Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamery przy wjazdach do centrum? [WIDEO]

Piotr Tymczak
Kamery są straszakiem dla kierowców łamiących przepisy. W Krakowie nie ma jednak kto ich obsługiwać.
Kamery są straszakiem dla kierowców łamiących przepisy. W Krakowie nie ma jednak kto ich obsługiwać. Anna Kaczmarz
Komunikacja. Jest wniosek o monitoring aut wjeżdżających do strefy B. Przy placu Wszystkich Świętych była kamera, ale już nie działa

Radny PO Aleksander Miszalski zwrócił się do prezydenta Krakowa z wnioskiem o rozważenie umieszczenia monitoringu na wszystkich drogach wjazdowych do strefy B - ograniczonego ruchu.

- Kierowcy często nie przestrzegają prawa i wjeżdżają do strefy B ,nie mając do tego odpowiednich uprawnień i nie zamieszkując w niej. Patrole straży miejskiej nie są w stanie skontrolować na bieżąco wszystkich dróg wjazdowych do strefy - zwraca uwagę radny Miszalski.

Radny Aleksander Miszalski podczas ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa zgłosił interpelację w sprawie monitoringu wjazdów do strefy B

Autor: Piotr Tymczak

W interpelacji do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego sugeruje, że problem mogłaby rozwiązać instalacja monitoringu, który rejestrowałby numery rejestracyjne pojazdów przy wjeździe do strefy B.

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Infrastruktury Rady Miasta Krakowa Jerzy Marcinko, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, przyznał, że w ciągu godziny na 200 pojazdów przejeżdżających przez strefę B w rejonie ul. Podwale tylko 120 miało stosowne uprawnienia.

- Umieszczenie kamer na wszystkich wjazdach do centrum byłoby nieracjonale - komentuje prof. Janina Czapska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnicząca zespołu ds. monitoringu w naszym mieście. Monitoring każdego wjazdu do strefy B wiązałby się z dużymi kosztami, zatrudnieniem sztabu ludzi do oglądu materiałów filmowych i weryfikacji, czy kierowca był upoważniony do wjazdu. Zdaniem prof. Czapskiej lepszym rozwiązaniem jest zatrzymywanie na gorącym uczynku przez strażników miejskich kierowców wjeżdżających do strefy B bez uprawnień.

- To przynosi lepszy efekt niż zamienianie strażników w urzędników siedzących przy monitorach i wysyłających pisma informujące o opłacie karnej - mówi prof. Czapska. Uważa też, że można w centrum umieszczać kamery, które mogą być wykorzystywane do czuwania nad bezpieczeństwem i przy okazji do kontroli wjazdu do strefy B. Proponuje też korzystanie w Krakowie z kamer mobilinych, które można umieszczać w różnych miejscach. Wyrywkowo mogłyby kontrolować wjazd do strefy ograniczonego ruchu.

Radny Miszalski jako przykład korzyści z monitoringu w strefie podaje kamerę przy placu Wszystkich Świętych. Ta kamera, "wyławiając" kierowców wjeżdżających do strefy B bez identyfikatorów, wpłynęła na to, że w tym miejscu mniej osób łamało przepisy. Problem w tym, że kamera nie funkcjonuje od zeszłego roku.

- Prawne regulacje spowodowały, że nie możemy jej obsługiwać - wyjaśnia Marek Anioł, rzecznik Straży Miejskiej w Krakowie.

W 2012 r. miasto przymierzało się do wprowadzenia monitoringu na wszystkich wjazdach do strefy (obejmującej kilkanaście ulic w obrębie Plant oraz odcinki ulic Długiej, Basztowej i Karmelickiej) i na wyznaczonych buspasach. Plan był taki, że ZIKiT zakupiłby kamery, przygotował cały system, a straż miejska pełniłaby funkcję operatora. Jednak w wydanej w 2013 r. opinii Ministerstwa Transportu pojawiła się wykładnia, że "Straż Gminna nie ma uprawnień do kontroli wydzielonych pasów komunikacji zbiorowej".

Powstał też problem z definicją urządzeń rejestrujących. Przedstawiciele krakowskiej straży miejskiej zwracali uwagę, że zaproponowany w projekcie miasta system kamer nie spełniał wymogów ustawy o ruchu drogowym, a tylko takie urządzenia mogą być używane przez straż miejską.

Dyrektor Marcinko mówi, że ZIKiT może wrócić do pomysłu monitoringu strefy, jeżeli znajdą się prawne możliwości obsługi kamer przez straż miejską. Krakowscy strażnicy czekają na konkretną propozycję miasta dotyczącą projektu takiego monitoringu - jeśli ją otrzymają, przeanalizują, czy mogą go obsługiwać. Zespół zadaniowy ds. monitoringu w Krakowie ma pod koniec tego miesiąca przedstawić projekt rozwoju sieci monitoringu w naszym mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski