Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sołtysi tracą dochody

Aleksander Gąciarz
Na spotkaniu połączonych komisji Rady Miejskiej padały różne propozycje
Na spotkaniu połączonych komisji Rady Miejskiej padały różne propozycje FOT. ALEKSANDER GĄCIARZ
Gmina Proszowice. Po dostarczeniu mieszkańcom płacącym podatek gruntowy numeru konta bankowego, spadły zyski sołtysów zbierających podatek.

– Sołtysi, z którymi rozmawiałam, są bardzo rozżaleni. Wpływy z ostatniej raty podatku okazały się o wiele niższe niż wcześniej – mówi sołtyska Makocic Ewa Sawicka.

Sołtysi w gminie Proszowice otrzymują dietę w wysokości 200 złotych za udział w sesji Rady Miejskiej (przeciętnie raz w miesiącu). Przysługuje im też 6-procentowy udział w podatku rolnym, ale tylko od tej kwoty, którą zbiorą od mieszkańców. Jeżeli ktoś płaci przelewem na poczcie, w banku lub przez internet, sołtys nie ma z tego nic.

Tymczasem niedawno zapadła decyzja, że w związku z likwidacją kasy w Urzędzie Miasta, każdy otrzyma numer rachunku bankowego, na który będzie mógł przelewać należną kwotę podatku. – Zrobiliśmy tak po to, żeby ludzie mieli wybór. Można dokonać przelewu, za który wprawdzie jest pobierana prowizja, ale nie trzeba się ruszać z domu. Można też zapłacić u sołtysa, od czego prowizji nie ma – mówi burmistrz Grzegorz Cichy.

W niektórych miejscowościach drastycznie obniżył się odsetek osób, płacących u sołtysów. – W moim przypadku liczba ta spadła od około 80 do 30 osób – mówi były już sołtys Opatkowic Marek Mazurek. Okazuje się, że największy odsetek od pobranego podatku wcale nie przypada na sołtysów największych miejscowości. Rekordzistą jest Józef Heretyk, sołtys niewielkich Kadzic.

W efekcie pojawił się problem jak zrekompensować stratę sołtysom.

– Zbieranie podatku to bardzo absorbująca sprawa. Ja przez pięć dni poprzedzających termin zapłaty kolejnej raty nie mogę wyjść z domu. W każdej chwili ktoś może przyjść, a jak mnie nie będzie, to ludzie mają pretensje – mówi Ewa Sawicka.

Sprawa jest tym bardziej istotna, że w przyszłym roku sołtysom przybędzie sporo obowiązków w związku z planowanym wprowadzeniem funduszu sołeckiego.

Pomysły na rozwiązanie problemu są różne. Jeden z nich polegał na tym, aby sołtysi otrzymywali odsetek niższy, ale od kwoty podatku przypadającej na całą wieś, a nie tylko tę, która zbierze sołtys. Nie znalazła ona jednak akceptacji na wczorajszym spotkaniu połączonych komisji Rady Miejskiej.

Zwolenników nie znalazła również propozycja podniesienia diet sołtysom. – Nie można jednakowo traktować tego sołtysa, który ma na wsi 80 osób i tego, który ma 300 – przekonywał burmistrz Grzegorz Cichy.

Ostatecznie przyjęto dwie propozycje. Pierwsza polega na zwiększeniu prowizji dla sołtysów z 6 do 10 procent. Druga natomiast – na przyznaniu im określonej kwoty za każdy dostarczony nakaz płatniczy.

W najbliższych dniach skutki finansowe obu rozwiązań mają sprawdzić pracownicy gminy. Decyzja o wyborze jednej z opcji powinna zapaść w czerwcu.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski