Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komputerowa maniaczka też może zadać prawdziwego szyku

Monika Jagiełło
Choć Katarzyna Gola siedzi po uszy w nowych technologiach, kiedy ma wolne – wyłącza telefon
Choć Katarzyna Gola siedzi po uszy w nowych technologiach, kiedy ma wolne – wyłącza telefon Fot. Andrzej Wieser
Blogosfera. Do założenia GeekGoesChic, który połączył informatyczną pasję z uwielbieniem mody, zainspirowała ją naczelna „Vogue’a” Anna Wintour. Dziś blog Katarzyny Goli walczy o prestiżową nagrodę WGSN Global Fashion Awards z takimi gigantami jak Topshop i Primark

Kiedy Katarzyna Gola rusza w długą podróż autobusem, przeważnie towarzyszy jej laptop, tablet, smartfon i nowy numer magazynu „Vogue”. Pomiędzy śledzeniem nowych, ciekawych aplikacji i kolekcji wiosna/lato gigantów świata mody nie ma jednak żadnej sprzeczności.

– _Na AGH studiowałam socjologię. Już wtedy współpracowałam z organizacjami zajmującymi się nowymi technologiami, projektowaniem wizualizacji. Wciągnęły mnie branże efektów specjalnych i technologii internetowych i technologii internetowych. Z drugiej strony, odzywała się kobieca fascynacja modą _– tłumaczy Gola. Od 2008 r. kolekcjonuje „Vogue’a” i rozwija się jako specjalistka od nowych technologii. Choć wydaje się, że to dość nietypowe połączenie, rzeczywistość nie jest taka oczywista.

Pierwsza programistka na świecie? Kobieta!
Nie każdy wie, że miano pierwszej programistki w historii przypisuje się kobiecie. Brytyjkę Augustę Adę King, hrabinę Lovelace, świat zna po prostu jako Adę Lovelace. Jedyna ślubna córka Lorda Byrona przeszła do historii jako twórczyni pierwszego znanego algorytmu. Lovelace opisała mechaniczny komputer Charlesa Babbage’a, tzw. maszynę analityczną. Z zachowanych portretów Lovelace spogląda na nas prawdziwa elegantka.

Kobiet, które frajdę odnajdują w świecie algorytmów, jest wiele. Dziś najbardziej rozpoznawalne specjalistki IT to m.in. Barbara Liskov, która stworzyła tzw. zasadę podstawienia (jednego ze składników paradygmatów SOLID), a także Marissa Mayer. Mayer to pierwsza kobieta inżynier, którą zatrudnił gigant branży, Google.

Błogosławieństwo szefowej „Vogue’a”
Gola potrzebowała znaku. Otrzymała go pośrednio od redaktor naczelnej amerykańskiego „Vogue’a”. – Nie osobiście, oczywiście _– żartuje Gola. – _Pewnego dnia zobaczyłam w sieci nagranie, w którym Anna Wintour, naczelna „Vogue’a” odbiera nagrodę za najlepszą stronę internetową dla swojego magazynu. Powiedziała wtedy, że komputerowy maniak też może zadać szyku (ang. ,,sometimes geek can be chic”). Jej słowa były dla mnie jak olśnienie. Wiedziałam od razu, że to jest to, co chcę robić – połączyć te dwie pasje__– _wspomina._

Efektem jest jej blog, dostępny w sieci pod adresem GeekGoesChic.co. Jego początki sięgają 2011 r.

Gola opisuje na nim takie zagadnienia, jak wykorzystywanie nowych technologii (druk 3D, hologramy), wybiera najlepsze projekty, rozważa powiązania mody z cyfrową rzeczywistością.

Rytuał przejścia w cyfrowym świecie
Jak radziła sobie uśmiechnięta blondynka, która śledzi nowinki ze świata mody, w męskim świecie informatyki?

– Już na AGH zgotowano mi prawdziwy rytuał przejścia. Większość moich znajomych z tamtych czasów studiowała informatykę. Później zbierałam szlify w warszawskiejagencji interaktywnej. Przez cały ten czas bywało różnie. Kobietę wciąż traktuje się trochę jako taki „element bajkowy” w __świecie nowych technologii. Poniekąd dlatego, że tak niewiele dziewczyn decyduje się studiować informatykę – mówi Gola. Dlaczego, jej zdaniem, dziewczyny odpuszczają często nauki ścisłe na rzecz humanistyki?

– _Wydaje mi się, że nowe technologie tracą zainteresowanie w kobiecych szeregach już w czasach szkolnych za sprawą podejścia nauczycieli i bliskich. W zawodowym wymiarze wciąż kobiety widzi się w jednym miejscu, a mężczyzn w drugim. Nie ma tu „zbioru wspólnego” – albo coś jest dla chłopaków, albo dla dziewczyn. Dziewczynka, która chce zostać inżynierem? Rozmowy na ten temat słyszy się rzadko _– stwierdza Gola.

Sama dobrze pamięta, jak entuzjazm do rozwiązywania matematycznych łamigłówek gasiła w niej nauczycielka, która objęła zastępstwo dydaktyczne po innej nauczycielce w drugiej klasie gimnazjum. Pedagożka zrobiła to skutecznie, bo Gola zdecydowała się zostać magistrem socjologii. Zaznacza jednak, że podejście do dziewczyn w świecie inżynierii na szczęście się zmienia na korzyść.

_– Mamy coraz więcej specjalistek w różnych dziedzinach IT: bezpieczeństwo w sieci, użyteczność, front end, back end, nowe technologie webowe, wynalazki – _wymienia jednym tchem nieco tajemniczo brzmiące profesje, które coraz więcej kobiet ma w małym palcu.

Zadać szyku i uczyć? W Krakowie to potrafią
Przybywa też programów edukacyjnych i kursów dla kobiet. To między innymi inicjatywa Geek Girls Carrots, która ma „zajawić” dziewczyny nowymi technologiami.

Każde ze spotkań tego typu – od wprowadzających po zaawansowane – cieszy się sporym zainteresowaniem. W Krakowie prężnie działa Web Muses, które wprowadza na wyższy stopień wiedzy i uczy nowego. Jak wypada krakowskie środowisko IT?

Mamy się dziś naprawdę nie najgorzej. Ostatnich kilka lat to milowy skok _– _podsumowuje Kasia.

Od roku pod egidą GeekGoesChic również odbywają się edukacyjne spotkania. – _W Londynie i Nowym Jorku miałam okazję przyjrzeć się bliżej, jak działają mechanizmy branży modowej. Po rozmowach z przyjaciółmi doszłam do wniosku, że chcę, żeby więcej ludzi przekonało się, jak sprawnie pasję do mody i technologii można połączyć. Zaczęliśmy organizować spotkania, tzw. meetupy, podczas których wymieniamy się wiedzą, uczymy. Technologie rozwijają się w niesamowitym tempie. Dlatego każdy meetup jest wyzwaniem – _wyjaśnia blogerka. Dziś spotkania GeekGoesChic wspiera hub:raum (projekt Deutsche Telekom) i Google.

Kasia z niemałym zachwytem przygląda się inteligentnym ubraniom i dodatkom. To dziś modny temat. To jednak coś więcej niż łączenie atrakcyjnej formy z elektroniką.

– Nie każdy wie, że istnieją też inteligentne tkaniny. Z takich korzysta na przykład polska firma Kids of Chameleon, która szyje dla dzieci magiczne ubrania: świecą w ciemności albo pachną łakociami, reagują na temperaturę czy światło – tłumaczy blogerka.

Coraz więcej osób decyduje się na tzw. inteligentne zegarki, które badają puls czy monitorują codzienne życie w zależności od tego, co nas interesuje.

Dziś w naszych telefonach czy zegarkach mieści się lepsza technologia niż ta, która wysłała człowieka na Księżyc – przypomina.

Możliwości według blogerki są dziś właściwie nieograniczone. Opowiada, jak Brytyjczycy z Wearable Experiments testowali niedawno marynarkę, która służy jako GPS. – _Te urządzenia zbierają o swoich użytkownikach naprawdę niesamowitą ilość danych: co lubią, jak się zachowują. To narzędzie do monitorowania ludzi. Niektóre z tych pomysłów znajdą zastosowanie w __przyszłośc_i – mówi.

Kasia śledzi też kampanie największych domów mody. – _Burberry i Ralph Lauren na swoich pokazach zaczęli używać techniki hologramu. Strona marketingowa to też obecność tych marek w sieci. A ta jest coraz bardziej efektowna – _zauważa.

Jakie marki inspirują ją najbardziej? – Burberry, z pewnością! Za estetykę i to, jak sprawnie używa nowych technologii. Świetnie sobie radzą też Michael Kors i moja ulubienica, __Mary Katrantzou. Jest genialna – zapala się młoda blogerka.

Na co dzień Kasia pracuje w firmie zajmującej się oczywiście nowymi technologiami. Założyła ją ze znajomymi. Czym się dokładnie trudnią? Choć dla zwykłych śmiertelników brzmi to skomplikowanie, Kasia jednym tchem wymienia codzienne zadania firmy Flowbox. – Tworzymy język programowania posiadający dwie wymienne reprezentacje - wizualną i tekstową. Jest to wydajne rozwiązanie, które umożliwia artystom w studiom filmowym na szybką realizację skomplikowanych do tej pory efektów specjalnych oraz w wizualny sposób programowanie nowych rozwiązań dla swoich potrzeb. Dajemy im możliwość, której nie mieli do tej pory - programowania wydajnych aplikacji bez pomocy programistów Mamy marzenie, nad którym ostro pracujemy: żeby kiedy współpracować z __największymi, jak Pixar – uśmiecha się.

Prestiżowa walka z rynkowymi gigantami
W maju Katarzynę Golę czeka wyprawa do Londynu i niemałe emocje. Jej blog z pogranicza mody i nowych technologii został wyróżniony przez największą na świecie organizację specjalizującą się w prognozowaniu trendów w modzie – WGSN. GeekGoesChic.Co został przez nią nominowany w kategorii Best Digital Innovation.

Blog Goli rywalizuje o nagrodę w kategorii Best Digital Innovation z takimi rozpoznawalnymi na całym świecie markami, jak Topshop, Primark i El Pacio de Hierro. Efekt starcia odzieżowych gigantów z krakowską pasjonatką poznamy 14 maja.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski