Justyna pokazała moc [WIDEO]

Andrzej Stanowski
Do brązu MŚ Justyna Kowalczyk dołożyła teraz kolejny sukces
Do brązu MŚ Justyna Kowalczyk dołożyła teraz kolejny sukces FOT. PAWEŁ RELIKOWSKI
Biegi narciarskie. Po raz kolejny Justyna Kowalczyk zapisała się w historii biegów narciarskich. Jako pierwsza z „biało-czerwonych” wygrała legendarny Bieg Wazów.

Niedzielne zawody odbyły się już po raz 91., rywalizowano na 90 kilometrów, w imprezie udział wzięło 15 800 osób. Nasza biegaczka jeszcze nigdy nie startowała na tak długim dystansie (w maratonie na Kam­czatce przed laty pokonała 70 kilometrów).

– Zawsze marzyłam, aby wystartować w Biegu Wazów. Moja wyobraźnia jest rozpalona. Sama nie wiem, czego się spodziewać. Nie boję się tak długiego wysiłku. Miałam w życiu i siedmiogodzinne treningi. Jestem wytrzymała. Jeśli przed czymś mnie bierze strach, to przed tymi wszystkimi nowościami. Muszę dobrać taktykę – mówiła przed biegiem Kowalczyk.

W niedzielę warunki były bardzo trudne. W Salen, gdzie zaczynał się bieg, była odwilż, śnieg był mokry, na trasie miejscami stała woda. Polka, która występowała w barwach Russian Marathon Team, miała problemy na starcie. Zablokowała się jedna z taśm i zamiast powędrować w górę, złapała w swoją sieć ruszających biegaczy. Jedną z przyblokowanych była Kowalczyk.

Autor: Foto Olimpik/x-news

Polka została z tyłu, biegła jednak spokojnie, na pierwszym pomiarze czasu wśród kobiet była 9. Na prowadzenie wyszła po około 50 km i stale powiększała przewagę nad rywalkami. Jako pierwsza przejechała przez stojącą na mecie drewnianą bramę, na której jest napis „Ojcowskim szlakiem przyszłego zwycięstwa”. Linię przekraczała z zielonym wieńcem na szyi.

Na pokonanie 90 km Kowalczyk potrzebowała 4:41.02 godz. Przewaga Polki nad drugą w stawce Norweżką Brittą Johansson-Norgren wyniosła 4.16,8 min. Za zwycięstwo nasza zawodniczka otrzymała 90 tys. koron, czyli ok. 41 tys. zł. Wśród mężczyzn wygrał Norweg Petter Eliassen (4:01.48 godz.).

– Wspaniałe zwycięstwo, świetny wynik! – komentuje dla nas Józef Łuszczek, który do tej pory legitymował się najlepszym z Polaków miejscem w Biegu Wazów (23.). – Spodziewałem się, że Justyna wygra, choć na początku, z winy organizatorów, miała kłopoty. Pokazała jednak wielką moc. A warunki do biegania były fatalne, na trasie stały kałuże. Gdy w 1987 roku startowałem w Biegu Wazów, był siarczysty mróz, minus 30 stopni.

Kowalczyk ma teraz wszystkie najcenniejsze trofea. – Wcześniej zdobyła złote medale olimpijskie, mistrzostw świata, „Kryształową Kulę”, wygrała Tour de Ski. Teraz trzeba jej życzyć, aby dotrwała do igrzysk w Korei Południowej w 2018 roku i wyrównała tam, a może pobiła, rekord Ireny Szewińskiej, która ma w dorobku siedem medali. Justyna ma ich pięć – mówi Łuszczek.

Bieg Wazów rozgrywany jest od 1922 roku. To upamiętnienie wydarzeń z XVI wieku, gdy król Gustaw Waza uciekał na nartach przed ścigającymi go żołnierzami króla Krystiana II podczas wojny duńsko-szwedzkiej i dzięki temu uratował życie. Obecny król Szwecji Karol XVI Gustaw uczestniczył w imprezie trzykrotnie, teraz startowały także jego dzieci.

W tym sezonie Kowalczyk, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, jeszcze tylko raz ma pokazać się w Pucharze Świata – 11 marca w sprincie w Dram­men. Deklaruje natomiast chęć udziału w innych maratonach: norweskim Birke­beinerrennet (54 km, trzeba w nim biec z plecakiem ważącym minimum
3,5 kg) oraz szwedzkim Arefjal­lsloppet (75 km). a

PUNKTY POLAKÓW W PŚ
W Lahti rozegrano zawody Pucharu Świata. Dwa zwycięstwa odniosła Norweżka Marit Bjoer­gen – w sprincie „łyżwą” i na 10 km stylem klasycznym. W sprincie Sylwia Jaśkowiec była 29., Ewelina Marcisz 48. W biegu na 10 km punktowały obie Polki, Jaśkowiec była 21., a Mar­cisz 27. Sprint mężczyzn wygrał Norweg Erik Brandsdal, dobrze spisał się Maciej Staręga, który zajął 18. miejsce, Konrad Motor 41. W biegu na 15 km „klasykiem” zwyciężył Włoch Fran­ce­sco de Fabia­no, Motor był 60.