Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Idziego: tajemnice pod posadzką

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Badania archeologiczne, które od trzech tygodni trwają w kościele św. Idziego u stóp Wawelu, przynoszą nadzwyczajne odkrycia. Znaleziska spod posadzki świątyni zdradzają, jak wyglądała ona w XIV wieku. Natrafiono też na bruk, który być może jest potwierdzeniem przekazów o tym, że w XI wieku stanął tu wcześniejszy kościół.

Gotycki kościół, z początku XIV wieku, swój obecny wygląd zawdzięcza późniejszym przebudowom. Opiekunami zabytku są ojcowie dominikanie. Planują właśnie założenie tutaj ogrzewania podłogowego, które zastąpiłoby zwykłe grzejniki (ściany noszą fatalne ślady ich działania).

W ramach przygotowywania koncepcji zaczęło się sprawdzanie, co skrywa XX-wieczna posadzka. Pośrodku kościoła badacze dokonali niezwykle ważnego odkrycia: znaleziono fundament pod centralny filar gotyckiego, XIV-wiecznego kościoła.
- Fundament ma ponad 2,5 metra szerokości, na nim stał masywny, ośmioboczny filar. Był jeden, na nim wspierało się całe sklepienie kościoła - mówi prowadząca badania archeolog Monika Łyczak.

Więcej jutro w "Dzienniku Polskim"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski