Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez szczepień nie przyjmą do żłobka? Urzędnicy: "Rozważymy taki pomysł"

Agnieszka Maj
Coraz więcej rodziców boi się powikłań poszczepiennych i nie chce narażać dzieci
Coraz więcej rodziców boi się powikłań poszczepiennych i nie chce narażać dzieci Piotr Warczak
Kontrowersje. Radny Łukasz Wantuch ma pomysł, w jaki sposób przeciwdziałać efektom ruchu antyszczepionkowego

W Krakowie spada liczba zaszczepionych dzieci. Podobnie jest w innych regionach kraju. - W całej Polsce jest już cztery razy więcej niezaszczepionych dzieci niż w 2011.

Niedługo może być u nas tak jak w Niemczech, gdzie na niektóre choroby uodpornionych jest w ten sposób tylko 75 proc. urodzonych w jednym roczniku- mówi Łukasz Wantuch, radny Dzielnicy III Prądnik Czerwony.

Radny chce, aby przy przyjęciu do przedszkoli, żłobków i szkół podstawowych rodzice musieli przedstawić kartę obowiązkowych szczepień. Byłoby to jedno z kryterium rekrutacji. Wniosek do prezydenta Krakowa o wprowadzenie takich przepisów w życie będzie głosowany na najbliższej sesji Rady Dzielnicy III.

Efekt ruchu antyszczepionkowego
W Krakowie najgorzej jest ze szczepionką przeciwko odrze, śwince i różyczce. Na te choroby zaszczepiono 97,2 proc. dzieci z rocznika 2010, natomiast już tylko 64 proc. maluchów urodzonych w 2013 roku. Podobnie jest z innymi szczepionkami. Liczba dzieci, która z nich nie skorzystała zwiększyła się w ciągu ostatnich lat o kilka procent.

Taka tendencja jest przede wszystkim efektem ruchu antyszczepionkowego, którego zwolennicy podkreślają, że taka forma ochrony dzieci przed chorobami w niektórych przypadkach ma jednak bardzo groźne powikłania, np. autyzm.

- Jakby tak przeczytać skład szczepionek to włosy jeżą się na głowie. Tyle konserwantów, że głowa mała. U nas po osiedlu chodzi chłopiec niepełnosprawny po szczepieniu. Ja nie chcę narazić swojego dziecka - mówi jedna z mam, które boją się obowiązkowych szczepień.

Większość rodziców ma jednak zupełnie inne zdanie. - Dzieci, które są nieszczepione np. przeciwko meningokokom i pneumokokom częściej chorują i zarażają innych. To niebezpieczne, zwłaszcza w takich miejscach, gdzie przebywa dużo osób, jak żłobki i przedszkola - uważa Ewa Rud, mama dwójki dzieci.

Władze miasta zapewniają, że rozważą pomysł radnego Wantucha. - Musimy przeanalizować, w jaki sposób mogłoby takie wymaganie zostać wprowadzone - zapewnia Filip Szatanik, wicedyrektor Wydziału Informacji Urzędu Miasta.

Lekarze podkreślają, że szczepienia to jedno z dobrodziejstw współczesnej medycyny. Dzięki nim udało się wyeliminować tak groźne choroby, jak np. polio, tężec czy odra. Zachorowanie na nie kończyło się w wielu przypadkach śmiercią albo kalectwem.

Chore dzieci zarażają zdrowe w przedszkolach
Dla części dyrektorów przedszkoli brak szczepień u kilku proc. maluchów z rocznika to nie jest podstawowy problem zdrowotny młodszych dzieci. - Problemem jest przede wszystkim to, że rodzice posyłają chore dzieci do przedszkola, zamiast zostawić je w domu. Chore maluchy zarażają innych. Powinien więc być raczej wprowadzony nakaz zostawiania chorych dzieci w domach - uważa Krystyna Poprawa, dyrektorka Przedszkola nr 80 przy ul. Kotlarskiej.

Jak informuje Elżbieta Kuras, rzeczniczka sanepidu w Krakowie, pod koniec 2014 roku lekarze zgłosili 768 osób uchylających się od szczepień na terenie województwa małopolskiego. Z tej liczby 312 przyznało, że na ich decyzje miały wpływ ruchy antyszczepionkowe.

- Wynika więc z tego, że ruch antyszczepionkowy to jedna z kilku przyczyn.W niektórych przypadkach lekarze decydują o odroczeniu szczepienia na przyszły rok, przyczyną niezaszczepienia może być także choroba, albo nieumyślne opuszczenie wizyty u lekarza - wylicza Elżbieta Kuras.

Za uchylanie się od szczepień grozi nałożenie grzywny. W ubiegłym roku małopolski sanepid wysłał 29 wniosków do wojewody o ukaranie w taki sposób rodziców, którzy nie zaszczepili dzieci.

Liczba zaszczepionych dzieci w Krakowie
* Odra, świnka, różyczka
Rocznik 2010 - 97,2 proc.
Rocznik 2011 - 95,9 proc.
Rocznik 2012 - 91,6proc.
Rocznik 2013 - 64 proc.
* WZW typu B
Rocznik 2010 - 99,7 proc.
Rocznik 2011 - 98,4 proc.
Rocznik 2012 - 99,4 proc.
Rocznik 2013 - 98,5 proc.
* Błonica, tężec
Rocznik 2010 - 99,1 proc.
Rocznik 2011 - 98,8 proc.
Rocznik 2012 - 97,9 proc.
Rocznik 2013 - 94,3 proc
* Krztusiec
Rocznik 2010 - 99,1 proc.
Rocznik 2011 - 98,7 proc.
Rocznik 2012 - 97,9 proc.
Rocznik 2013 - 94,3 proc.
* Poliomyelitis
Rocznik 2010 - 99,1 proc.
Rocznik 2011 - 98,9 proc.
Rocznik 2012 - 97,6 proc.
Rocznik 2013 - 94,4 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski