Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces gimnazjum z Libiąża

Anna Kolet-Iciek
Małopolska zachodnia. Ranking EWD dla powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, suskiego i wadowickiego.

Niepubliczne gimnazjum z Li­biąża jest najlepszą szkołą powiatów: chrzanowskiego, ol­kus­kiego, oświęcimskiego, suskiego i wadowickiego. To również jedna z lepszych szkół województwa małopolskiego. W przygotowanym przez nas rankingu zajmuje czwarte miejsce w województwie.

Rankingi szkół, które publikujemy przygotowano w oparciu o wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD). Tym razem zamieszczamy listę najlepszych, ale także najgorszych szkół Małopolski zachodniej. Do wspólnego zestawienia trafiły szkoły z powiatów chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, suskiego i wa­do­wic­kiego.

Najlepszym gimnazjum w tym wykazie jest Gimnazjum w Zespole Szkół Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu. To katolicka szkoła niepubliczna, w której za miesiąc nauki trzeba zapłacić ponad 400 zł. Mimo to chętnych nie brakuje, bo szkoła od lat ma bardzo dobrą opinię i doskonałe wyniki.

– Kiedy po raz pierwszy okazało się, że mamy tak dobry wynik na egzaminie, pomyśleliśmy, że to po prostu szczęście – mówi Anetta Szewczyk, dyrektorka Gimnazjum KSW w Libiążu. – Potem pomyśleliśmy, że to dlatego, że przychodzą do nas zdolniejsi uczniowie, ale po głębszej analizie doszliśmy do wniosku, że to nieprawda, bo mamy zarówno uczniów wybitnych, jak i bardzo słabych, którzy wymagają pomocy.

Jak teraz dyrektorka szkoły tłumaczy sukces? – To efekt rzetelnej i ciężkiej pracy naszych nauczycieli, którzy każdą lekcję wykorzystują maksymalnie, bo wiedzą, że po wyjściu ze szkoły uczniowie mają dziś tak dużo innych zajęć i „zajmowaczy” czasu, że nie wystarcza go już na siedzenie w domu nad książkami – mówi dyrektor Szewczyk.

To, że Gimnazjum jest położone w niewielkim Libiążu nie oznacza, że dzieci pozbawione są dostępu do dóbr kultury.
– Wręcz przeciwnie – zapewnia dyrektor Szewczyk. – Organizujemy mnóstwo wyjazdów edukacyjnych, zajęcia na uniwersytetach, lekcje w muzeach, warsztaty w parkach narodowych, spektakle w krakowskich teatrach. Chcemy, żeby byli wszechstronnie wykształceni.

Nauka w szkole jest odpłatna, ale – jak podkreśla jej dyrektorka – w zamian dzieci otrzymują sporo dodatkowych zajęć, jak choćby te z filozofii, których nie ma w innych szkołach w regionie, a które poszerzają młodym ludziom horyzonty.

Na drugim miejscu w rankingu szkół Małopolski zachodniej jest Publiczne Gimnazjum w Jankowicach, a na trzecim Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w An­dry­chowie.

Ranking powstał w oparciu o najnowsze wyniki edukacyjnej wartości dodanej, czyli wskaźnika pozwalającego oszacować wkład szkoły w to z czym uczeń opuszcza jej mury. Uwzględniliśmy postępy uczniów z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i humanistycznych. EWD to zdaniem ekspertów jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły.

Pokazuje on, czy szkoła rozwija potencjał, umiejętności i wiedzę ucznia czy wręcz przeciwnie. EWD obliczane jest na podstawie wyników egzaminów zewnętrznych. W przypadku gimnazjów brany jest pod uwagę sprawdzian szóstoklasisty i egzamin gimnazjalny.

Prof. Roman Dolata, jeden z twórców metody EWD zwraca uwagę, że edukacyjna wartość dodana stwarza możliwość wyróżnienia instytucji edukacyjnych pracujących efektywnie.

– Dzięki temu istnieje możliwość nagradzania wysoko­efek­tyw­nych szkół – mówi prof. Dolata.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski