Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenił go cały świat, cały świat zauważył jego odejście [WIDEO]

(GEG, AIP)
fot. Wojciech Matusik
Światowe reakcje. Postać Władysława Bartoszewskiego wspominają nie tylko najważniejsze osoby w Polsce. Jego działalność była znana i szanowana także w Niemczech i Izraelu. O jego śmierci donoszą media na całym świecie.

„Był niezłomnym bojownikiem o wolność i pojednanie, człowiekiem dalekowzrocznym i odważnym, łączącym intelekt i czyn” – napisała Angela Merkel w liście kondolencyjnym do premier Ewy Kopacz. „Chylę czoła przed dorobkiem życia i humanizmem tego wielkiego człowieka” – podkreśliła kanclerz Niemiec.

WIDEO: List kondolencyjny Angeli Merkel do premier Ewy Kopacz

Źródło: TVN24/x-news

Sobotni „Frankfurter Allgemeine Zeitung” na pierwszej stronie zamieścił artykuł o śmierci Władysława Bartoszewskiego. Podkreślono w nim, że był w Radzie Pomocy Żydów, że był więźniem Auschwitz. Napisano również, że był człowiekiem, który wspierał relacje polsko-niemieckie. A komentator „Berliner Zeitung” określił zmarłego polityka i publicystę mianem „pioniera pojednania”.

Śmierć Bartoszewskiego odnotowano także w Stanach Zjednoczonych. Depesze o tym na stronach internetowych zamieściły m.in. New York Times” i „Boston Globe”.

_– Było dla mnie zaszczytem znać tego nadzwyczajnego człowieka, który odegrał ważną rolę podczas Holocaustu, w czasach komunistycznych oraz walce o to, by Polska stała się niepodległym krajem. To był dla mnie przywilej, że mogłam nazywać go przyjacielem _– stwierdziła dyrektor Muzeum Holokaustu Sara Bloomfield.

Brytyjski „Financial Times” nazwał Bartoszewskiego „kolosem polskiego życia publicznego po upadku muru berlińskiego”, darzonego czcią w Polsce, Izraelu i Europie Środkowej. Dziennik zwrócił uwagę, że „zaledwie pięć dni przed śmiercią wygłosił pełne zapału i żarliwe przemówienie podczas obchodów 72. rocznicy powstania w getcie warszawskim” i że pozostał „do samego końca” aktywny w życiu publicznym.

Odejście wielkiego Polaka zauważono także w Rosji. Rządowa „Rossijskaja Gazieta” na swoim portalu napisała, że Bartoszewski był „znanym politykiem, działaczem społecznym, historykiem i dziennikarzem”. Państwowa agencja prasowa RIA Nowosti poinformowała, że Władysław Bartoszewski był autorem około 40 książek i 1200 publikacji. A agencja prasowa TASS przypomniała, że był więźniem nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. I zauważyła, że planował wziąć udział w tegorocznych obchodach 70. rocznicy zakończenia II wojny.

_– Profesor Władysław Bartoszewski był człowiekiem z moralną energią. Chciał zbudować nowy świat na ruinach starego, szatańskiego, na __ruinach totalnego chaosu _– powiedział Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce w TVP Info. A w TVN24 mówił o nim jako o odważnym człowieku prawdy.

Kiedy wszyscy mówili „tak, tak, tak”, on mówił „nie”. Nie – faszyzmowi, ksenofobii, Auschwitz, Treblince… – wspominał Szewach Weiss.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski