Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W filharmonii cisza po kolejnej burzy

Wacław Krupiński
Wczoraj Michał Dworzyński mimo zakazu wszedł do budynku, tym razem, by uspokajać nastroje
Wczoraj Michał Dworzyński mimo zakazu wszedł do budynku, tym razem, by uspokajać nastroje Andrzej Banaś
Kontrowersje. Po decyzji dyr. Bogdana Toszy wczorajsze próby odbyły się bez zakłóceń.

Wczoraj, po czwartkowej decyzji dyrektora naczelnego Filharmonii Krakowskiej Bogdana Toszy, odsuwającej dyrygenta Michała Dworzyńskiego od prowadzenia zaplanowanych do końca sezonu 9 koncertów i zabraniającej mu kontaktów z zespołami artystycznymi, próby przed dzisiejszym występem odbywały się normalnie.

CZYTAJ TAKŻE: Konflikt w filharmonii sięga zenitu [WIDEO]

Mimo zakazu Michał Dworzyński pojawił się rano w budynku filharmonii, apelując do obu zespołów o spokojną pracę, by już więcej nie nadszarpywać wizerunku instytucji.

Tak więc dzisiejszy koncert, który zgodnie z planem poprowadzi kanadyjski dyrygent Charles Olivieri-Munroe, odbędzie się bez żadnych akcentów, które unaoczniałyby trwający od paru miesięcy konflikt pomiędzy dyrektorem naczelnym a dyrygentem, pełniącym od września 2013 roku (acz nieformalnie) funkcję dyrektora artystycznego.

Wczoraj także pojawił się komunikat mówiący, że informacja o tym, kto poprowadzi koncerty, które miały odbyć się pod batutą Michała Dworzyńskiego, zostanie podana w najbliższym czasie. W gablocie Filharmonii Krakowskiej wisiał wszak jeszcze plakat z Michałem Dworzyńskim jako dyrygentem koncertów zaplanowanych na 10 i 11 kwietnia - z Magdaleną Di Blasi jako solistką; acz już obok Bogdana Toszy jako naczelnego figurował Antoni Wit jako dyrygent honorowy.

Przypomnijmy; w czwartek - w związku z wyczerpaniem możliwości jakiejkolwiek dalszej współpracy z Michałem Dworzyńskim - Bogdan Tosza zerwał wszelkie dotychczasowe umowy i wręczył Michałowi Dworzyńskiemu pismo, w którym zakazał mu "przebywania oraz wszelkich kontaktów z orkiestrą, chórem i innymi pracownikami Filharmonii na terenie jej siedziby, a także we wszystkich miejscach, gdzie będą wykonywane jej próby i koncerty". Tym samym rozwiane zostały wszelkie nadzieje na porozumienie. Obszernie o powodach decyzji dyrekor Tosza obiecał wypowiedzieć się w przyszłym tygodniu.

W poniedziałek ma odbyć się spotkanie Rady Artystycznej, jak też koncertmistrzów i szefów grup orkiestry, we wtorek natomiast sytuacja w tej instytucji ma stać się tematem obrad Zarządu Województwa Małopolskiego, które jest organem założycielskim filharmonii.

Nieoficjalnie dowiadujemy się, że nie ma jednolitego stanowiska obu związków zawodowych działających w tej instytucji, a grono koncertmistrzów, którzy są liderami orkiestry, także chce jak najszybszego unormowania sytuacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski