O szablę Kościuszki

Paweł Panuś
W Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Przebieczanach z siedzibą w Tomaszkowicach zorganizowano VII Otwarty Turniej Szachowy O Szablę Tadeusza Kościuszki.

Do Tomaszkowic przyjechali szachiści z: Cieszyna, Skoczowa, Trzebinii, Krakowa, Kielc, Myślenic, Wadowic, Nowego Sącza, Niepołomic, Miechowa, Brzeska, Filipowic i wielu okolicznych miejscowości. Sędzią głównym był sędzia klasy międzynarodowej FIDE Andrzej Irlik a sędziami rundowymi Bogumiła Ślęczka i Jerzy Cholewa. Grano w grupach A,B,C w każdej systemem szwajcarskim, 7 rund z tempem gry 15 minut na partię dla zawodnika.
We wszystkich grupach kobiety grały z mężczyznami, ale klasyfikacja była oddzielna. W grupie A dla zawodników urodzonych w 2001 r. i starszych zwyciężył Mariusz Łyszcz z Krakowa, zdobywając 6 punktów. Drugie miejsce zajął Mateusz Zając a trzecie Damian Bednarczyk. Obaj zdobyli po 5,5 pkt. Pierwsze miejsce wśród kobiet w grupie A zdobyła Marcelina Tracz (MKS MOS Wieliczka) z 4 pkt. Tyle samo punktów uzyskała druga Julia Surpeta, a o miejscach zgodnie z kodeksem szachowym i regulaminem turnieju decydowała punktacja pomocnicza. 3,5 pkt. zdobyła Michalina Dębowska, zajmując trzecie miejsce. W grupie A rywalizowało 29 osób w tym 7 kobiet.
Turniej B dla zawodniczek i zawodników urodzonych w latach 2002-2005 wygrał Wojciech Krawczyk (MKS MOS Wieliczka) zdobywając 6,5 pkt. Drugi Oliwier Klimczak uzyskał 6 pkt., a trzeci Tomasz Nawalany 5,5 pkt. W tej grupie zagrało 25 chłopców i 14 dziewcząt. Wśród dziewcząt w grupie B wygrała Martyna Mól (MKS MOS Wieliczka) z 5 pkt. Identyczną ilość punktów zdobyła Izabela Janiak. Trzecie miejsce zajęła Julita Zawadzka z 4 pkt.
W najliczniejszej grupie C dla urodzonych w 2006 r. i młodszych zagrało 11 zawodniczek i 35 zawodników. Turniej wygrała z kompletem punktów Weronika Zabrzańska (UKS Hetman Koronny Trzebinia), tegoroczna szachowa Mistrzyni Polski do lat 10. Kolejne miejsca wśród dziewcząt zajęły Wiktoria Sobieraj, Zuzanna Zwolińska, Maria Baran. Wymienione zdobyły po 5 punktów. Wśród chłopców z tej grupy najlepszy był Paweł Wojtyło (MKS MOS Wieliczka) z 6 pkt. a na kolejnych miejscach uplasowali się Piotr Rainer, Mateusz Myrmus, Marceli Trześniowski, Adam Pacek i Tomasz Bajer, wszyscy zdobywając po 5 pkt.