Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze arabskojęzyczne święte w Kościele rzymskokatolickim

Aleksandra Gersz (AIP)
Watykan. Papież Franciszek kanonizował wczoraj cztery zakonnice, w tym dwie Palestynki. To pierwsze arabskojęzyczne święte w Kościele katolickim. W sobotę papież spotkał się z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Wizyta nastąpiła kilka dni po ogłoszeniu, że Watykan uzna państwo palestyńskie.

W niedzielę, podczas uroczystej mszy świętej na placu Świętego Piotra, papież Franciszek wyniósł na ołtarze dwie palestyńskie zakonnice: Marię Baouardy i Marię Alfonsynę Danil Ghattas. Kobiety, które żyły w XIX i XX wieku, są pierwszymi świętymi wywodzącymi się z arabskojęzycznego regionu. Jak podaje BBC, na uroczystość przybyły ponad 2 tysiące palestyńskich wiernych.

Według powszechnej opinii, kanonizacja zakonnic jest znakiem wsparcia Watykanu dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie, których liczba stopniowo maleje. Obecnie katolicy na terenach palestyńskich oraz w Izraelu stanowią mniej niż 2 procent ludności.

Niedzielna kanonizacja jest traktowana przez media także jako znak poparcia Franciszka dla państwowości Palestyny. W sobotę głowa Kościoła katolickiego spotkała się z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, który przyjechał do Watykanu na kanonizację palestyńskich zakonnic. Jak podaje "The Huffington Post", papież podarował Abbasowi medalion przedstawiający "anioła pokoju, który niszczy ducha wojny" i uznał, że palestyńskiego przywódcę także można określić takimi słowami.

Kilka dni temu Watykan wydał niepodpisany jeszcze dokument, w którym oficjalnie uznał Palestynę jako samodzielne państwo i poparł jej dążenie do niezależności - pomimo sprzeciwów Izraela. Podczas sobotniego spotkania Franciszek i Abbas mieli rozmawiać na temat tego aktu; dyskutowali też o sytuacji chrześcijan na Środkowym Wschodzie, których Franciszek chce objąć szczególną opieką.

Jak podaje "The Huffington Post", papież wyraził nadzieję, że będą kontynuowane rozmowy pokojowe pomiędzy Palestyną i Izraelem. "Głęboko wierzymy, że przywódcy Izraela i Palestyny, wspierani przez społeczność międzynarodową, podejmą odważne kroki w kierunku promowania pokoju" - brzmi oświadczenie Watykanu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski