Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod opieką w domu opieki

AG
Fachowy i przyjazny personel ośrodka opieki to istotna kwestia
Fachowy i przyjazny personel ośrodka opieki to istotna kwestia 123RF
Sprawy ważne dla Ciebie. Większość Polaków zdaje sobie sprawę, że tego typu placówki są potrzebne i coraz częściej są gotowi z nich korzystać z uwagi na profesjonalną opiekę. Jednocześnie 68 procent uważa, że mają one złą sławę

Zbadania opinii przeprowadzonego przez agencję ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy MEDI-system wynika, że ponad 40 proc. Polaków rozważa wybór ośrodka opieki długoterminowej dla bliskiej, niesamodzielnej osoby. Podejmując tak ważną decyzję, trzeba wziąć pod uwagę szczególnie te czynniki, które wpłyną na samopoczucie i stan zdrowia bliskiego.

Ważne warunki i przyjazny personel
Polacy zdają sobie sprawę, że w obliczu zmian społeczno-demograficznych nie wszyscy będą w stanie zapewnić odpowiednią opiekę niesamodzielnym członkom rodziny.

- Polska staje właśnie przed poważnym wyzwaniem, jakim jest sprostanie procesowi starzenia się społeczeństwa, którego istotnym aspektem będzie również opieka długoterminowa - mówi Beata Leszczyńska, prezes MEDI-system.

- Przewidujemy, że w najbliższych latach oferta ośrodków opieki znacząco się rozwinie. Ważne jest, aby zostały przy tym wypracowane odpowiednie standardy funkcjonowania takich placówek - podkreśla prezes Leszczyńska.

Obecnie wybór dobrej placówki nie jest łatwy, gdyż mają one różne opinie. Według badań zleconych przez MEDI-system, aż 84 proc. respondentów uzależnia ocenę ośrodka od warunków, jakie tam panują oraz zachowania personelu. 59 proc. osób uważa, że tego typu placówki są w stanie zapewnić nie tylko profesjonalną opiekę, lecz także leczenie na wysokim poziomie.

Jednocześnie zdaniem aż 68 proc. badanych, tego typu placówki mają złą sławę. Świadczy to o utrzymujacej się wciąż rozbieżności opinii na ich temat. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że Polacy już wiedzą, iż takie placówki są potrzebne i coraz częściej są gotowi z nich skorzystać, lecz poza istotnym aspektem finansowym (opłaty) powstrzymuje ich też niejednoznaczność opinii na temat jakości ich usług.

- Deficyt obiektywnych informacji lub prezentacja przez media tylko złych praktyk betonuje utarte schematy myślenia i ogranicza gotowość do rozważenia tej formy opieki - twierdzi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego.

Dostępność leczenia i rehabilitacji
Z badań wynika, że do najważniejszych czynników wpływających na decyzję o wyborze ośrodka należy zapewnienie dostępu do specjalistycznego leczenia i rehabilitacji. Odpowiedź tę wybrało 68 proc. osób.

Drugim istotnym argumentem jest przyjazny personel (61 proc.), a na trzecim miejscu plasuje się dogodny dojazd i bliskość miejsca zamieszkania (36 proc.). Prawie co trzeci badany, podejmując decyzję o wyborze ośrodka, wziąłby pod uwagę opinię znajomych o tej placówce. Stosunkowo niewiele osób (19 proc.) wskazało na dodatkowe aktywności dla pacjentów, takie jak wycieczki czy zajęcia artystyczne.

Dodatkowe zajęcia ważne nie tylko dla psychiki
Tymczasem, jak twierdzą eksperci, takie zajęcia pełnią ważną funkcję.

- Dodatkowe zajęcia, na przykład artystyczne, są nie tylko formą urozmaicenia czasu w ośrodku, lecz także ważnym elementem terapii. Na niektórych chorych działają uspokajająco i wyciszająco, innych pacjentów motywują do dalszego leczenia czy nawet walki o życie. Wartość, jaką niosą ze sobą, jest często nieoceniona - mówi Beata Leszczyńska, prezes MEDI-system i dodaje: - Ośrodek powinien nie tylko zastąpić członków rodziny w opiece nad bliskim, ale dać znacznie więcej - fachową opiekę specjalistów przedłużającą okres sprawności lub prowadzącą do jej poprawy. Wybór placówki to zatem wybór miejsca, w którym bliski ma być otoczony przyjazną i fachową opieką.
Na co zwracać uwagę przy wyborze ośrodka?

Oto kilka ważnych punktów, które warto rozważyć:
* infrastruktura, tj. dostosowanie budowy pokoi, łazienek czy wind do potrzeb i możliwości niepełnosprawnych; umożliwia to swobodne przemieszczanie się pacjentów oraz zwiększa ich bezpieczeństwo;
* personel - jego kwalifikacje, doświadczenie oraz stosunek do pacjenta mają wpływ na opiekę, rezultaty rehabilitacji oraz psychikę chorego;
* sprzęt, jakim dysponuje ośrodek, w tym m.in. specjalistyczne łóżka, materace przeciwodleżynowe, urządzenia rehabilitacyjne czy włączniki z czujnikiem ruchu;
* rehabilitacja - pozytywnie wpływa na sprawność pacjenta; jej brak dla osób po udarze mózgu czy chorych na SLA spowoduje wyraźne pogorszenie się ich stanu zdrowia;
* dostęp do specjalistów, m.in. psychologa, logopedy czy terapeuty zajęciowego;
* dostęp rodziny do informacji o stanie zdrowia bliskiego i sposobie realizacji opieki daje rodzinie poczucie bezpieczeństwa i łagodzi stres związany z powierzeniem opieki instytucji zewnętrznej;
* odległość od domu do placówki - jest to kluczowe w kwestii odwiedzin.

Bardziej przemyślany wybór to lepsza opieka i mniej stresu dla bliskiej osoby.

Opłaty w państwowym domu opieki
O tym, kto i ile płaci za miejsce w państwowym domu opieki, decyduje ustawa o pomocy społecznej.
Zgodnie z art. 61 ust. 1 zobowiązani do wnoszenia opłaty są w kolejności:
* mieszkaniec domu pomocy;
* małżonek, zstępni (dzieci, wnuki) przed wstępnymi (rodzice, dziadkowie);
* gmina, na terenie której mieszka pensjonariusz.

Wysokość opłat za pobyt reguluje art. 61 ust. 2:
*mieszkaniec domu opieki zapłaci maksymalnie 70 proc. swoich dochodów;
*małżonek, zstępni lub wstępni - zgodnie z umową zawartą pomiędzy domem opieki w oparciu o osiągany dochód;
*gmina - dopłaci różnicę między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez pensjonariusza lub jego bliskich.

Ustawa mówi także, że członkowie rodziny zostaną zwolnieni z obowiązku dopłacania do pobytu pensjonariusza w domu opieki, jeżeli ich dochód nie przekracza kwoty stanowiącej 300 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do pomocy społecznej.

Źródło: MEDI-system

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski