Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura już bez klucza [WIDEO]

Anna Kolet-Iciek, Katarzyna Skoczek, Maciej Pietrzyk
Maturzyści z VIII LO w Krakowie
Maturzyści z VIII LO w Krakowie FOT. JOANNA URBANIEC
Edukacja. Brak gotowego wzorca odpowiedzi oraz ustnej prezentacji, ale za to obowiązek zdawania przedmiotu dodatkowego – tak wygląda rozpoczęty wczoraj nowy egzamin maturalny.

Od sprawdzianu wiedzy z języka polskiego rozpoczęło wczoraj maturę ok. 310 tys. uczniów z całej Polski. Egzaminacyjny maraton potrwa do 29 maja.

„Lalka” i starożytny Egipt

Licealiści pisali wczoraj o wpływie wolnej woli na los człowieka na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa lub analizowali wiersz „Ta jedna sztuka” amerykańskiej poetki Elizabeth Bishop.

MATURA 2015 Z CKE. JĘZYK POLSKI, POZIOM PODSTAWOWY - ODPOWIEDZI

– Pisaliśmy niemalże identyczną rozprawkę z języka polskiego, dlatego wybrałem ,,Lalkę’’ – mówi Sebastian, maturzysta z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Podobnie wybrał jego szkolny kolega Filip. – Interpretacja wiersza to jest stąpanie po polu minowym. Natomiast ,,Lalka’’ to lektura, którą nasza polonistka przeanalizowała bardzo dobrze. Temat był bardzo łatwy – powiedział nam maturzysta.

Autor: Karolina Gawlik

Uczniowie techników mieli natomiast do wyboru pisanie o władzy absolutnej na podstawie „Z legend dawnego Egiptu” Bolesława Prusa lub o obrazie matki w „Dziadach” Adama Mickiewicza i „Ziela na kraterze” Melchiora Wańkowicza.

Matura 2015. Przecieki z matematyki. Wiemy co będzie na maturze

– Nikt chyba nie obstawiał, że temat będzie dotyczył „legend dawnego Egiptu”, ale nie było źle. Już na podstawie fragmentu książki, który był podany, można było sporo napisać – twierdzi Marcin z Technikum Łączności w Krakowie.

Koniec prezentacji

W tym roku licealiści i uczniowie techników przystępują wyjątkowo do różnych egzaminów. Absolwenci ogólniaków są pierwszym rocznikiem, który uczył się zgodnie z nową podstawą programową, dlatego zdają maturę w nowej formule. Ich kolegów z techników zmiany będą obowiązywać od przyszłego roku.

Co nowego czeka już teraz licealistów? Jedną z największych zmian w egzaminie maturalnym jest rezygnacja z prezentacji. Zastąpi ją egzamin ustny „sprawdzający umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat inspirowanej tekstem kultury”. Zdający będzie losował zadanie egzaminacyjne składające się z tekstu kultury oraz odnoszącego się do niego polecenia. Następnie dostanie 15 minut na przygotowanie odpowiedzi i 15 minut na zaprezentowanie jej przed komisją.

– Taka forma egzaminu ustnego jest zdecydowanie lepsza. Uczeń musi zmobilizować całą swoją wiedzę, którą zdobył w czasie 12 lat nauki. To wymusi też na szkołach ćwiczenie z uczniami formułowania ustnej wypowiedzi, co teraz poważnie szwankuje – przekonuje prof. Krzysztof Konarzewski z Instytutu Spraw Publicznych, były dyrektor CKE.

Obowiązująca jeszcze do ubiegłego roku forma egzaminu ustnego z języka polskiego była powszechnie krytykowana. Polegała ona na przygotowaniu ustnej prezentacji na wybrany przez maturzystę temat, a następnie zaprezentowanie jej przed komisją. Już po roku nauczyciele zorientowali się, że uczniowie nie zawsze samodzielnie przygotowywali prezentację.

– Zmiany w zakresie matury ustnej będą przekładały się na sprawdzanie umiejętności komunikacyjno-tekstowych. Mamy nadzieję, że przez nowy egzamin zmieni się sposób uczenia w polskiej szkole, że będzie się rozmawiać o tekstach ważnych, zarówno literackich, jak i innych tekstach kultury
– mówi prof. Sławomir Żurek, kierownik katedry dydaktyki literatury i języka polskiego Katolickiego Uniwersytetu
Lubelskiego.

Dodatkowy przedmiot

Kolejna zmiana to obowiązek przystąpienia do egzaminu pisemnego przynajmniej z jednego przedmiotu dodatkowego. Dotychczas uczeń miał obowiązek zdania na maturze trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Mógł też wykazać się wiedzą z maksymalnie sześciu przedmiotów dodatkowych, takich jak biologia, chemia albo fizyka, ale równie dobrze nie musiał zdawać ani jednego. Każdego roku robiło tak ponad 30 proc. maturzystów. To nie podobało się przedstawicielom uczelni.

Matura 2015. Język polski, poziom podstawowy [ARKUSZE]

Matura 2015. Język polski, poziom podstawowy [ARKUSZE PDF LICEUM]

Matura 2015. Język polski, poziom podstawowy [ARKUSZE PDF TECHNIKUM]

Matura 2015. Język polski, poziom podstawowy. Lalka i ludzkie dylematy ARKUSZE PDF, PYTANIA, TEMATY

Zdaniem profesora Jana Szmidta, rektora Politechniki Warszawskiej i przewodniczącego Komisji ds. Kształcenia w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich maturzysta, który nie zdawał matury przynajmniej z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, nie jest przygotowany do tego, by studiować efektywnie.

– Uzyskanie matury tylko na podstawie przedmiotów obowiązkowych niezwykle utrudnia studentom zaaklimatyzowanie się na pierwszym roku – przekonuje prof. Szmidt.

W tym roku najwięcej maturzystów jako przedmiot dodatkowy wybrało język angielski, a następnie geografię i biologię.

Minimum 30 procent punktów

Aby zdać maturę, uczeń będzie musiał uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych (język polski, język obcy, matematyka). Wynik uzyskany z egzaminu z przedmiotu dodatkowego nie będzie miał wpływu na zaliczenie matury, a jedynie będzie brany pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Od tego roku zmienia się również sposób oceniania prac pisemnych z języka polskiego. Nie będzie tzw. klucza odpowiedzi. Zamiast tego egzaminator będzie musiał oceniać pracę w sposób holistyczny, czyli „całościowy”. W odróżnieniu od
obecnie stosowanego oceniania analitycznego, oceniane będą: pokonanie tzw. zasadniczej trudności zadania oraz kolejne czynności prowadzące do jego pełnego rozwiązania.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski