Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pies receptą na zdrowie i młodość

Dorota Dejmek
W polskich schroniskach żyje obecnie prawie 100 tysięcy zwierząt i ich liczba wciąż się powiększa.
W polskich schroniskach żyje obecnie prawie 100 tysięcy zwierząt i ich liczba wciąż się powiększa. fot.123Rf
Adopcje psów. Lekarze zalecają seniorom i osobom samotnym adopcję zwierząt domowych. Właściciele psów prowadzą bardziej aktywny tryb życia, co chroni przed chorobami. Opieka nad przyjacielem utrwala odpowiedzialność i nadaje życiu sens. Psy w schroniskach czekają!

Naukowcy podkreślają znaczenie korzyści zdrowotnych, jakie wynikają z kontaktu człowieka ze zwierzętami, szczególnie dla ludzi starszych i samotnych. Zarówno dla seniorów, jak i wszystkich osób pragnących przygarnąć psa ze schroniska i stworzyć zwierzakowi dom, pomocna będzie nowa ogólnopolska platforma adopcyjna dla psów Psadoptuj.pl.

Pies dla seniora
Nie od dziś wiadomo, że seniorzy, którzy są opiekunami psów prowadzą zwykle bardziej aktywny tryb życia. Regularne spacery sprzyjają lepszej kondycji fizycznej, a ruch ma wpływ na niższy poziom cholesterolu i obniżenie ciśnienia krwi. Aktywność fizyczna, do której nierzadko posiadanie psa zmusza nawet największych leniuchów, chroni również przed stresem, który jest winowajcą wielu chorób, takich jak np. choroby serca, dolegliwości autoimmunologiczne czy problemy trawienne.

Codzienna opieka nad zwierzęciem utrwala poczucie odpowiedzialności oraz celu w życiu. Kilka lat temu profesor Kerstin Uvnäs-Moberg ze Szwecji wykazała, że głaskanie czy przytulanie zwierzaka może powodować wytworzenie w naszym organizmie hormonu miłości, czyli oksytocyny. A dobry nastrój sprzyja nie tylko lepszemu samopoczuciu fizycznemu, ale także dodaje pewności siebie i tym samym wpływa korzystnie na nasze relacje społeczne.

Pokonanie barier
Nie ma więc wątpliwości, że posiadanie psa i aktywne spędzanie z nim czasu pozwala o wiele dłużej zachować młodość. Mimo to wielu seniorów, zwłaszcza samotnych, nie decyduje się na psiego przyjaciela obawiając się, że nie podołają zadaniu. Jak ten problem usiłują rozwiązywać inne kraje? Naukowcy z Centrum Żywienia Zwierząt Waltham oraz Uniwersytetów Montana i Ohio opublikowali nowe zalecenia, które mogą pomóc w pokonaniu realnych oraz mentalnych barier stojących na przeszkodzie posiadaniu zwierząt domowych.

Obecne systemy w takich krajach, jak np. Wielka Brytania, Kanada, USA i Australia (w Polsce możemy sobie o nich tylko pomarzyć) obejmują pomoc osobom starszym, m.in. poprzez dopłatę do kosztów adopcyjnych, dostawę karmy dla zwierząt bezpośrednio do domu, czy pomoc w opiece lub znalezieniu nowego domu dla tych zwierząt, których opiekunowie nie są już w stanie się nimi zajmować. Nowe zalecenia dotyczą wydawania "recepty na adopcję zwierząt" dla samotnych i cierpiących seniorów, obejmującą "próbną" adopcję zwierząt ze schronisk oraz pomoc w wybraniu odpowiedniej rasy zwierzęcia, które będzie odpowiadać indywidualnym potrzebom właściciela.

- Wielu seniorów chciałoby spędzać czas ze zwierzętami i czerpałoby wielkie korzyści z tej relacji, jednak martwią się o to, czy mogą sobie pozwolić na utrzymanie i opiekę nad zwierzakiem - mówi dr Sandra McCune, kierownik naukowy w Centrum Żywienia Zwierząt Waltham i dodaje: - W wielu przypadkach te bariery mogą być łatwe do pokonania. Nowe zalecenia rzucają dodatkowe światło na środki, które już istnieją oraz inspirują społeczności, instytucje i decydentów do znalezienia jeszcze lepszych innowacyjnych rozwiązań. Wyobraźmy sobie przyszłość, w której wspieranie więzi pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem nie jest już postrzegane jako alternatywne rozwiązanie, ale standard opieki.

Gdzie szukać przyjaciela?
W 2013 r. w Polsce były zarejestrowane 173 schroniska. Część z nich działa pod patronatem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce, regionalnych Towarzystw Opieki nad Zwierzętami oraz różnych fundacji. Niektóre z nich posiadają profesjonalnie prowadzone strony internetowe, gdzie osoby poszukujące psich lub kocich przyjaciół mogą poznać historię życia schroniskowych zwierzaków, obejrzeć ich zdjęcia i dokonać wyboru. Inne schroniska i fundacje poszukują nowych opiekunów dla swych podopiecznych poprzez portale społecznościowe, ogłoszenia typu "oddam w dobre ręce" oraz serwisy pośredniczące w adopcjach.

Obecnie informacje o psach, które poszukują domu są więc rozproszone w wielu miejscach. Organizatorzy Psadoptuj.pl podkreślają, że dzięki nowej aplikacji wszystkie ogłoszenia mogą się znaleźć na jednej wspólnej platformie internetowej. Dla schronisk jest to możliwość dotarcia poprzez stronę www.psadoptuj.pl z informacją o psach szukających rodziny do potencjalnych opiekunów na terenie całej Polski. Baza obejmuje już kilkaset psów ze schronisk w Polsce i sukcesywnie będzie się powiększać.

Funkcjonalność platformy umożliwia potencjalnemu właścicielowi m.in. wyszukanie psa o określonych kryteriach, takich jak wiek, płeć, waga, temperament czy np. długość sierści. Po wybraniu czworonożnego przyjaciela można skontaktować się bezpośrednio ze schroniskiem, które zadecyduje o dalszym procesie adopcji. Każdy, kto adoptuje psa (również niezależnie od Psadoptuj.pl) będzie mógł otrzymać dla swojego pupila wyprawkę. Platforma zawiera także sekcję poradnikową w zakresie opieki nad zwierzętami. Można tam znaleźć wskazówki pomocne osobom rozważającym adopcję psa. Dodatkową funkcją jest ponadto edukacja i zachęcanie do przyjmowania odpowiedzialnych postaw wobec zwierząt w procesie podejmowania decyzji o adopcji oraz w codziennym życiu z pupilem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski