Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie: Winny nie gen otyłości, ale złe nawyki wyniesione z domu

Agata Markowicz
Ile to kalorii?DANIA FAST FOODChipsy ziemniaczane 548 kcal Frytki średnie 210 kcal, duże - 540 kcalHamburger (średni) 330 kcal, , podwójny hamburger 510 kcalHot-dog 263 kcal Pizza  330-450 kcalSŁODYCZEBatonik Milky Way 218 kcalBaton Mars (65 g) 295 kcalBiszkopciki 400 kcalChałwa 620 kcalCzekolada z orzechami 600 kcalDelicje szampańskie (1 sztuka) 54 kcalHerbatniki zwykłe (1 sztuka) 45 kcalKrówki  387 kcalMichałki 533 kcalNutella (1 łyżka) 88 kcalPierniczki serca w czekoladzie, z marmoladą (1 sztuka) 110 kcalPrince Polo 544 kcalPtasie mleczko 473 kcalCIASTA, DESERYLody śmietankowe 160 kcalNapoleonka (60 g) 200 kcalPączek lukrowany 250 kcalPlacek drożdżowy z kruszonką 374 kcalSernik 310 kcalJabłecznik  278 kcalSOKI, NAPOJECoca-cola (200 ml) 82 kcalCola light (puszka 200 ml) 1 kcalCzekolada do picia 536 kcalSok pomarańczowy świeżo wyciskany (200 ml)  94 kcalSok marchwiowy  (200 ml) 54 kcalSok pomidorowy (szklanka) 53 kcalShake czekoladowy 330 kcalPodane wartości   odnoszą się do 100 g produktu, chyba że podano inaczej
Ile to kalorii?DANIA FAST FOODChipsy ziemniaczane 548 kcal Frytki średnie 210 kcal, duże - 540 kcalHamburger (średni) 330 kcal, , podwójny hamburger 510 kcalHot-dog 263 kcal Pizza 330-450 kcalSŁODYCZEBatonik Milky Way 218 kcalBaton Mars (65 g) 295 kcalBiszkopciki 400 kcalChałwa 620 kcalCzekolada z orzechami 600 kcalDelicje szampańskie (1 sztuka) 54 kcalHerbatniki zwykłe (1 sztuka) 45 kcalKrówki 387 kcalMichałki 533 kcalNutella (1 łyżka) 88 kcalPierniczki serca w czekoladzie, z marmoladą (1 sztuka) 110 kcalPrince Polo 544 kcalPtasie mleczko 473 kcalCIASTA, DESERYLody śmietankowe 160 kcalNapoleonka (60 g) 200 kcalPączek lukrowany 250 kcalPlacek drożdżowy z kruszonką 374 kcalSernik 310 kcalJabłecznik 278 kcalSOKI, NAPOJECoca-cola (200 ml) 82 kcalCola light (puszka 200 ml) 1 kcalCzekolada do picia 536 kcalSok pomarańczowy świeżo wyciskany (200 ml) 94 kcalSok marchwiowy (200 ml) 54 kcalSok pomidorowy (szklanka) 53 kcalShake czekoladowy 330 kcalPodane wartości odnoszą się do 100 g produktu, chyba że podano inaczej 123RF
Chipsy, coca-cola, batoniki, słodzona guma do żucia - to ulubione przysmaki naszych pociech. A ulubione rozrywki? To już nie trzepak i szkolne boisko, jak było kiedyś. To już nawet nie telewizor! Teraz liczą się smartfon i tablet; z ich obsługą radzą sobie doskonale już przedszkolaki. Brak ruchu i niezdrowe nawyki żywieniowe przeradzają się w niechlubne statystyki. Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w Polsce trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą.

Lucuś ze Szczecina ma 3 lata i waży 33 kilogramy. Zdjęcie pulchnego chłopczyka na kolanach mamy obiegło całą Polskę zaledwie tydzień temu. - Niestety, nie jest to odosobniony przypadek, kiedy kilkuletnie dziecko waży 2-3 razy więcej niż jego rówieśnicy. Nieraz spotkałem takie dzieci w swojej praktyce. Podobnie jak nastolatków z balastem 100-120 kilogramów - mówi Paweł Matysik, pediatra i endokrynolog w Katedrze i Klinice Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej ŚUM przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

"Jest jeszcze mały, ale ma jeszcze czas. Potem go wyciągnie" - mamy i babcie otyłych przedszkolaków często w ten sposób bagatelizują problem. - To są mity, które w Polsce wciąż pokutują. Generalnie przyjmuje się, że jeśli dziecko jest otyłe w wieku przedszkolnym, to ma 75-80 proc. szans, że będzie otyłym dorosłym. Na pierwsze lata życia dziecka przypada bowiem czas programowania żywieniowego. W skrócie mówiąc: organizm ustala swój własny regulator dotyczący tego, kiedy ma energię magazynować, a kiedy ją wydatkować. Jeśli kogoś nauczymy tę energię magazynować w bardzo młodym wieku, to potem bardzo ciężko będzie się mu przestawić. Problem utrzymania prawidłowej wagi, który towarzyszy takiej osobie już do końca życia - tłumaczy Matusik.

Dzieci otyłe szybciej się męczą, a jeśli będą pielęgnować nadwagę, w przyszłości staną się podatne na szereg groźnych chorób. - Dzieci leczone w naszej poradni, które są tylko otyłe i nie mają dodatkowych powikłań, stanowią jedynie 15-20 proc.

Cała reszta, mimo kilku czy kilkunastu lat, już cierpi na dodatkowe schorzenia. Są to najczęściej wysoki cholesterol, nadciśnienie, zła tolerancja glukozy, problemy z wątrobą. Zazwyczaj im starsze dziecko, tym dłuższa lista schorzeń towarzyszących otyłości. Takie dzieci mają również problemy kostno-stawowe i z kręgosłupem. Nie mówiąc o sferze psychicznej - gorzej radzą sobie emocjonalnie w kontaktach z rówieśnikami, często są wyśmiewane, mają problem z akceptacją w otoczeniu

W 99 proc. wypadków winny jest nie gen otyłości, ale złe nawyki żywieniowe wyniesione z domu. Dlatego, w wypadku otyłej pociechy, do leczenia kwalifikuje się cała rodzina. - Problem otyłości trzeba traktować w kategorii uzależnienia. Jak się nie zmieni nawyków na całe życie, nie ma mowy o sukcesie - mówi Paweł Matusik. Rodzice, którzy zdecydują się wydać wojnę słodyczom, fast foodom, białemu pieczywu i słodzonym napojom, sami muszą dać dziecku dobry przykład. Nie zabierać malucha na zakupy, zrezygnować z podawania wysokokalorycznych deserów i słodkich przegryzek przed telewizorem.

Rady dla rodziców

1 Nie nagradzaj dziecka słodyczami, coca-colą, wyjściem do McDonalda. Jeśli tak będzie, słodycze, frytki, hamburgery będą kojarzyć się dziecku z czymś dobrym i w późniejszym życiu zawsze będą traktowane jako nagroda-pocieszenie.

2 Wyrób w dziecku nawyk picia wody, bo niewiele dzieci pije jej wystarczającą ilość. Woda niegazowana powinna stać w dzbanku non stop w każdej kuchni i być podawana do każdego posiłku.

3 Zastąp słodzone napoje sokami owocowymi rozcieńczonymi pół na pół wodą. Dobry jest sok jabłkowy, który zawiera najwolniej uwalniające się cukry, ale również sok pomarańczowy czy z ananasa.

4 Pamiętaj, że coca-cola zawiera kofeinę, która ma właściwości uzależniające.

5 Uważaj na powszechnie reklamowane płatki śniadaniowe, jako najlepszy poranny produkt dla naszych pociech. Prawie wszystkie ich rodzaje zawierają szybko uwalniające się cukry i są dodatkowo słodzone. To sprytny chwyt producentów, którzy dbają, aby wychować sobie przyszłych klientów już w dzieciństwie. Jeśli teraz rozbudzą w nich smak na słodycze, później będzie się go bardzo trudno pozbyć. Zamiast słodzonych płatków śniadaniowych lepiej podać dziecku naturalne płatki owsiane, kukurydziane albo z prosa i zachęcić, by osłodziło je samo - przez dodanie owoców, takich jak banany, jabłka, gruszki, jagody albo rodzynki.

6 Najzdrowszą przekąską są owoce. Dlatego daj dziecku do szkoły kilka ich sztuk - aby mogło pogryzać na przerwach. W domu - zamiast talerzyka z chipsami do pogryzania przed telewizorem, postaw półmisek z umytymi, apetycznie wyglądającymi owocami. Jeśli w dzieciństwie wyrobimy w dziecku nawyk sięgania po owoce - jest szansa, że gdy trochę podrośnie, kieszonkowego nie wyda w całości na słodycze i hamburgery, bo nie będzie czuł takiej potrzeby.

7 Staraj się podawać dziecku gotowane albo surowe warzywa do każdego posiłku. Często zdarza się, że dzieci odmawiają ich jedzenia. Trik polega na tym, aby smakowicie je przyrządzać. Jeśli warzywa są rozgotowane, tracą dobry smak. Surowe i pochodzące z ekologicznej uprawy marchew, groszek, ziemniaki mają w sobie naturalną słodycz i są lubiane przez dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!