Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portal resortu nauki uczniom nie pomaga

Maciej Pietrzyk
Portal "Wybierz studia" nie pomaga w wyborze najlepszego kierunku studiów.
Portal "Wybierz studia" nie pomaga w wyborze najlepszego kierunku studiów. Archiwum
Kontrowersje. Zamiast ułatwiać znalezienie kierunku studiów, serwis często dezinformuje.

"Wybierz studia z głową" - pod takim hasłem we wrześniu ubiegłego roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reklamowało stworzony przez siebie i sfinansowany ze środków publicznych portal, który miał ułatwiać uczniom wybór uczelni i kierunku studiów. Maturzyści narzekają jednak, że z serwisu w gruncie rzeczy niewiele można się dowiedzieć.

Portal "Wybierz studia" w jednym miejscu miał gromadzić najważniejsze informacje o ofercie ponad 400 polskich uczelni. Najważniejszą zaletą portalu miały być informacje na temat jakości kształcenia na poszczególnych wydziałach i konkretnych kierunkach studiów wystawiane m.in. przez Polską Komisję Akredytacyjną (PKA) czy Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN). Problem w tym, że spora część kierunków takich ocen w ogóle nie ma.

- Na Uniwersytecie Ekonomicznym tylko 4 na 19 kierunków ma wpisane oceny. O poziomie nauczania na studiach, które sobie wybrałem z portalu, nie dowiedziałem się więc niczego - mówi Marek Książek, uczeń klasy maturalnej jednego z krakowskich liceów.

Podobnie jest, kiedy na portalu chcemy sprawdzić poziom nauczania na Akademii Górniczo-Hutniczej czy Uniwersytecie Jagiellońskim. - Tak naprawdę, żeby się czegoś więcej dowiedzieć, trzeba wejść na strony internetowe tych uczelni - mówi Dorota Wilk, matka licealistki z Wieliczki.

Maturzyści narzekają też na błędy w wyszukiwarce kierunków. - Kiedy się wpisuje nazwę kierunku, w wynikach nie pojawiają się wszystkie uczelnie, które je oferują. Trzeba więc szukać na własną rękę - mówi maturzysta Marek Książek.

Więcej przydatnych informacji na temat studiów uczniowie mogą uzyskać w swoich szkołach. Przykładowo - I Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego w Krakowie już w II klasie przygotowuje uczniów do wyboru studiów.

- Wspólnie z poradnią psychologiczną przeprowadzamy badanie, do jakiego zawodu najlepiej pasują nasi uczniowie. To może im bardzo pomóc w wyborze kierunku studiów - tłumaczy Małgorzata Horbaczewska, wicedyrektor I LO w Krakowie.

Liceum zaprasza też na spotkania z uczniami przedstawicieli poszczególnych uczelni oraz ich absolwentów. - Na przykład ostatnio była u nas absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, która opowiadała naszym uczniom, jak wyglądał cały tok studiów - mówi dyrektor Małgorzata Horbaczewska.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie odpowiedziało nam wczoraj na wątpliwości dotyczące funkcjonowania portalu "Wybierz studia". Resort nie poinformował też, ile kosztowało stworzenie serwisu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski