzymy historię - dołacz do nas

.
W 2016 roku nasza szkół będzie świętować jubileusz 70–lecia. Bogata tradycja szkoły i innowacyjność, wynikająca z potrzeb rynku pracy tworzą niepowtarzalny klimat do kształcenia młodzieży w naszej szkole.

W ramach oferty edukacyjnej proponujemy cztery bardzo atrakcyjne na rynku pracy zawody:

1/ Technik informatyk
Będziesz się zajmował nowymi technologiami w zakresie zasad gromadzenia, przekazu i przetwarzania informacji. Do najważniejszych zadań informatyka należy umiejętności tworzenia oprogramowania i znajomość specjalistycznego języka służąca do tego, zarządzanie danymi i przekazywanie ich, szyfrowanie, administrowanie systemów komputerowych, projektowanie, tworzenie i zarządzanie stronami WWW oraz znajomość teoretyczna i praktyczna sprzętu komputerowego, jego składanie i usuwanie ewentualnych usterek. Gdy uzyskasz tytuł technika możesz pracować w wyspecjalizowanych firmach informatycznych (serwisanci, administratorzy, konserwatorzy sprzętu), urzędach (administratorzy baz danych i sieci), a nawet w domu (projektanci, graficy), we wszystkich gałęziach gospodarki, w której mają zastosowanie komputery. Możesz prowadzić własną działalność gospodarczą.

2/Technik elektronik
Poznasz m.in. podstawy elektrotechniki i elektroniki, technologię i materiałoznawstwo elektryczne, układy automatyki, będziesz uczestniczył w zajęciach w pracowni elektrycznej i elektronicznej; możesz poznać również zasady działania, projektowania, instalowania i programowania Inteligentnych Systemów Alarmowych firmy SATEL w ramach programu Edusatel. Odbędziesz profesjonalną praktykę zawodową u pracodawców. /Tele-Fonika Kable SA/

Pracę znajdziesz w przedsiębiorstwach zajmujących się instalowaniem, konserwowaniem, użytkowaniem i naprawą urządzeń elektronicznych. Możesz też pracować w placówkach badawczo-rozwojowych, zakładach wytwórczych i naprawczych oraz w innych gałęziach przemysłu i jednostkach, gdzie są szeroko stosowane urządzenia elektroniczne. Możesz zajmować się serwisem urządzeń elektrotechnicznych i elektronicznych. Zawód ten daje duże możliwości samorealizacji poprzez prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

3/Technik elektryk
Poznasz podstawy elektrotechniki i elektroniki, technologię i materiałoznawstwo elektryczne, układy automatyki, maszyny i urządzenia elektryczne, instalacje elektryczne; zapoznasz się z montażem maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych; nauczysz się dokonywać pomiarów w elektrotechnice i elektronice; będziesz uczestniczył w zajęciach w pracowni elektrycznej i elektronicznej. Odbędziesz profesjonalną praktykę w takich zakładach jak TAURON Polska Energia czy ELSTA Sp z o.o.
Możesz pracować w zakładach energetycznych, elektrowniach, zakładach przemysłu wydobywczego, hutniczego, transportu wodnego i kolejowego, zakładach gospodarki komunalnej, w przedsiębiorstwach produkujących i eksploatujących maszyny i urządzenia elektryczne, w zakładach usługowych oraz biurach projektowych.

4/Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
Poznasz technologię montażu systemów energetyki odnawialnej; nauczysz się montażu i obsługi systemów energetyki odnawialnej; poznasz zasady organizacji robót instalacyjnych i sporządzania kosztorysów; poznasz między innymi zagadnienia energetyki słonecznej, wiatrowej, geotermalnej; zapoznasz się z obsługą aparatury kontrolno – pomiarowej.
Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest zawodem uniwersalnym.

Absolwenci, ze względu na wszechstronne przygotowanie w obszarze instalacji energetyki słonecznej, wiatrowej, wodnej, geotermalnej oraz technologii energetycznego wykorzystania biomasy mogą kontynuować dalsze kształcenie i specjalizację zarówno podnosząc kwalifikacje w systemie edukacji formalnej, jak również nieformalnej i pozaformalnej. Absolwent technikum może podjąć prace w firmie specjalizującej się w technice instalacyjnej, grzewczej czy klimatyzacyjnej, oraz firmach konsultingowych i doradczych na terenie całego kraju. Można też prowadzić samodzielną działalność usługową, montując instalacje słoneczne, pompy ciepła i kotły na biomasę.

Ponadto zgodnie z długoletnią tradycją naszej szkoły kształcimy elektryków i monterów elektroników w Zasadniczej Szkole Zawodowej.

Wychodząc naprzeciw zmieniającego się rynku pracy w Polsce i Europie stwarzamy naszym uczniom możliwość uczestniczenia w projektach unijnych.

W latach 2013-2015 realizowaliśmy projekt unijny w ramach programu Leonardo - „Mistrz_Informatyki.de - projekt stażowy dla młodych informatyków w Niemczech”. Projekt powstał w partnerstwie pomiędzy Zespołem Szkół Elektrycznych nr 1 w Krakowie oraz niemiecką firmą Vitalis.

Głównym celem projektu jest kompleksowe wzmocnienie kompetencji zawodowych oraz kompetencji kluczowych (językowe, społeczne i obywatelskie, świadomość kulturalna) 42 uczniów z klas informatycznych ZSE ,aby w ten sposób – już od poziomu szkoły średniej - lepiej przygotować uczniów do przyszłej mobilności i zawodowej konkurencji na Europejskim Rynku Pracy.
Komunikat Komisji Europejskiej- "Przewidywanie wymogów rynku pracy i potrzeb w zakresie umiejętności oraz ich wzajemne dopasowywanie”, przewiduje, że w najbliższych latach najwięcej miejsc pracy powstanie w sektorze usług biznesowych, w tym szczególnie w takich dziedzinach jak IT i w związku z tym wskazane jest kształcenie wysoko wyspecjalizowanych kadr w tym zakresie. Bez obaw można przyjąć, że informatyka pozostanie jednym z czołowych „zawodów przyszłości”, znaczącym dla europejskiej gospodarki. Jednakże, aby móc swobodnie poruszać się i konkurować na Europejskim Rynku Pracy, młodzi absolwenci potrzebują nie tylko umiejętności zawodowych, ale kwalifikacji kluczowych, jakimi są: znajomość języków obcych, kompetencje kulturowe, umiejętność odnalezienia się w międzynarodowym środowisku pracy. Tylko te umiejętności pomogą im w pełni wykorzystać swój potencjał zawodowy oraz przyczynić się do rozwoju zarówno siebie jak i branży, w której pracują. Takich umiejętności oczekują także pracodawcy na polskim rynku pracy, co potwierdzają konsultacje z firmą ITEKNA Polska.
Niemcy, jako miejsce realizacji staży, zostały wybrane nieprzypadkowo. Nasz zachodni sąsiad, to jedna z najsilniejszych gospodarek światowych, posiadająca rozbudowane zaplecze technologiczne i infrastrukturalne, jednak borykająca się z problemami demograficznymi i niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Monachium odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu trendów informatycznych w UE. Dla wielu polskich informatyków niemieckie firmy mogłyby być miejscem zatrudnienia, w którym mogliby w pełni realizować swój potencjał zawodowy, jednakże barierą bywają kwestie językowe. Pomimo, iż językiem powszechnie stosowanym w branży jest język angielski, wiele firm wymaga także dobrej znajomości języka niemieckiego, w tym branżowego. Z kolei dla polskich pracodawców i uczelni praktyka w niemieckich firmach jest wysoko punktowana.

Podsumowując, chcesz zdobyć atrakcyjny zawód ,chcesz brać udział w projektach edukacyjnych, chcesz tworzyć niepowtarzalny klimat naszej szkoły , nie zastanawiaj się , dołącz do nas i twórz razem z nami historię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski