Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Młodzi ludzie bez pracy dostaną wsparcie. Pomoc dla 700 tys. osób

j
Brak możliwości zatrudnienia na starcie w dorosłe życie to najbardziej destrukcyjna forma bezrobocia. Młodzi ludzie, którzy nie dostają szansy na rozwój zawodowy, stają się często w konsekwencji ofiarami wykluczenia społecznego. Dlatego w programie Wiedza, Edukacja i Rozwój (PO WER) szczególny nacisk położony został na dofinansowanie projektów z zakresu aktywizacji zawodowej ludzi młodych. Z 5,43 mld euro w PO WER aż ponad 2 mld zostały przeznaczone właśnie na ten cel. W najbliższych latach wsparciem zostanie objętych około 700 tys. osób.

Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. 5,43 mld euro - cały PO WER na rozwój społeczny

Przy czym niezwykle istotne jest oddziaływanie na cały proces edukacji, a nie tylko reagowanie dopiero wtedy, gdy mamy już do czynienia z bezrobotnym absolwentem. Młodzi ludzie zbyt często dokonują bowiem nie do końca przemyślane wybory edukacyjne, nie kierując się możliwościami na rynku pracy po ukończeniu danej szkoły. Niektórzy z kolei z różnych względów przerywają naukę, stawiając się w jeszcze trudniejszej sytuacji. Dlatego część środków z PO WER zostanie przeznaczona na programy skierowane do młodzieży od 15. roku życia. Fundusze pomogą im w przygotowaniu się do przyszłej pracy, zdobyciu umiejętności wymaganych przez pracodawców czy ponownym podjęciu przerwanej nauki. Kolejny element to sam system edukacji i konieczność zbliżania programów nauczania do potrzeb rynku pracy. Konieczna jest współpraca z przedsiębiorcami przy tworzeniu programów szkoleń, praktyk i warsztatów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Fundusze Europejskie. Unijne miliardy są już do wzięcia

I wreszcie ostatni krok to reagowanie na bezrobocie zastane i pomoc osobom, które samodzielnie nie są w stanie znaleźć zatrudnienia. Właśnie I i II kwartał to okres, w którym wojewódzkie urzędy pracy prowadzą nabory konkursowe z zakresu projektów wspierających inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Wnioski składają z kolei powiatowe urzędy pracy, które obok ochotniczych hufców pracy i innych lokalnych podmiotów zajmujących się tą tematyką znają najlepiej problemy na swoim terenie i są w stanie w optymalny sposób wykorzystać dofinansowanie. Przykładami działań pomagających w walce z bezrobociem wśród młodych są projekty poszerzające kwalifikacje czy wręcz zmieniające profil wykształcenia. Wspierana jest też mobilność pracowników, czyli np. dofinansowanie dojazdów czy przeprowadzek do miejsca pracy oraz programy pracy zdalnej. To także np. dofinansowanie do płatnych staży pozwalających na zdobycie wymaganego na rynku pracy doświadczenia zawodowego.

PRZECZYTAJ: Chcesz założyć swój biznesie? Skorzystaj z inkubatora

Programem PO WER zostaną objęte osoby bezrobotne do 30. roku życia, w szczególności te, które nie uczą się już i nie szkolą. Nacisk został położony na wsparcie grup, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Dlatego część funduszy została wydzielona i skierowana na pomoc dla osób opuszczających pieczę zastępczą, zakłady karne czy młodzieżowe ośrodki wychowawcze i socjoterapii.

Inną grupą, która uzyska szczególne wsparcie, są osoby z niepełnosprawnościami. Przedsiębiorcy i instytucje będą mogły uzyskać dofinansowanie do pracy asystenta osoby niepełnosprawnej czy doposażenia stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kolejnym ze sposobów na walkę z bezrobociem jest wspieranie samozatrudnienia, np. poprzez przekazywanie bezzwrotnych dotacji na zakładanie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Kontakt
Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl
Główny Punkt Informacyjny: Wrocław – tel.: 71 776 95 01, e-mail: [email protected]

CZYTAJ WIĘCEJ O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH. SPRAWDŹ, JAK ZDOBYĆ PIENIĄDZE

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska