Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolne oceny nie będą ważne przy przyznawaniu miejsc w bursie

Agnieszka Maj
Edukacja. Wojewoda unieważnił jedno z kryteriów przyjmowania uczniów do burs. Uznał, że przyznawanie punktów za średnią ocen wynosząca powyżej 4,0, jest niezgodne z prawem.

Kryteria rekrutacji do burs Rada Miasta Krakowa uchwaliła 28 stycznia. - Już wtedy część radnych miała wątpliwości, czy takie kryterium powinno być brane pod uwagę przy przyznawaniu miejsc w internatach. Przecież najważniejsze jest to, czy dziecko potrzebuje bursy, bo mieszka poza Krakowem , a nie to, jakie ma oceny - uważa Agata Tatara, radna PiS z komisji edukacji.

Za średnią ocen powyżej 4,0 Rada Miasta przyznała 5 punktów. Uznała również, że uczeń powinien na potrzeby rekrutacji dostarczyć kserokopię świadectwa szkolnego.

Według Mirosława Chrapusty, prawnika wojewody, takie kryterium jest jednak niezgodne z ustawą o systemie oświaty. Mówi ona, że zasady przyjęć powinny uwzględniać "zapewnienie jak najpełniejszej realizacji potrzeb wychowanka oraz lokalnych potrzeb społecznych". Tymczasem obowiązek wysokiej średniej nie ma nic wspólnego z realizowaniem potrzeb ucznia.

Przedstawiciele magistratu tłumaczyli, że zasady rekrutacji do internatów zostały przez Radę Miasta ustalone właśnie z tego powodu, iż wymaga tego znowelizowana ustawa o systemie oświaty.

Filip Szatanik, wicedyrektor Wydziału Informacji UMK, zapewnia, że decyzja wojewody nie utrudni rekrutacji do internatów. -
Wojewoda uchylił tylko jedno kryterium, nie będziemy go więc brać go pod uwagę. Nie ma potrzeby przyjmowania nowej uchwały Rady Miasta - mówi Filip Szatanik.

Średnia ocen jest tylko jednym z kryteriów obowiązujących w rekrutacji do internatów. Najwięcej punktów - 10 - przyznawanych jest, jeżeli uczeń w poprzednim roku także mieszkał w bursie. Pięć punktów można dostać za to, że rodzeństwo także jest w internacie.

Po uwagę brane jest także to, czy kandydat ma sukcesy w olimpiadach przedmiotowych (3 pkt), czy będzie uczniem pierwszej klasy gimnazjum lub liceum (3 pkt) i czy korzysta z pomocy materialnej organizacji pozarządowych (3 pkt). Oprócz tego będą obowiązywać kryteria ustawowe. Należy do nich m.in. wielodzietność rodziny, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność rodziców, wychowywanie przez samotną matkę lub ojca.

Rekrutacja do internatów rozpoczyna się na początku maja i trwa do początku lipca.

Rada Miasta miała problemy w tym roku nie tylko z ustaleniem zgodnych z prawem kryteriów przyjęć do burs. Wątpliwości prawnika wojewody budziły też warunki przyjęć do przedszkoli: nie uchylił ich jednak z tego powodu, że rekrutacja zaczyna się 9 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski