Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domów będzie więcej, gruntów rolnych mniej

Aleksander Gąciarz
Dachy dwuspadowe na budynkach gospodarczych nie będą obowiązkowe
Dachy dwuspadowe na budynkach gospodarczych nie będą obowiązkowe FOT. ALEKSANDER GĄCIARZ
Gołcza. Został już uchwalony gminny plan zagospodarowania przestrzennego.

Prace nad przygotowaniem dokumentu były prowadzone cztery lata. Kierowała nimi Ewa Goras. – Poprzedni plan, uchwalony w 2005 roku był niedoskonały, a zastrzeżeń zgłaszanych do niego przez mieszkańców było już zbyt wiele – mówi wójt Lesław Blacha.

Nowy plan wprowadza szereg zmian do stanu dotychczas obowiązującego. Najważniejsza sprawa to zwiększenie obszarów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe o kolejne 70 hektarów. Na odrolnienie takiej ilości gruntów wyraził zgodę minister rolnictwa. Gmina wnioskowała w sumie o 92 hektary.

Jednocześnie nowy plan uściśla, na jakiego rodzaju gruntach rolnych będzie możliwa zabudowa. Do tej pory każdy właściciel gospodarstwa rolnego o powierzchni większej niż średnia gminna (4 hektary), mógł budować w dowolnym miejscu swojego gospodarstwa. Teraz będzie to możliwe tylko tam, gdzie już stoją stare domy i budynki (zabudowa zagrodowa).

Takie tereny w planie oznaczono symbolem R1. Na pozostałych gruntach rolnych (R2) zabudowa będzie całkowicie zakazana. Nowy dokument wprowadza rozdzielenie gruntów usługowych i mieszkalno-usługowych. Na tych drugich będzie możliwa budowa domu pod warunkiem, część obiektu zostanie przeznaczona pod działalność usługową.

Osoby, które chcą inwestować w rozbudowę gospodarstwa, uzyskały kilka ułatwień. Zniknął obowiązujący do tej pory zapis o konieczności budowy dachów dwuspadowych lub wielospadowych o nachyleniu od 35 do 45 stopni.

– Ten zapis dotyczył wszystkich obiektów, również gospodarczych. Tymczasem wiele gotowych projektów budynków zakłada dachy jednospadowe o mniejszym nachyleniu. Dlatego nowy plan dopuszcza takie rozwiązanie – mówi wójt. Minimalny spadek dachu obiektu gospodarczego został zmniejszony do 25 stopni.

Nowy dokument zniósł również kilka innych, obowiązujących dotąd ograniczeń. Zniknęły strefy ochronne wokół ujęć wody i oczyszczalni ścieków. Wójt tłumaczy, że wynika to z faktu, iż nie ma w tej chwili obowiązku wyznaczania takich stref.

Z planu zniknął również teren przeznaczony do tej pory pod budowę cmentarza w Mostku.

– Wiadomo już, że cmentarz w tym miejscu i tak nie powstanie. Tymczasem właściciele sąsiednich działek byli pokrzywdzeni, bo wiadomo, że w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza obowiązują pewne zakazy dla inwestorów – przekonuje Lesław Blacha. Poszerzone zostały natomiast grunty przeznaczone pod rozszerzenie cmentarza w Szre-niawie.

Koszt opracowania planu zagospodarowania przestrzennego gminy Gołcza zamknął się kwotą około 70 tys. zł. To niewiele zważywszy, że plan z 2005 roku kosztował trzy razy więcej.

– Firma, która wykonała plan oparła się w sporej mierze na tym, co zostało wykonane w związku z planami ulokowania na naszym terenie elektrowni wiatrowych – wyjaśnia wójt powody takiej oszczędności.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski